Nasıl bir konnektör

Başlatan analog06, 09 Mart 2021, 10:13:16

analog06

Merhabalar,
Gürültü sebebiyle bir kartımda işlemciyi karttan ayırmam gerekiyor işlemciyi kartın bikaç cm üstünde yükselteç ile konumlandıracağım bir devre yapıyorum.
farklı pwm kanalları geri besleme vs barındıran bir aktarımım olucak kısacası.
yalnız uygun bir konnektör bulamadım board to board konnektörlerde genelde açık ve gürültü hassasiyeti düşük gibi gözüküyor.
Flex kablo ile de aktarmak istemiyorum sök takı problem oluyor.
Sinyal aktarmak için favoriniz olan bir konnektör çesidi varmıdır acaba 10-30 pin arasında ?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

analog06

Alıntı yapılan: z - 09 Mart 2021, 10:52:07Uzun pinheader kullanabilirsin.

https://www.amazon.com/uxcell-Straight-Connector-Arduino-Prototype/dp/B07DXV53R7
açık ve gürültü hassasiyeti düşük gibi gözüküyor. dediğim konnektörler bu aslında hocam bunlara uygun bir alternatif bulamadım

z

Fakat bunlarin altin kaplamalilarini kullansan bile sikinti yasayabilirsin.

Lehimlerim dersen sorun yok ama disi konnektor kullanirsan bazen temasssizlik sorunlari yasadigimi soylemek isterim.

Cok cok eski tarihlerde dotmatrix printerde ana kart uzerine bu altin kaplamali pinler vardi ve bunlara gecen ustteki kartta da disi konnektor vardi.

Bazen printer hata verirdi. Ustteki karti birazcik oynatinca sorun cozulurdu.

analog06

sanırım crosstalk vs önüne geçebilmek için konnektör pin dağılımında yeteri kadar gnd kullanırsam bir sorun olmayacak.
ek olarak çeşitli sonlandırma yöntemleride araştırmam gerekebilir sanırım

z

Bu yontemi bir kac kez kullandim. Umarim bir daha kullanmama gerek kalmaz.

Debug islerinde ya da ariza oldugunda ariza kaynagini ararken bu apartman montaj basa tam bir bela oluyor.

analog06

bende kullanmak istemezdim ama hocam Güç kartının içerisinde 400 HZ 3 faz ac, 300V dc, düşük voltajda yüksek akımlar ,bozucu ne ararsanız var bu yönteme dönmek zorunda kaldım açıkcası.

z

M.Salim GÜLLÜCE

Ekranlamayı neden terdih etmiyorsunuz anlamadım.
Bizim yüksek manyetik ve elektirik alanda bile sorunumuz olmuyor.
Şu varki RF seviyesinde yüksek frekansımız yok.
1000 3000 volt arası anahtarlama. 5 megawat akadar da güç.

analog06

Benimde rf seviyesinde frekansım yok, 200 kHz pwmler, geri beslemeler ve rs485 hatları var ekranlı bir konnektör önerebilirmisiniz mesela

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: analog06 - 09 Mart 2021, 14:09:16Benimde rf seviyesinde frekansım yok, 200 kHz pwmler, geri beslemeler ve rs485 hatları var ekranlı bir konnektör önerebilirmisiniz mesela
Konnektörün ekranlısı olmaz.
USB yada RJ45 te işini görmez sanırım.
Ancak ekranlı kablo bağlanabilen konnektörler olur.
Benim ekranlamadan kastım MCU ve çevre malzemelerini ekranlamak idi.
Tıpkı cep telefonlarındaki gibi.

yas

2X20 pin headerlardan uzun kenarları birbirine yapışık şekilde kullanıp, çevresindeki tüm pinleri ground olarak kullanıp orta kısımlarda kalan 36 adet pini diğer işler için kullanacak bir yapı kurmak en ekonomik çözüm olabilir. Fakat gerçeken böyle bir şeye ihtiyaç var mı? Eğer varsa ve profesyonel çözümler istiyorsanız, doğru arama "Multi Port Coaxial Connection" olmalı ve bütçe sağlam olmalı.

https://www.avnet.com/wps/portal/abacus/products/new-products/npi/cinch-smp-4-port-connectors

M.Salim GÜLLÜCE

Birde yanılmıyorsam bir yerde gözüme çarpmıştı ama hatırlayamıyorum şu an.
Isıyla daralan makaronların iletken olanından bahsediliyordu diye hatırlıyorum.
Belki işine yarar araştırırsan.

analog06

Ekranlama konusunda şöyle bir ürün kullanacağım sanırım
https://www.digikey.com/en/products/detail/w%C3%BCrth-elektronik/3671148/13626012
aktarım kısmım çok kısa olucak apartman montaj yani