Zemin katin bir altindaki bodrum katina 200kg agirliginda makine indirmek.

Başlatan z, 04 Nisan 2021, 21:13:48

z

Bahceden yaklasik 3m asagidaki bodruma merdivenle inilebiliyor. Merdivenin ustu tamamen acik.

200 Kg agirligindaki makineyi bu merdivenden 3..4 insanla indirmek riskli. Hatta merdiven egiminden dolayi imkansiz.

Ustelik merdiven duz degil dortte ucu inildikten sonra geri kalani icin 90 derece donus var.

Makineyi kendi imkanlarimla indirmem pek olasi degil.

600 TL ye elektrikli vinc (caraskal) buldum fakat bu vinci binanin ust katlarina uzatmali sekilde nasil monte ederim bilemiyorum.

https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/shun-150-300-kg-elektrikli-mini-vinc-caraskal_pdp_669661872

Bu makineyi bodruma nasil indirebilirim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mg1980

90 dereceye kadar merdiven üzerine konan kalaslar üzerinden kaydırıp dönüş yerine gelince uzun ekseni yukarı kaldırın. Sonra tabana temas eden kısmından içeri çekin. Hocam çok mu hayal mahsulü oldu..

z

Riskli bir tasima olmamali. Adam makinenin altinda kalir yada makine adamin ustune suruklenirse adamin kurtulusu olmaz.

Ote yandan makine darbe alirsa bu kez cop olur.

Merdiven bildiginiz bina merdiveni. Oyle kalas vs olacak is degil.

Tagli

Zamanında 400 kiloluk bir frezeyi satmıştık 2. el olarak. Alıcılar 2 kişi geldiler Kangoo ile. Biz de 2 kişi idik. Makineyi yerinde parçalayıp araca yüklemiştik. Adam sonra güzelce temizleyip geri toplamış. Bize de foto atmıştı.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Hocam en son care makineyi dagitmak. Fakat sifir makineyi dagitmaya da gonlum razi degil.
Bahcenin icine kucuk forklift benzeri bir makine girebilir.

Fakat bu isin ustesinden forklift gelebilirmi bilmiyorum.

power20

Yuunus

ah ulan simdi atlas robotu olacakti ki :D ,@z hocam forklift is gorur ama bodrum zeminden 3m asagida demedin mi, ben kucuk kepce ile bahceyi kazdir, duvar tugla filan ise yiktir, tezgahi kepceye halat ile bagla zemine yerlestir, sonra duvari tekrar ordur diyecektim.

power20

yas

@z hocam merdiven inip çıka bilen yük arabaları var vinç almaktan daha ucuza gelecektir. Yada olan birilerinden emanet alına bilir.

http://merdivencikan.com/index.php?id_product=158&controller=product&id_lang=2

remzi

Sozuak

Yassi serit halatlarla omuzlara askiya alinip 4 5 kisi ile indirilebilir. 200 kg buyuk bir agirlik degil sadece babayigit birkac kisi bulmak lazim. Bizde de 150 200 kglik ultrason cihazlari var arabaya yukleyip indir kaldir 4 kisi hallediyoruz ustelik her yerinden tutamiyoruz bastiramiyoruz plastik kasa citir citir kiriliyor. Buna ragmen hasarsiz tasiyabiliyoruz.

z

Yok yok insan hayati onemli. Bir aksilikte cok can sikici seyler olur, hayatlar soner.
Bu isin sorumlusu olarak yargiyla karsi karsiya gelmek istemem.

Asagidaki yapiya karar kildim.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/Vinc.jpg

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/Vinc1.jpg

Caraskal duzeneginin de gerektiginde sokulur takilir olmasi lazim ki sikayete sebep olmasin.

Aslinda merdiveni kirdirip zaten boyle bir cukur acacaktim ve ustune beton tavan yapip
bodruma ilave bir depo alani olusturacaktim.

Fakat bodruma esya sokup cikartmak icin en iyisi bu sekilde acik olmasi iyi olacak.
Ayrica caraskalli bir duzenek yapmam da sart olacak.

Yonetici arkadaslar: Bir iki ay oncesine kadar sitemden dogrudan resim gosterebiliyordum. Artik link vermek zorunda kaliyorum. Forumun bu davranisi normal mi?

FMY

birkaç yıl önce necatibey caddesinde çalışırken, 8 tane hamalın 850 kiloluk jeneratörü kamyonete yüklediklerini gördüm. galiba 250 liraya halletmişlerdi
Mekatronik

z

M.Salim GÜLLÜCE

Madem caraskal kullanacaksın merdivenlerden aşağı kaydırmada da neden kullanmıyorsun.
Makaralı sistemlerde istediğin gibi yönlendirmen mümkün sanırım.
Çelik dübellere bağladığında epey yük taşırlar.

Mekanını tam bilmediğimden sallıyorum.