TL494 Boost Converter Tasarımı

Başlatan Mucit23, 02 Nisan 2021, 10:09:53

Mucit23

Selamlar.

TL494 ile sürekli kullandığım bir step up dönüştürücü tasarımım var. Bu tasarımı Li-ion pilleri şarj etmek için kullanıyorum. Akım sınırlaması vs güzel çalışıyor. Sadece FeedBack dirençleri ile oynayarak 2S, 3S pilleri şarj edecek şekilde konfigüre edebiliyorum.

Genel olarak iyi çalışıyor fakat şöyle bir sorun var. Yaptığım uygulamada Giriş voltajı 5V ve değiştiremiyorum. Tasarımda mosfet olarak ilk etapda IRFR024 seçmiştim ama IRFR024 lojik mosfet olmadığını hesaba katmadığımdan dolayı sistem 5V da çalışmıyor yaklaşık 6V dan sonra çalışmaya başlıyordu. Yukarıdaki tasarım için bu geçerli.

Bende gittim Aynı kılıfta 14N05L gibi lojik bir mosfet aldım.  Bu mosfette hiç çalıştıramadım. Gate'inde sürekli voltaj varmış gibi mosfet sürekli iletimde kalıyor. Bu mosfeti söküp IRFR024 takarsam sorun yok. Gayet iyi çalışıyor Çıkıştan 2A'e yakın akım çekebiliyorum.

Bu mosfette bilmediğim bir durum mu var anlamadım.  :-\ TL494'lü tasarımı 5V ile düzgün çalışacak şekilde modifiye etmem lazım. Neler yapılabilir?

Mucit23

Şimdi IRL540 ile denedim aynı şekilde doğrudan kısa devre oluyor sistem mosfet üzerinde. TL494 PWM'e başlamıyor. Mosfet yok iken enerji veriyorum. Vin=5V Bu durumda TL494 Max doluluk ile PWM'e başlıyor. TL494 çalışıyor gibi. Ama mosfet bağlı olunca sistem cortluyor.

Mucit23

Sorunun sebebini anladım gibi. Mosfeti söktüm mosfet yok iken deneme yapıyorum.  Şimdi Hiç mosfet yok iken TL494 doğal olarak ilk enerjilendiği anda max doluluk ile Gate'e PWM uyguluyor. Bu durumda Eğer mosfet varsa Bobini anahtarlayıp, mosfet kesime gittiği anda bobin üzerinde oluşan emk ile diyot üzerinden çıkış kapasitesini şarj etmesi lazım. Ama öyle olmuyor. Sanki lojik mosfet var iken mosfet iletime geçiyor fakat kesime gitmiyor gibi. Bu durumda sistemdeki akım uçuyor ve Besleme voltajını kısıyor. Besleme voltajı 3.5V'un altına düştüğü anda TL494 de çalışmayı durduruyor.

Bunu çözemedim.

Normal Lojik olmayan herhangi bir mosfet bağlı iken hiçbir sorun yok. Sadece Mosfet Gate voltajı yaklaşık 6-7'v olduğu zaman sistem çalışmaya başlıyor. Zaten bu voltaj seviyesini düşürmek için lojik mosfet taktım ben

OG

ilk bakışta Q7 (BC807) nin ne yaptığını anlayamadım BE kısa devre.
Emetor gate tarafında olmalı değilmi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Dead time ver. Sende bu sure 0 olabilir.

Yani asla %100 pwm olusmasin %90 larda kesin off olsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Dtc pinini kullanabilirsin soft start için ayrıca mosfetin emitöründen bir sönt direnç yardımı ile feedback alabilrsin olası  hatalarda sistemin kısa devreye düşmemesi için.

Mucit23

Alıntı yapılan: OG - 02 Nisan 2021, 16:21:43ilk bakışta Q7 (BC807) nin ne yaptığını anlayamadım BE kısa devre.
Emetor gate tarafında olmalı değilmi.

Abi q7 nin görevi tl494 çıkışını kapattığı anda mosfetin gate kapasitesini hızlı bir şekilde deşarj etmek için kullanılıyor.

Alıntı yapılan: z - 02 Nisan 2021, 16:22:10Dead time ver. Sende bu sure 0 olabilir.

Yani asla %100 pwm olusmasin %90 larda kesin off olsun.

Abi zaten %100 olmuyor. Ölçmedim ama yaklaşık olarak max duty %90 gibi.

Alıntı yapılan: devrecii - 02 Nisan 2021, 17:13:39Dtc pinini kullanabilirsin soft start için ayrıca mosfetin emitöründen bir sönt direnç yardımı ile feedback alabilrsin olası  hatalarda sistemin kısa devreye düşmemesi için.

