win 3.1 kurma

Başlatan fractal, 06 Mart 2021, 18:32:48

fractal

bende tam hatırlamıyorum.disket sürücüsüde disket  yoksa bu hatayı vermesi normal diyenler var.yani disket olmadığı icin okuyamıyormus.ama 40 hatasıda kablo yanlıs bağlantı hatası değilmi...

sanal win98 ile acılıs disketi yaptım 4gb ide hdd taktım yine olmadı.win xp yada yada win7 de bu ide diske fat 12-16 fortmatlamak mumkunmu yoksa.bu işin en kolayı normal bir masaüstü pc kurup tüm  işlemleri orda yapmakmı.ama ipc nin driverlerini yuklemek icin yine disket surucu lazım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

yas

Fat16 ile en fazla 2gb kullanılabilir.
Birde karta ayrıca enerji veriyorsundur herhalde.

fractal

ipc   ve floppy enerjileniyor.monitor acılıyor.ide hdd ve flash pcmacia kartları goruyor..

yas

Makine ana kartı nedir tam olarak bilmediğimden MMX 386 veya 486 olarak kabul ediyorum. Bu pc lerde Turbo tuşu vardı. genelde hız 33mhz olur bu buton aktif olduğunda hız 66mhz çıkardı. Eğer böyle bir tuş varsa hızı düşürüp deneyebilirsiniz. Anladığım kadarıyla pc disket sürücüyü görmüyor bu sebeple boot olmuyor.
-Disket sürücülerin hepsini bozuk varsayarak bios tan kapatıp
-Fat16 formatlı bir hdd başlangıç disketi dosyalarını koyup çalıştırdığınızda Dos olarak açılması gerekli.

Eğer bios disket sürücüyü görüp de disketi okumuyorsa @M.Salim GÜLLÜCE hocanın dediği 1.44mb okumama ihtimalini aşmak kolay 720mb disketlerde tek, 1.44mb disketlerin arkasında 2 adet kare delik bulunuyor bu deliklerden biri yazma korumasını aktif etmek için diğeri disketin 720kb mı yoksa 1.44mb olduğunu anlamak için. İlgili delik bantla yapıştırıp kapatılırsa disket 720 kb olarak kullanıyor. Bu şekildeyken disketi başlangıç disketi olarak formatlayıp denemek lazım.

Vaybe bilgisayar ne evrelerden geçip gelmiş bu günlere, bundan daha eski teknolojilerle adamlar uzaya roket gönderiyordu şimdi ilkokul çocukları cep telefonu beğenmiyor  ;D

yas

https://www.instructables.com/Convert-a-144mb-floppy-to-720k/

Çok emin olmamakla birlikte sanki 386 işlemcili ana kartlar 1.44 ü desteklemiyorlardı.   :du:
Eğer öyleyse disketi 720kb yapmak kaçınılmaz.

fractal

CPU: Socket 370 for Intel® Pentium III processors up to 650 MHz or higher in the future (Rev. B1 only) and Celeron™ processors up to 500 MHz
•   BIOS: 2/4 Mbit Flash BIOS, supports Plug & Play, APM 1.2 Support Ethernet Boot ROM
Support boot from CD-ROM
Support boot from LS-120 ZIP™ Drive Optional Customer icon
•   Chipset: Intel® 440BX AGP set, FSB 66/100 MHz
•   2nd level cache: 256 KB on Pentium III and 128 KB on Celeron™ Processor
•   System memory: Two SODIMM sockets, support 8 MB to 256 MB, accepts 8/16/32/64/128 MB Synchronous DRAM
•   PCI IDE interface: One Enhanced IDE interface, supports 2 IDE devices PIO mode 3,4 with bus mastering up to 14 MB/sec. Ultra DMA model up to 33 MB/sec.
•   Floppy disk drive interface: Supports up to two FDDs (360 KB/1.2 MB/720 KB/1.44 MB/2.88 MB)
•   Parallel port: One parallel port, supports EPP/ECP
•   IR port: One 115 kbps IrDA compliant serial infrared
•   Serial ports: 2 serial ports
COM1: RS-232, COM2: RS-232/422/485
•   Watchdog timer: 62 levels timer interval, setup by software, jumperless selection, generates system reset or IRQ11

z

Her seyi unutmusuz.

