21 Eylül 2021, 03:13:44

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


atmega328p Programlama

Başlatan ChiliPepper, 26 Mart 2021, 13:55:50

ChiliPepper

İyi günler arkadaşlar merak ettiğim bir konu vardı. Resimdeki gibi arduino uno ile atmega328p bağlantısını yapıp arduinoya isp dosyasını yükleyip arduino as isp seçerek bootlader atmadan direk programcıyı kullanarak yükle şeklinde programı attim. Ds1307 modül ile 4x7 displayde saat gösteriyorum. Kod çalışıyor fakat displaylerin taraması yavaş. Bu yavaş taramanın nedeni acaba kristal ayarlarıyla alakalı olabilir mi. Atmega328e harici 16mhz bağlı ama program atarken acaba dahili kristal kullanılacak şekilde programlanmış olabilir mi bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim teşekkürler.


mehmet

LFUSE = 0xFF
HFUSE = 0xDE
EFUSE = 0x05

olarak deneyin.

avrdude -c usbasp -p m328p -../etc/avrdude.conf -U lfuse:w:0xFF:-U hfuse:w:0xDE:-U efuse:w:0x05:m

nsgnc

Bootlaader atarken aslında siz farkında olmadan fuse ayarları da yapılır. Fuse ayarları olmadığından dahili kristalden 1mhz olarak çalışır. Bir seferlik bootloader yüklerseniz fuse ayarlarınız yapılmış olacaktır.

ChiliPepper

evet bootloader attıktan sonra düzeldi teşekkürler.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.