TOP258YN 24V 6A smps tasarımında voltaj drop

Başlatan MCansız, 01 Nisan 2021, 11:14:53

MCansız

Merhaba,

Bir projem için SMPS tasarımı yapmaktayım. Bu konuta pek tecrübem yok. Power integrations firmasının pi expert programını kullanarak referans devresi oluşturdum. voltaj çıkışım 24V seviyelerinde, akım çekilmesi atmaya bağlı olarak çıkış voltajım 19V seviyelerine kadar düşüyor. top258 sınıyor ve kapanıyor. Feedback için kullanılan PC817 direnç değerleri ile oynadım ama bir sonuca ulaşamadım. kullandığım trafo TSD-1717SA  trafodan olduğunun kanısındayım, %1 değerli dirençleri tr de bulamıyorum bu dirençlerin toleransı ne kadar önemli, konuda problem yaşayan arkadaşlar varımdır.   

OG

9-10 uçlu sekonderin spirlerini 28-29V 'a göre arttırmak kolay ise önce onu denemekte fayda var

çıkışta sabit bir yük direnci de olsun, min degerede sürekli akım aksın
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fide

Topswitch ile birkaç devre tasarladım. Bazıları pcb bazıları delikli plakette.
Muhtemelen ülkemize giren ferrit malzeme kalitesi yada ferrit malzeme ile ilgili başka sıkıntılardan dolayı Powerint uygulamasının verdiği hiçbir şema çalışmadı.

@CLR tarafından tasarlanan 3 ayrı devreden 50watt smps devresini ise 6 yıldır masa lambası olarak kullanıyorum.

Powerint şeması ferrit yada bobin teli kaynaklı olarak düzgün çalışmıyor. 20 kadar farklı tasarımı Ulus Trafoya sardırdım. Hiçbiri çalışmadı ama @CLR tarafından tasarlananlar da Ulus Trafo'ya sardırıldı. Hepsi sorunsuz çalışıyor.
Suçlunuz trafo. Mümkünse kendiniz hesaplayıp sarın yada sardırın.

Direnç ve diğer malzemeler SMD kılıf Özdisan'da var. PCB çizerseniz kolay olur  ama delikli plakette kullanımı biraz zor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

OG

Alıntı Yap@CLR tarafından tasarlanan 3 ayrı devreden 50watt smps devresini ise 6 yıldır masa lambası olarak kullanıyorum.
şema?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.