Smps Arızası

Başlatan oguztkn, 08 Mart 2021, 21:50:57

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

Arkadaşım 5v smps'i çalışmıyor diye getirdi. Bir baktım ilk etapta işaretli parçaları sökerek ölçtüm. Kısa devre olanlar var idi yenileri ile değiştirdim. Alt taraftaki zener H2 kodlu smd zener diyot idi onun da aynı kılıfta bulamadım dip kılıf ile yeniledim.Pwm entegresi de yenilendi.

Son durumda enerji verdiğimde çıkışta voltaj yok giriş kondansatöründe 310v mevcut. Pwm entegresinin 6 nolu pinine (VCC) 6-7 volt dolaylarında voltaj geliyor ve 0'a düşüyor git gel yapıyor yani. Bu durumda sorun çıkış tarafında mı aranmalı ? Yani çıkışta kısa devre varda o yüzden koruma amaçlı mı gidip geliyor bu voltaj ? Ama cıkış tarafında da U1660G ortak katot diyot var o değişti bir de zener mevcut oda ölçümler de sağlam gösteriyor.

Şimdiden Teşekkür ederim...

Yuunus

karta enerji vermeden yani 220v a takmadan; cikisa kontrollu bir kaynak ile 5Vdc uygulayin bakalim uyguladiginiz kaynakta gocme olacak mi.varsa en azindan kisadevreyi gorursunuz.

oguztkn

Alıntı yapılan: digiman - 08 Mart 2021, 22:36:20karta enerji vermeden yani 220v a takmadan; cikisa kontrollu bir kaynak ile 5Vdc uygulayin bakalim uyguladiginiz kaynakta gocme olacak mi.varsa en azindan kisadevreyi gorursunuz.

çıkışa 5 volt uyguladım voltajda göçme olmadı akım olarak da 90 mA aktı. Bu durum çıkış katında sorun olmadığını mı gösteriyor.

Yuunus

kisadevre olmadigini gosteriyor, birde optokuplor olmali pc 817 gibi 4 bacakli dip kilif bir malzeme ona bir bak, varsa degistir, birde orda birsuru 0 ohm direnc var onlarida bir kontrol et, son olarak mosfetin source pini ile gnd arasina kisadevre korumasi ici 1ohm dan dusuk bir direnc seri baglanir buyukce bir direnctir birde onu kontrol et, aklima baskada bisey gelmiyor.

power20

VCC ye bağlı elektrolitik kapasitör değer kaybetmiştir. Bunu değiştirmek ile çözülür gibi görünüyor.  Düzelmezse giriş köprü diyot sonrasındaki 400V civarında olan kapasitör değer kaybetmiştir. Bütün bunları, vcc gelip gittiği için düşündüm

pwr_24

Alıntı yapılan: oguztkn - 08 Mart 2021, 21:50:57Merhaba Arkadaşlar,

Arkadaşım 5v smps'i çalışmıyor diye getirdi. Bir baktım ilk etapta işaretli parçaları sökerek ölçtüm. Kısa devre olanlar var idi yenileri ile değiştirdim. Alt taraftaki zener H2 kodlu smd zener diyot idi onun da aynı kılıfta bulamadım dip kılıf ile yeniledim.Pwm entegresi de yenilendi.

Son durumda enerji verdiğimde çıkışta voltaj yok giriş kondansatöründe 310v mevcut. Pwm entegresinin 6 nolu pinine (VCC) 6-7 volt dolaylarında voltaj geliyor ve 0'a düşüyor git gel yapıyor yani. Bu durumda sorun çıkış tarafında mı aranmalı ? Yani çıkışta kısa devre varda o yüzden koruma amaçlı mı gidip geliyor bu voltaj ? Ama cıkış tarafında da U1660G ortak katot diyot var o değişti bir de zener mevcut oda ölçümler de sağlam gösteriyor.

Alıntı yapılan: oguztkn - 08 Mart 2021, 21:50:57Merhaba Arkadaşlar,

Entegre beslemesini Trafonun sekonder tarafindan alir. Sekonder cikisindan bir kondansator ve zener diyot ile vcc bacagina ulasir. O yolu bulup uzerindeki komponentleri degisebilirsiniz. Ayrica vcc bacagi ile gnd arasinda bir kondansator vardir onu yenileyin.

Feedback tarafinda opto ve tl431 vardir onlari degiamekte faydali olacaktir.

Sekonder tarafindaki tum diyotlari kontrol edin.

Sorununuzun kisa surede cozulmesi temennisi ile. Aklima gelenler bunlar...

oguztkn

Arkadaşlar son durumda :

Yeşil ile işaretlediğim dirençleri ölçerek kontrollerini yaptım sağlamlar. Optoları ölçtüm onlarda sağlamlar. İkinci resimdeki 100uf'Lık kondansatör entegrenin besleme hattında idi onu da yeniledim.
Üçüncü resimdeki direnç arızalı çıktı tam ortasından delinmiş.(İlk resimdeki mavi işaretli). Tam ortadan delindiğinden 1*2 elimde 1k5 var idi onunla değiştirdim.

