Kontrolsüz yükselen trafo çıkış gerilimini sabitleme sorunu

Başlatan akuntman, 14 Mart 2021, 00:40:14

akuntman

Merhaba,

Led sürücü devremiz, enerjiyi bir toroid trafonun sekonderinden alıyor. Fakat bu trafonun primer gerilimi sabit değil değişken.

Bu nedenle, ledler düşük kademede az enerji çekerken toroid trafo çıkışı 80-90Vac'ye kadar çıkıyor.
Doğrultunca 100Vdc'lerı geçiyor. Bu gerilimleri 5-12V a düşürüp elektroniği çalıştıracak step-down regülatör oluşturmak çok zor.

Gerilim artışını engellemek için taş dirençli yük devreleri ile geçici çözümler bulduk, trafoyu dirençlerle yükleyince gerilim 30-40Vdc ye kadar düşüyor fakat gereksiz yüksek ısı çıkıyor, hiç memnun değiliz.

Genel olarak sorum şudur:
-------------------------
Kontrolsüz yükselen AC gerilimi belirli bir noktada nasıl kesebiliriz?

Varistör tam bu işi yapıyor aslında; 40V'luk varistör, 40v üzerini yok ediyor fakat bunlar peakleri yok etmek için yapıldığından bizim devrede hemen ısınıp patlıyor.
Varistörün yaptığı işi yapabilecek elektronik bir sistem var mıdır?

SCR ile birkaç deneme yaptım, Vac>Vmax olunca gerilimi kesiyor fakat Vac=0 oluncaya kadar kilitli kaldığı için enerji kaybı yaşanıyor.
Vac>Vmax olunca kesecek, Vac<Vmax olunca devreden çıkacak bir sistem gerekli.

teşekkürler

OG

Alıntı YapKontrolsüz yükselen AC gerilimi belirli bir noktada nasıl kesebiliriz?
Kontrollu bir stepdown devre ile kesersiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Yuunus

led surulecekse akimi sinirlayin pwm ile gerilimle isiniz yokki.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: digiman - 14 Mart 2021, 02:12:31led surulecekse akimi sinirlayin pwm ile gerilimle isiniz yokki.
Arkadaşın dediği gibi..
Led sürücü Akım kontrollü SWMOD çipler war.
Voltaj değil akım önemli.

akuntman

Arkadaşlar,

Trafo çıkışında; doğrultucu+stepdown+uC+sabit akım LED sürücü var.

Sorun, 20vac-100vac arası oynayan trafo sekonder gerilimini 12vdc yapıp devreyi beslemek. Bu kadar geniş Vin aralığında çalışacak step down entegresi bulamadım.

Acaba flyback converter tarzı bir çözüm olur mu.

Ya da yüksek gerilimi bir noktada nasıl keserim.

z

Bu nasil bir transformatormus. Sanki gucu dusuk secilmis gibi geldi bana.

Transformatorun fotosu var mi?

Transformatorun primerine voltaji triac yada baska bir seyle mi veriyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

akuntman

Evet, trafo enerjiyi sabit akım regülatöründen alıyor. (tristör veya full sinus)
Sistem sabit gerilim değil sabit akım mantığı ile çalışıyor. Paralel değil seri bağlantı.

Regülatörler de  akımı sabitlemek için gerilimi değiştiriyor. Bu da bizim trafonun sokenderinde değişken bir gerilime neden oluyor.

Ayrıca led gücünü düşürdüğümüzde trafo çıkışı sanki boş kalmış gibi 100Vac lere kadar yükseliyor.

Yuunus

o zaman stepdown genis bir aralikta calissin istiyorsun, hazir urun ariyorsan biraz zor sanirim heleki 100v ile en dusuk hangi voltaj istiyorsan, flyback olur ama calisma sinirlarini iyi bilmelisin. yada bir flyback urun alirsin sargilarla oynarsin diyotlarda filan modifikasyon yaparsin.