role yerine entegre

Başlatan Hattusa, 15 Mart 2021, 16:29:57

Hattusa

slm analog birkaç sinyali seçmeli olarak kullanmak istiyorum, röle 130 mA min akım çektiği için kullanmak istemiyorum. multiplexlerden 4051 veya 4053 kullanmak sinyalimi bozuyor dijital olarak kontrol edebileceğim röle benzeri ne tip bir malzeme kullanabilirim?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Sozuak

DG211 gibi birşeyler olabilir

OG

illa röle derseniz,
bobini de üzerinde DIP kılıflanmış reed röle

alttaki ürünün bobini 5V ile sürülüyor, 5V da 10mA çeker
bobine ters diyot (4148) kullanmayı unutmayın

https://ozdisan.com/elektromekanik-komponentler/roleler-ve-role-soketleri/genel-tip-roleler/DIP05-1A72-12L
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fofo

mufitsozen

Alıntı yapılan: pro-TR - 15 Mart 2021, 16:29:57slm analog birkaç sinyali seçmeli olarak kullanmak istiyorum, röle 130 mA min akım çektiği için kullanmak istemiyorum. multiplexlerden 4051 veya 4053 kullanmak sinyalimi bozuyor dijital olarak kontrol edebileceğim röle benzeri ne tip bir malzeme kullanabilirim?

4066

Bilateral Switch diye arayiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Hattusa

cevaplar için teşekkür ederim. OG ustanın bahsettiği röle uygun gibi duruyor
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

makdeniz

Alıntı yapılan: fofo - 15 Mart 2021, 18:33:55CPC1017

@fofo  Hocam ürün çok güzele benziyor bilgi için teşekkürler. Türkiye'de nereden buluruz ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

M.Salim GÜLLÜCE

power20

Alıntı yapılan: pro-TR - 15 Mart 2021, 16:29:57...kullanmak sinyalimi bozuyor dijital

Sinyal ulaşacağı yere 2 adet seri direnç ile bağlansın. Gerekirse birden fazla sinyal bu şekilde aynı noktaya bağlanabilir.

Sinyalleri kapatmak istediğimiz zaman, iki direncin ortasını mcu ile toprağa kısa devre yapabiliriz. İzin vermek için orta noktaya bağlı olan mcu pini yüksek empedans (giriş) olarak ayarlanır.

Bu yöntemle aynı noktaya bağlı olan sadece bir sinyale izin verilir diğerleri kapanır.

Röle yok,  anahtar entegresi yok. Her sinyale 2 direnç eklenecek.

Sinyal bilinmiyor fakat dirençleri  220ohm olarak deneyebilirsiniz.

Tüm sinyaller kapalı. Sadece 1 tanesi açık iken toprağa paralel dirençler nedeniyle gerilim bölücü olacak, aktif sinyal biraz zayıflayacaktır.

Maxim

Bende bir röle sorusu sorabilirmiyim?
linkteki smd mini röle yerine alternatif birşey varmı gözünüze çarpan?
pin to pin, 24v dc

https://www.tme.eu/en/details/g6k-2f-y-12dc/miniature-electromagnetic-relays/omron-ocb/g6k-2f-y-12vdc/

z

Bir ara burda mi soylenmisti bir baska yerde mi hatirlamiyorum. Telefon santrallarinde cok guzel yuksek voltajli analog sinyalleri acip kapayan cipler varmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

DG211-411 gibi yüksek kaliteli analog audio anahtar elemanları var şiddetle tavsiye ederim. Hifi sistemlerde bile kullanılıyor :)

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 05 Nisan 2021, 21:01:22Bir ara burda mi soylenmisti bir baska yerde mi hatirlamiyorum. Telefon santrallarinde cok guzel yuksek voltajli analog sinyalleri acip kapayan cipler varmis.

4066 Bilateral Switch diye yazdim ama begenilmedi  :du:

z

4066 yi niye begensinler ki? CMOS analog switch degil mi bu?

https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX4655-MAX4658.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 05 Nisan 2021, 21:48:504066 yi niye begensinler ki? CMOS analog switch degil mi bu?

Evet ve benim bildigim bir kac sef/sektetet tlf sisteminde kullaniliyor.