Mute Şeması Hakkında

Başlatan oguztkn, 29 Mart 2021, 00:07:59

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

Piyasada bulunan bluetooth-usb player 'den bir projemde kullanıyorum. Fakat modul buzzer sesi gibi dip sesleri çıkarmakta. Çözüm olarak da farklı kaynaklardan beslemek şeklinde buldum.

Ekte gönderdiğim amfi kartı da bir bluetooth modüle ait. Fakat bunda tek kaynaktan beslerek gürültüsüz olarak çalışmaktaymış.(Amfi entegresi arızalı olduğundan ben deneyemiyorum). Bu karttaki girişteki 4558 li şema bu gürültüleri sönümleyen kısım sanırım. Tahminimce müzik sesleri yok iken diğer seslerin duyulmaması için amfiyi mute ye çekiyor gibi geldi. Şemasını çıkardım gibi ama pek güvenemedim. Tahmin ettiğim şekil mantıklı mıdır acaba ? Ya da bu tip kullanım hakkında bilgisi olan var mıdır ?

Sozuak

Mute işi için opampa gerek yok transistörle halledilmiştir.

oguztkn

Alıntı yapılan: Sozuak - 29 Mart 2021, 10:51:57Mute işi için opampa gerek yok transistörle halledilmiştir.

Line leri dinleyip ses durunca dip gürültüsünün amfiye gitmemesi için sürekli kontrol edip mute yapiyor gibi geldi. Opamp ta line i izliyor olabilir mi opamp mute yaptiramaz mi ? ( ses konusunda çok bilgim yok tahmin yürütüyorum)

Sozuak

Genelde ucuz kolay ve efektif olan her kanal girisini  basitce bir transistorle toprak seviyesine cekmektir. Mobilden rahat bakamiyorum ama bunda da gordugum 2 adet transistor mevcut.