Aslında sorun şu. Sistem İlk enerjilendiği TL494 ilk birkaç pwm periyodunda mosfet akımı uçuyor. Mosfet akımı uçunca 5v giriş beslemesi çöküyor ve TL494 çalışmayı durduruyor. Bu durumda mosfet iletimde kalıyor. Ama anlamadığım giriş voltajını 7-8 volta çıkarsam da bu sorun oluyor. Kaç volt verirsem vereyim lojik mosfet var ise direk kısa devre oluyor.

Acaba normal mosfet takınca mosfetin  gate voltajının yüksek olması Bi  anlamda soft start etkisi mi yapıyor? Normal mosfette 5-6v gate gerilimi ile mosfet tam iletime geçemiyor ve akımın uçup gitmesine engel oluyor olabilir diye düşünüyorum.

OG

Alıntı Yapq7 nin görevi tl494 çıkışını kapattığı anda mosfetin gate kapasitesini hızlı bir şekilde deşarj etmek için kullanılıyor.
tamam iste, baglanti hatasi var, bahsettigim sekilde duzelmeli.

Mucit23

Alıntı yapılan: OG - 02 Nisan 2021, 21:27:43tamam iste, baglanti hatasi var, bahsettigim sekilde duzelmeli.

Abi gate direnci 10R çok birşey değiştirmez ki. Bana mantıklı gelmedi. Gate 10R üzerimden Şarj olup 10R üzerinden Deşarj oluyor.

OG

direnc degeri degil,
transistorun emetoru mosfetin gate'inde olmali

https://disk.yandex.com.tr/i/3jcfI9K5ftEsHQ
21:08  bir işaret ver..

Mucit23

Tamam abi. BC807 ile orayı modifiye etmem zor. BC327 ile dediğini bir deneyeyim. Aynı zamanda 4 Numaralı pine Soft Start direnci eklemeyi deneyeceğim.

devrecii

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Nisan 2021, 21:21:36Acaba normal mosfet takınca mosfetin  gate voltajının yüksek olması Bi  anlamda soft start etkisi mi yapıyor? Normal mosfette 5-6v gate gerilimi ile mosfet tam iletime geçemiyor ve akımın uçup gitmesine engel oluyor olabilir diye düşünüyorum.

Enerji verildiğinde Tl494 ün tam çalışma voltajı eşiği geçilip çıkış verdiğinde  mosfet iletime giriyor ve besleme voltajını  düşüyor, voltaj tam çalışma eşiğinde tıkanıp kalıyor besleme voltajı yeterli olmadığı için osilasyon ve pwm kontrol işlemleri yapılamıyor.

Mesela giriş volatjı 5v olduğuna emin olduktan sonra osilasyon başlasa idi çökme olmayacaktı.Bunun için soft start pini yeteli olur diye düşünüyorum.

Benim daha önce tl494 ile bir güç kaynağı projem vardı oarada besleme 12v üzeri  emin ise osilasyonu başlatacak bir devre yapmışım buradan bakailirsin

Hem soft start, hem giriş volatjı emin olma kontrolü hem de dead time sadece bikaç direç ve transistörle :)

https://i.ibb.co/my9NCzf/50v40a-power-supply-and-arc-inverter-welder-By-devreci.png

Alıntı YapTamam abi. BC807 ile orayı modifiye etmem zor. BC327 ile dediğini bir deneyeyim. Aynı zamanda 4 Numaralı pine Soft Start direnci eklemeyi deneyeceğim.
Direnç değil kondansatör  ,  + ya bağlı , ayrıca  sistem kapatıldığında boşalması için direnç gerekir .

M.Salim GÜLLÜCE

Q7 nin dizaynı problemli sanki.
Base ile emetör neden kısadevre.
Diyottan farklı davranmaz o durumda. 4148 taksan bile aynı.

Mucit23

Yahu çıkamadım işin içinden.

Önerdiğiniz gibi CT4.7uF, R6 10K olacak şekilde soft start kapasitesi ve direnci ekledim. Faydası da oldu. şimdi genellikle enerji verir vermez kısa devreye düşmüyor. Fakat enerji verdik diyelim. bi anlık enerjiyi kesip verince tekrar mosfet akımı uçuyor ve tl494 susuyor.

Diyelim ki 5V TL494 için sınır bir değer. Ama giriş voltajını yükseltsem de bunu yapıyor. Giriş 5V çıkış 8.4V olacak şekilde ayarlı şuanda ama giriş voltajını 7V lara çıkardım yine aynı. Giriş voltajı ile alakası yok bunun. Daha önceki tasarımlarımda akım feedback'ini mosfetin Source Bacağından almıştım. Bu sefer pil'in eksisinden alayım dedim ama pişman oldum.

Mucit23

5V da stabil çalışsa bile en ufak bir akım çekmemde akım uçup gidiyor aynı duruma düşüyor sistem. Anlamadığım bir şekilde ciddi sıkıntılar var.