HTTP Tünelleme uygulaması yazma

Başlatan tunayk, 01 Nisan 2021, 16:31:45

tunayk

İşim gereği uzaktaki PLC lere bağlanıp güncelleme, kontrol vb. işlemler yapmam gerekiyor.Karşıdaki PLC ile aynı ağda PC var ancak programlama yada debug yazılımı kurulamadığı için uzakmasaüstü çözümleri tek başına yeterli gelmiyor.  Sabit bir gateway ekipman kullanmıda her zaman uygun olmuyor. Teamviewer VPN bu konuda ideal uygulama ancak son zamanlarda lisans işini iyice sıkılaştırınca kullanamaz olduk.  Bir de abonelik sistemine geçince ödenmesi gereken rakam uçtu.

Buradan hareketle kendi uygulamamı yazayım düşüncesi oluştu. İzlenecek yol konusunda fikir almak isterim . Ya da filanca program var tam da bu işe yarıyor derseniz o da olur.

Tünelleme uygulamalarının nasıl çalıştığı ve TCP Soket uygulamaları hakkında bilgim var. Biraz daha detayda doğru yolda mıyım emin olamadım.Uzaktaki modemde veya kendi modemimde port açma, firewall ayarlama gibi işlere girmek istemiyorum. VPS im yok, ancak kendi web sitem olduğu için web uygulaması mantıklı geldi. Host efendi port açmak istemeyeceğinden bu yola karar verdim.

Şimdi ilk olarak kendi web sitemin altında bir web servis uygulaması yazacağım.  Bu uygulama A tarafından gelen datayı B tarafına , B den gelen datayı da A tarafına gönderecek. İkinci olarak PLC nin bulunduğu PC de çalışacak Putty gibi bir program yazacağım. Bu program PLC ye bağlanacak ve web uygulamasından aldığı datayı PLC ye plc den aldığını da uygulamaya gönderecek. Aynısından bir tane de kendi tarafımda bulunacak.

Şimdi aklıma takılan nokta şu; web uygulamasından dataları alacak olan uygulamaların data geldiğinden haberi olmuyor normalde.  Bu iş için sürekli sorgu gönderip data varmı diye sorarak yapılabilir ancak her 10-100ms de bir talepte bulunmak pek şık gelmiyor. Alternatif bir yol var mıdır? Ya da çok soru sormaya kimse ses çıkarmaz istediğim kadar sık sorabilir miyim?
Aslında 80'nolu portta iletişimi kesmeden devam etmek istiyorum hepsi bu. :)

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tunayk

Aslında aynı yapı. Hiç fark yok. Sadece mqtt uygulaması üniversal olması için belli bir portta çalışıyor.

mufitsozen

#3
Bkz CGI - (baska bircok yollari daha var ama konuyu karistirmak istemem)

Common Gateway Interface

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Common_Gateway_Interface

https://medium.com/adobetech/2017-will-be-the-year-of-the-cgi-bin-err-serverless-f5d99671bc99


Bana ozelden istediginizi sorabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

#4
Alıntı yapılan: tunayk - 01 Nisan 2021, 16:31:45Şimdi aklıma takılan nokta şu; web uygulamasından dataları alacak olan uygulamaların data geldiğinden haberi olmuyor normalde.  Bu iş için sürekli sorgu gönderip data varmı diye sorarak yapılabilir ancak her 10-100ms de bir talepte bulunmak pek şık gelmiyor. Alternatif bir yol var mıdır? Ya da çok soru sormaya kimse ses çıkarmaz istediğim kadar sık sorabilir miyim?
Aslında 80'nolu portta iletişimi kesmeden devam etmek istiyorum hepsi bu. :)


Uygulamalar webden data geldiginde web server (Ornegin apache) dogrudan onlari calistirabilir.

Alternatif yol var.

80 degil http yada https ile istediginiz portu kullanabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

brandice5