Automatic Guided Vehicle Hk

Başlatan wtrk, 19 Mart 2021, 22:47:20

wtrk

Merhaba arkadaşlar.
AGV yani kendi kendine giden araçlar hakkında sormak istediğim kafama takılan birkaç şey var.
Şimdi birkaç örnek gördüm
Bir tanesi manyetik şerit takip ediyor, bir tanesine uzayda koordinat tanımlamışlar ona uygun gidiyor vs vs

Öğrenmek istediğim şu, otomatik giden bir araç için( kullanım amacı bir yerden yükü alıp başka bir yere taşıyacak ) sıfırdan tasarlamak istersek daha önce böyle bir proje yapan oldu ise , projeye nereden ve nasıl başlamamız gerekiyor acaba ?
Yada fikirler ne olabilir ?
Teşekkürler
NoBody Can Stop Me!!!!!

volkanunal

Alıntı yapılan: wtrk - 19 Mart 2021, 22:47:20Merhaba arkadaşlar.
AGV yani kendi kendine giden araçlar hakkında sormak istediğim kafama takılan birkaç şey var.
Şimdi birkaç örnek gördüm
Bir tanesi manyetik şerit takip ediyor, bir tanesine uzayda koordinat tanımlamışlar ona uygun gidiyor vs vs

Öğrenmek istediğim şu, otomatik giden bir araç için( kullanım amacı bir yerden yükü alıp başka bir yere taşıyacak ) sıfırdan tasarlamak istersek daha önce böyle bir proje yapan oldu ise , projeye nereden ve nasıl başlamamız gerekiyor acaba ?
Yada fikirler ne olabilir ?
Teşekkürler

Merhabalar yüksek lisans döneminde otonom araçlar, hava ve su üstü robotiği dersleri almıştım. ROS platformunu inceleyebilirsiniz.
Primum nil nocere

fide

İlk adım taşınacak yükün bulunduğu ve gideceği noktalarını belirleyin.

İkinci adım iki nokta arasında noktaların konumu ve aradaki mesafeye göre en kısa yol yada Google maps üzerinde rota oluşturun.

Üçüncü adım aracınızın çevresini, yakındaki araç, yol, ışık, kavşak, bina vb tanıması için gerekli bileşenleri kamera, ultrasonik mesafe, lidar vb ekleyin.

Beşinci adım rotanızı gps/gnss üzerinden takip edip yol üzerindeki engel, trafik ışığı, araçlar vb göre engeli aşacak şekilde revize edin.

Araç içinde ise istenilen mesafe kadar ileri geri hareketi, açılı dönüşleri, hız kontrolünü yapabilmeniz gerekir.

Aklıma gelen iş sırası bu. Kendimi geliştirmek için konu üzerine bilgili arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

MC_Skywalker