STM8 ve IAR Kod Optimizasyonu

Başlatan Mucit23, 06 Mart 2021, 14:47:11

M_B

@Mucit23  Hocam
Derleyici ve ide olarak ST nin STVD ve Cosmic C yi deneyip karşılaştırma yaptınız mı ?
Belki IAR dan daha iyi sonuc verebilirler.


İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Mucit23

Cosmic Derleyiciyi çok önceleri denemiştim aslında. STVD ortamı çok hoşuma gitmediği için kullanmadım ama karşılaştırma yapmak için deneyebilirim.


Okan AKÇA

Ticari isletmeyseniz Yıllık 10k üründen fazla satmıyorsaniz bildiğimiz işlemcilere  yolunuza devam edin. Hobi amacliysa ugrasabilirsiniz :D

ex_machina

#18
Eğer 8-bit MCU için konuşuyorsak, Microchip firmasının PIC serisi seçerdim. Fiyat konusunda tam bir araştırma yapmadım ama donanım kısmında PIC16 serisinin STM8 serisinden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
 
Ek olarak, daha önceki denemelerimde şunu gördüm:
CCS C derleyicisi, float veri yapısı ve formatlı string üreten sprintf,printf fonksiyonlarının kullanımında XC8'e nispeten çok daha az program hafızası tüketiyor.

O yüzden ben hala daha, basit işlerde STM32 yerine CCS C ve PIC ikilisini kullanıyorum.

Bu arada ben de zamanında float sayılarla ilgili konu açmıştım:https://www.picproje.org/index.php?topic=73505.0

brandice5

Ayarlarda biryerlerde printf ve scanf için format seçeneği olması lazım. Eğer full format seçili ise printf/scanf kodu hafızada çok yer kaplıyor.

Float vs kullanmayacaksanız printf/scanf format seçeneğini en düşük seviyeye getirin.

Mucit23

Aslında 1K ve üzeri alımlar için 0.8$ gibi fiyatları ile STM8S103 Serileri baya hoş.  Benim için Fiyat önemli.

Float sayılar yerine fixed point sayılar ile çalışırım. Printf gibi fonksiyonlar custom olarak yazılabilir. Normalde basit işlemler için 4k, 8K gibi flash hafızalar oldukça fazla. Fakat IAR  anlam veremediğim bir şekilde program hafızasını verimsiz bir şekilde tüketiyor.

mufitsozen

#21
Alıntı yapılan: Mucit23 - 08 Mart 2021, 16:10:32Aslında 1K ve üzeri alımlar için 0.8$ gibi fiyatları ile STM8S103 Serileri baya hoş.  Benim için Fiyat önemli.

Float sayılar yerine fixed point sayılar ile çalışırım. Printf gibi fonksiyonlar custom olarak yazılabilir. Normalde basit işlemler için 4k, 8K gibi flash hafızalar oldukça fazla. Fakat IAR  anlam veremediğim bir şekilde program hafızasını verimsiz bir şekilde tüketiyor.
Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 08 Mart 2021, 07:58:22Ticari isletmeyseniz Yıllık 10k üründen fazla satmıyorsaniz bildiğimiz işlemcilere  yolunuza devam edin. Hobi amacliysa ugrasabilirsiniz :D

Ben buna katilmiyorum.

Benim tecrubem, stm8s gibi fiyat avantaji olan bir urunu kullanarak cok hizli ve dusuk maliyetli uygulamalar yapacak bir yapi olusturmak ciddi bir rekabetci avantaj ve musteri memnuniyeti yaratir.

Meslek hayatim sirasinda bu sekilde calisan bircok firma gordum. Boyle bir ortamin nasil olusturulabilecegi ise bir cok kaynakta detayli olarak aciklaniyor.

Yani en basit sekliyle yazilim 'generic' ve 'uygulama' olarak iki bolume ayrilarak gelistirilebilir. Her musteri uygulamasi icin, genellikle yazilimin 70-80ni 'generic' fonksiyonlardir, haberlesme, konfigurasyon, database, raporlama vb gibi. Bunlar belli bir kalite ve icerik ile zaten hazirsa zaman ve eforda cok avantaj saglar.

Vs, vs bunlarda benim 2 kurusluk dusuncelerim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.