Esp32 ve veri alma yöntemi

Başlatan fide, 04 Nisan 2021, 15:45:33

fide

Esp32 üzerine micropython kurup belli bir adresten veri okumaya çalıştım. Rahat bir şekilde veriyi okudu. Esp32yi websocket ile sunucu olarak çlıştırdım. İstek yapınca bu da çalıştı. Buraya kadar da sıkıntı yok. Ama birşey farkettim. Esp32 sunucu olarak ayarlandığıda başka iş yapamıyor. Sadece ağı dinliyor. İstek gelince cevap veriyor.

Sıkıntı burada başlıyor.
Esp32 ye bağlı bir (yada 2) sensör ve 2 röle olacak.
Esp32 belirli aralıklarla sensörü okuyup ana makineye yazacak. Buraya kadar herşey normal ama istenen bir anda ana makine esp32 üzerindeki röleyi nasıl kontrol edebilir?
Çünkü iletişim kurmak için istek başlatmak zorunda.
Ya sürekli ana makineyi sorgulayacak yada  sensör verisi yazma dönüşünde yeni durum bilgisi var mı bakacak. Ama sensör sık aralıklarla okunmazsa rölenin açıp kapanması gecikebilir.
Micropython websocket ile deneme yaptım. En kısa sürede kodları buraya yazmaya çalışırım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mustafacan

Bu işi yaparken esp32 yi iyi tanılamılıyız. wireless açıkken bazı pinler kullanılamıyor falan. bunun gibi bazı özel durumlar var. geçmiş zaman web databasesine veri gönderirken aynı anda oled ekran sürüp. rölede açıp kapatmıştım. hem butonla hem databaseden sıfır bir okuyup.
Kolay Gelsin...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

fide

Homeassistan.io akıllı ev uygulamasında aynı esp
Alıntı yapılan: mustafacan - 23 Mayıs 2021, 23:10:05Bu işi yaparken esp32 yi iyi tanılamılıyız. wireless açıkken bazı pinler kullanılamıyor falan. bunun gibi bazı özel durumlar var. geçmiş zaman web databasesine veri gönderirken aynı anda oled ekran sürüp. rölede açıp kapatmıştım. hem butonla hem databaseden sıfır bir okuyup.
Kolay Gelsin...
üzerine hem sensör hem de röle kurup çalıştırdım. Herhangi bir gecikme olmadan hem sensör okuyup hem röle kontrolü yaptı. Nasıl bir yapı kullandı, Micropythomn kullandı kullnmadı bilmiyorum ama esp32 bu işi kolylıkla yapabiliyor. Bende bunu kendi sistemimde kullanmak istiyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com