Floppy disk cart curt ediyorsa en azindan temel donanimlar calisiyor gorunuyor.

Fakat en bastan adim adim gidecek olursak;

1. BIOS da primary boot device floppy secili olmali.
2. Floppy disk cihazi uzerinde A ve B secim jumperi bulunur. Bunu A yap.
3. Floppy kablosunda floppye takilacak 2 konnektor bulunur. Bunlardan birisinin bir kac iletkeni duz digeri ise cross dur.
   Once duz olanini tak boot etmeyi dene. Olmadi cross olani denersin.

Bir de aklimda soyle bir sey kalmis.

Kafa ileri geri gittigi halde bir jumper yuzunden disket motoru donmeyebiliyordu. Eger motor donmuyorsa jumperlarla biraz oynaman gerekebilir.

Floppydeki disket bozuk olursa ona 40 haricinde bir hata veriyordu diye hatirliyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: fractal - 07 Mart 2021, 17:59:46....diske fat 12-16 fortmatlamak mumkunmu yoksa.bu işin en kolayı normal bir masaüstü pc kurup tüm  işlemleri orda yapmakmı.ama ipc nin driverlerini yuklemek icin yine disket surucu lazım..

Command promptta format komutunda pek cok parametre ile oynayabilirsin.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/format

Win95, 98 de command prompta dusup format a:/s ile, disketi formatlayip, boot islemi yapip command prompta dusecek kadar gerekli dosya yuklemesini yaptirabilirsin.

MSDOS calisan bir PC bulabilirsen dogrudan HDD'ye de benzer sekilde format atip isletim sistemi yukleyebilirsin. Disketle isin kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Dos için driver gerekmez direkt çalışır. Başka floppy sürücü bulamıyormusun. Kullandığın disket sürücü bozuk olabilir yada çok eski ise  720 k dır. Başlangıçta hata vermeden buluyor ve okuma yapıyorsa kısa süreli olarak  erişim olduğunda ayarları normaldir.
Sana drive not ready mi yoksa can not read mı diyor dos yükleme ekranında. Biosta da boot sequence de 1st boot olarak floppy görülmeli. Bir de eski pclerde floppy dd/hd seçimi vardı.

ide olan bir pc de fat 16 format at  /s ile. Dos disketini içine kopyala. coomand.com dosyasını bulsun boot eder.

MC_Skywalker

Flopy diski, HDD soketine takmıyorsun değil mi? HDD soketi farklı FDD soketi farklıdır. FDD kablosun da 2 soket bir birine daha yakındır onlar FDDlere takılır. Diğerlerine uzak olan anakarta/IO kartına. Ayrıca kabloda ki ikinci sokete tam ortada kablo döngü yapmış şekildedir.

FDD'ler A - B jumper'i yoktur. (çok eskiler istisna 486 işlemcileri sistemlerde ve sonrasaında hiç rastlamadım. OEM FDD sürücüler ile bazı bilgisayar üreticilerinin (Compaq, HP gibi)FDD'lerenin kablo sıralaması farklı oluyor OEM'lere data kablosunun kırmızı ile işaretli olanı güç kablosunu tarafında olmalı.

40 hatası FDD takılı değil ve/veya onunla haberleşilemiyor demektir.

fractal

Biostan sürücü a ve b yi ikisini birden açarsam tarama yapıyor acilidita floppyi.sadece a seçili ise direkt 40 hatasi veriyor.bu şu anlsmami geliyor pin to pin flat kablo bağlantısında sürücü seçimiyle ilgili hatalı bağlantı var.ama manuellere baktım pinler doğru gibi.floppye baktım ama üzerinde hiç seçim jumper filan yok
4 adet floppim var onlarda da yok.hepsi bozuk olamaz.ben hiç hatırlamıyorum floppy ile bu kadar uğraştığımi...