Son durumda değişen bir durum olmadı çıkış kısmında voltaj yok. Pwm entegresinin vcc 'si gidip geliyor. Çıkış katında 2 adet diyot mevcut biri soğutuya bağlı AKA tipinde birde zener mevcut oda ölçümde sağlam gözükmekte.

Mavi ile işaretli olan EA1 yazıyor tl431 imiş. Ondan elimde yok şuan değiştiremeyeceğim bir tek o kalıyor geriye tüm bunların sebebi o olabilir mi ? ( Kısa devre konumunda ölçtüğümde bacakları arasında herhangi bir kısa devre mevcut değil)

Yuunus

tl431 i degistirmene gerek yok, ilk bastaki gibi enerji yokken cikisa 5 volt ver tl431 in ref ucu ile anod ucu arasinda 2.5v yada 2.35 gibi bir voltaj okuman gerek.sanirim :du:

JOKERAS

Alıntı yapılan: oguztkn - 09 Mart 2021, 00:21:27

Mor daire içindeki direnç yanmışsa Mosfet Source bacağından şaseye karşı olan R-Sens direnci
Kesinlikle yanmıştır! Genelde 1 Ohm altı değerde bir direnç olur.
0.22, 0.47 vs.
Ayrıca R-Sens yanmışsa Entegrenin bozulmuş olması Sürpriz olmaz.
Dolayısı ile Mosfet Gate Direnci 47 Ohm direncinde bozulmuş veya değerinin büyümüş olma ihtimali
var.Kontrol edin.

oguztkn

Alıntı yapılan: JOKERAS - 09 Mart 2021, 12:19:27Mor daire içindeki direnç yanmışsa Mosfet Source bacağından şaseye karşı olan R-Sens direnci
Kesinlikle yanmıştır! Genelde 1 Ohm altı değerde bir direnç olur.
0.22, 0.47 vs.
Ayrıca R-Sens yanmışsa Entegrenin bozulmuş olması Sürpriz olmaz.
Dolayısı ile Mosfet Gate Direnci 47 Ohm direncinde bozulmuş veya değerinin büyümüş olma ihtimali
var.Kontrol edin.

Dediğiniz gibi direnç sorunluymuş. 0.5 ohm luk diren elimde 0.47 mevcut idi onunla değiştirdim. Mor ile işaretli olan 47 ohm luk smd direnç de sorunlu imiş onu da hallettim. Entgre zaten değiştirmiştim.

Son durumda enerji verdiğimde çıkış açılıyor ve kapanıyor 3-4 volta kadar çıkış tekrar kapanıp yeniden açılıyor. Entegrenin vcc bacağında olan sorun gibi aynısı çıkış bölümünde mevcut şuan

ahmetbudak

Tl431 in bacakları ile bağlantılı dirençleri kontrol et çıkıştaki voltaj gezinmesi dirençlerin değer değişimi açık veya kısa devre olmasından kaynaklanıyor olabilir.

HexfeT

Alıntı yapılan: oguztkn - 09 Mart 2021, 17:18:23Son durumda enerji verdiğimde çıkış açılıyor ve kapanıyor 3-4 volta kadar çıkış tekrar kapanıp yeniden açılıyor. Entegrenin vcc bacağında olan sorun gibi aynısı çıkış bölümünde mevcut şuan

Bunu çıkışta yük olmadığı için yapıyor olabilir. Eğer öyle ise boş yere arıza aramaya devam etmemek için makul bir yük ile deneyin.

oguztkn

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 09 Mart 2021, 18:47:04Tl431 in bacakları ile bağlantılı dirençleri kontrol et çıkıştaki voltaj gezinmesi dirençlerin değer değişimi açık veya kısa devre olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Dirençleri yerinden sökerek tekra kontrol ettim değerlerinde gösteriyor.

Alıntı yapılan: HexfeT - 09 Mart 2021, 23:04:37Bunu çıkışta yük olmadığı için yapıyor olabilir. Eğer öyle ise boş yere arıza aramaya devam etmemek için makul bir yük ile deneyin.

Yük olarak ufak bir mootor bağladım çıkış farketmedi hocam. Hala açılıp kapanıyor çıkış

OG

motor değil direnç , lamba vs bağla
motor sapıttırır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

oguztkn

Alıntı yapılan: OG - 09 Mart 2021, 23:42:45motor değil direnç , lamba vs bağla
motor sapıttırır.

Lambada da aynı blink yapıyor.  Hala pwm entegresinin beslemesi (6 nolu pin) gidip geliyor sanırım onun beslemesi stabil hale gelse çalışacak