Kopya Üretim TP4056 İle Yaşadığım Sorunlar.

Başlatan smyomekatronik, 22 Mart 2021, 21:44:58

smyomekatronik

Arkadaşlar merhaba;

18650 pilleri şarj etmek için internetten meşhur TP4056 aldım, bir müddet kullandıktan sonra modüller arızalanmaya başladı. Aldığım 6 modülden 4 tanesi pili görmüyor, 1 tanesi pil dolunca mavi ışık yanıyor 1 veya 2 saniye sonra tekrar şarj moduna geçip kırmızı led yanıyor ve devre kısır döngüye girip bir kırmızı bir mavi led yanıyor. 1 tane sorunsuz çalışıyor. İnternette biraz araştırınca elimdeki TP4056 ların kopya üretim olduklarını gördüm. Orjinal TP4056 nereden bulabilirim.

RaMu

Pillerin sağlam olduğuna emin misin?

Bendeki TP4056 modül ölü pil bağlayınca doğal olarak mavi kırmızı ışık döngüsüne giriyordu.

Benzer şekilde çok yüksek akım çekmeye çalışan pillerdede akım korumasına giriyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ilyas KAYA

Piller bitmemesi lazım bitince çöp oluyor ve bu hatayı veriyor.

smyomekatronik

@RaMu ilk başta modüller çalışıyordu, bir müddet sonra bozuldular, elimde sağlam bir tane modül kaldı.

@ilyas KAYA Piller bitik değil.

ismail kaya

TP4056 & TC4056A iki çeşit entegre olanı var. Sizin ki korumalı olandan mı? Tasarladığınız cihazda mı kullanıyorsunuz yoksa sadece pil şarj etmek için mi?

smyomekatronik

@ismail kaya

Entegrenin üstünde TC4056A yazıyor ve korumalı. Devreyi sadece pilleri şarj etmek için kullanıyorum.

ismail kaya

Hocam burada entegreden var. İstersen sadece entegreyi değiştirip bir dene istersen.

smyomekatronik

@ismail kaya

Satılan entegre orjinal mi? acaba, sipariş etmeden bilemiyorsun. Benim sorum, orjinal TP4056 nereden alabilirim?.

smyomekatronik

Pil tanımayan modül sorununu çözdüm. Çıkışta bulunan smd 10uF kondansatörü söküp yerine alüminyum kondansatör bağladım, modül pil tanımaya başladı.

ismail kaya

Bütün arızalandı dediğiniz modüllerde 10uf kondansatör takınca düzeldi mi?

smyomekatronik

Alıntı yapılan: ismail kaya - 28 Mart 2021, 11:12:10Bütün arızalandı dediğiniz modüllerde 10uf kondansatör takınca düzeldi mi?

Evet düzeldi, şimdide amper değerleri ile uğraşıyorum. Modüller 1 A akım vermiyor, aynı pil ile farklı modüllerde değişik akım değerleri alıyorum.

ismail kaya

Alıntı yapılan: smyomekatronik - 28 Mart 2021, 12:30:47Evet düzeldi, şimdide amper değerleri ile uğraşıyorum. Modüller 1 A akım vermiyor, aynı pil ile farklı modüllerde değişik akım değerleri alıyorum.
Pili şarj ederken mi? 1A akım alamıyorsanız normal, pilin doluluk değerine göre 4v2 ulaştığında akımda 0'a yaklaşıyor.

smyomekatronik

Pil şarj ederken 1 A akım akmıyor. Pili ilk önce kesme voltajına kadar boşaltıyorum, sonra modülleri tek tek pile bağlıyorum girişten akımı ölçüyorum modüller kafasına göre takılıyor en yüksek 830 mA en düşük 740 mA korumalı olanlar. Bide korumasız olanla var onlar daha da kötü en yüksek 510 mA en düşük 110 mA . Pili güç kaynağı ile test ettim 1000 mA ve 2000 mA şarjı alıyor.

smyomekatronik

Arkadaşlar merhaba; TP4056 ile uğraşmaya devam ediyorum. İlk önce ekipmanlarımı yazayım:

Nitecore D4 şarj cihazı
ZB206+ Kapasite test cihazı
SM8124A Pil iç direnç ölçme cihazı
Orjinal (Özdisandan alınma, Logolu) ve kopya TP4056 lar.
Test Pilleri; ICR18650-26F (İç direnç 50,8 mR), LGDAS31865 (İç direnç 76,2 mR)

Nitecore ile her iki pili şarj ettiğimde şarj 4.2 V ta sonlanıp şarj sonrası pil voltajı 4.16 V

Kopya TP4056 (Korumasız) ile şarj eder iken her iki pilde 4.32 V ta sonlanıp şarj sonrası pil voltajı 4.30 V

Orjinal TP4056 (Korumasız) ile şarj eder iken her iki pilde 4.27 V ta sonlanıp şarj sonrası pil voltajı 4.26 V

Deneylerden çıkardığım sonuç Tp4056 iyi bir şarj entegresi değil ve kopyaları çok tehlikeli.

Forumdan bir de ricam var; elinde TP4056 olan arkadaşlar şarj kesme voltajlarını ölçebilirler mi?.