Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

win 3.1 kurma

Başlatan fractal, 06 Mart 2021, 18:32:48

fractal

selamlar;

elimde ipc yada tek kart ısa slot pc var.win3.1 kurmaya calışıyorum.floppy sürücüyü bir türlü tanıtamadım.ide hdd yi görüyor.buna disket olmadan nasıl win3.1 kurarrım.yada floppy nasıl tanıtırım..

eski tip pcmcia kart  var .icinde işletim sistemide var ama bilgisayara takınca tanımsız disk diyor.acaba bu fat sisteminden daha eski bir sistem olduğu icinmidir.bu kartın imajınıda alamıyorum.alsam direk ide hdd yazıcam ama olmuyor..

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Sozuak

Diske floppylerin icerigini tek tek kopyalayip dene d1 d2 d3 gibi klasorlere yada tek bir klasore. Kurmayali 25 seneyi gecti ben de   unuttum.
Normalde biosta floppy i tanirsa dos altinda da gorebilmesi lazim. Floppyeguc sagladin degil mi?

fractal

floppy guc kablosu takılı.başlangıcta zart zurt yapıyor .ploppy fail 40 hatası veriyor..

power20

erpay

Diski iki bölüme ayırıp birine birincil olmayana kurulum dosyaları atılabilir.

yas

Win3.1 in çalışması için;
1. şart hdd fat12 (belki fat16 dada çalışabilir) formatlı olmalı.
2. şart dos 6.22 versiyonu hdd çalışıyor olmalı.
Bunlar olursa gerisi kolay, win3.1 dosyalarının hdd olması yeterli. Win3.1 in otomatik başlaması için autoexec.bat dosyasını editleyip "win.com" satırı eklenmesi yeterli.
Eğer bahsi geçen pc yi kullanmayacaksanız win3.1 emülatör olması lazım. Ama ISA soketten bahsettiğiniz için muhtemelen makine mmx386 yada 486 ve özel bir donanımı kullanıyor olmalı, bu durumda sistemi yeni pc ye taşımak deveye hendek atlatma eylemine dönüşeceğinden mevcut pc yi çalıştırmak daha efektif olacak.

Not: Disket sürücünün data kablosu ters takılıyor olabilir. Bu durumda bios tada görülmez, bir çok disket sürücüde bu karışabiliyor. Doğrusu enerji kablosundaki kırmızı renk ile data kablosundaki (flat kablo) kırmızı renk birbirine bakmalı (IDC konnektörün gireceği oyuntu sizi yanıltmasın), kablonun ana karta giren soketi belli karışmaz fakat tek disket sürücü varsa sürücüye giren taraf A ile belirtilen konnektöre bağlanmalı işaret bulamazsanız yanlış hatırlamıyorsam bu konnektör uç taraftaki konnektör oluyor. Birde çok eski disket sürücüller 1.44MB disketi okuyamaya biliyor. Bu durumda disket 720kb olarak formatlanmalı.

yas

Alıntı yapılan: fractal - 06 Mart 2021, 18:32:48acaba bu fat sisteminden daha eski bir sistem olduğu icinmidir.bu kartın imajınıda alamıyorum.alsam direk ide hdd yazıcam ama olmuyor

Norton comander tarzı programlarla bakmalısın bence.

fractal

biostan hem a sürücüyü hem b sürücüyü 1.44 secersem acılısta diskleri taradıktan sonra floppy nin ısıkları yanıyor bir kez calışıyor sonra yine hata veriyor.eğer sadece a sürücüyü secersem hic calışmıyor.konnetöro ters takarsam floppy nin ısıkşarı hep yanıyor.yine hata veriyor...floppy calıssa disket ile win3.1 kuracağımı dusunuyorum...bendeki flat kablo 34 pin.pca6770 kartını kullanıyorum.adventech in endistriyel isa slot bilgisayarı..

win3.1 de calıian programgarmı win 95 yada win 98 de calıştırabilirmiyim?

floppy connectörünun baglı oldu surucu entegre bozulmus olabilirmi pc kartında.eğer  ogle ise boyle bir entegre varsa ismi nedir?

yas

Disket sürücünün ışığı direk yanarsa data kablosu ters anlamına geliyor. Ters takılması bir zarara yol açmıyor. Çok uzun yıllardır disket görmüşlüğüm yok :D hatırladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorum. Birde jumper ayarları vardı bunların. Atlamamak gerekli. Win3.1 uygulamasını win95 yada win98 de hiç denemedim. Ama şöyle bir tezim var microsoft ne çektiyse hep eskiye destek vermekten çekti  :D
-Win3.1 in dos tabanlı işletim sistemi olduğu kesin.
-Wind95 yada win98 tam olarak dos tabanlı değil ama windows altında dos programlarını açabiliyor.
-Uygulama direk çalışmayacak olursa
-Günümüz windowsların da yaptığımız gibi Win95 te uygulamanın exe sine tıklayıp özelliklerini açtığımızdaki (şuanda net hatırlayamadığım trutype gibi) seçenekleri kurcalayarak çalıştırma imkanı çok yüksek.

fractal

jumper ayarları nerede floppy disket sürücümü yoksa anakart üzerindemi?

yas

Disket sürücü üzerindekilerini kastetmiştim.

yas

Aslında disket sürücüyü çalışan başka bir pc de denesen daha garanti olur gibi.
Not: resim temsili

http://802.11junk.com/jeffl/Korg_DSS-1/Korg-FD.jpg

M.Salim GÜLLÜCE

Maksat win 3.1 kurmaksa internetten IMG dosyaları bulmak daha makul olsa gerek.
Sanal floppy tanımlanıp kullanılabilir.
Bende 2.0 MSDOS war.
Kaynak koduda dahil.  :)

fractal

kulandığım isa pc kart ve ploppy surucu bunlar.elimde 4 adet floppy var hepsinde fail 40 hatası alyorum..

M.Salim GÜLLÜCE

Okumaya çalıştığın diskin kapasitesi ve datasının sağlıklı olup olmadığına bakmak lazım.
Bazı eski 3.5" drive lar 1.44 okuyup yazamıyordu. 720 okuyabiliyordu sadece

Kullandığın mainboardun üzerinde FDD için port yokmu