Sozuak

B olarak seçersen ne yapıyor. A ve B seçili iken tarama yapması ve hata vermemesi en azından b olarak bulması demek. Kablonun her iki konnektörünü de sırayla denediniz mi? Dönük olan uçtaki konnektör B olmalı. Floppylerde 1 nolu pin bazılarında içte bazılarında dışta yani standardı yok.

Bir diğer olay da endüstriyel pclerde, floppyler  karta göre konfigürasyon istiyor olabilir. Eldeki floppylerde ise jumper yok.  Endüstriyel karttan herşey beklenir. Mesele ilk başlarda verilen bir resimde Korg ismi vardı. Müzik aletlerinde de floppyler sorunludur. Rastgele aldığın floppy uymaz  oem, ayarı olmayanlar hiç çalışmaz. Ancak jumper ayarları olan modeller doğru ayar yapılırsa çalışır.

Kartın kullanım kılavuzunu edinebildin mi? Değilse bile jumper ayarı olan modellerden edinip ayarları ile oyna.

fractal

selamlar;

soyle bir sonuca ulaştım.drive select 0-1-2 pinlerinden birini 0v cekince 40 hatası kalkıyor.floppy normal calışıyor gibi.
ama bu seferde sanal pc de usb disket yazıcı ile oluşturduğum disketler hicbirinden on yükleme yapamadım.acışılı a sürücüsü yapıyorum.ama he c sürücüsünden acıyor.acaba once dos 6.22 mi kurmam gerekiyor..

yas

Pc nin hep çok eski olduğunu düşünmüştüm,
Alıntı yapılan: fractal - 08 Mart 2021, 00:11:53CPU: Socket 370 for Intel® Pentium III processors up to 650 MHz or higher in the future (Rev. B1 only) and Celeron™ processors up to 500 MHz
•   BIOS: 2/4 Mbit Flash BIOS, supports Plug & Play, APM 1.2 Support Ethernet Boot ROM
Support boot from CD-ROM
Support boot from LS-120 ZIP™ Drive Optional Customer icon
•   Chipset: Intel® 440BX AGP set, FSB 66/100 MHz
•   2nd level cache: 256 KB on Pentium III and 128 KB on Celeron™ Processor
•   System memory: Two SODIMM sockets, support 8 MB to 256 MB, accepts 8/16/32/64/128 MB Synchronous DRAM
•   PCI IDE interface: One Enhanced IDE interface, supports 2 IDE devices PIO mode 3,4 with bus mastering up to 14 MB/sec. Ultra DMA model up to 33 MB/sec.
•   Floppy disk drive interface: Supports up to two FDDs (360 KB/1.2 MB/720 KB/1.44 MB/2.88 MB)
•   Parallel port: One parallel port, supports EPP/ECP
•   IR port: One 115 kbps IrDA compliant serial infrared
•   Serial ports: 2 serial ports
COM1: RS-232, COM2: RS-232/422/485
•   Watchdog timer: 62 levels timer interval, setup by software, jumperless selection, generates system reset or IRQ11

Fakat sandığım kadar eski değilmiş, bios ayarlarından eminsen muhtemelen oluşturulan başlangıç disketinde bir hata olabilir. CD sürücü ile boot edebilirmişsin. boot lu win98 yada edr comander gibi araçlarla ilerleyebilirsiniz.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: fractal - 09 Mart 2021, 10:43:02selamlar;

soyle bir sonuca ulaştım.drive select 0-1-2 pinlerinden birini 0v cekince 40 hatası kalkıyor.floppy normal calışıyor gibi.
ama bu seferde sanal pc de usb disket yazıcı ile oluşturduğum disketler hicbirinden on yükleme yapamadım.acışılı a sürücüsü yapıyorum.ama he c sürücüsünden acıyor.acaba once dos 6.22 mi kurmam gerekiyor..

Windows 3.1 dos üzerine oturur.
Bunu bildiğinizi sanıyordum.
Hatta network çalışmasına ilk açılçanıda dos üstüne otuıran win 3.11 dir.

Dos ile formatlayıp sistem atıp üzerine 3.1 install edeceksiniz.
Hatta her dosun üzerine de kurulmaz. Belli bir versiyonsan sonrasında 3.1 kurulur.