Zemin katin bir altindaki bodrum katina 200kg agirliginda makine indirmek.

Başlatan z, 04 Nisan 2021, 21:13:48

z

Hocam makine tahta muhafaza kasasinda olsa tamam ama su anki hali calistirmaya hazir. Bir kenari saga sola vursa makinadan randuman alamam.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zipzip

Piyano taşıyıcıları yapabilir belki. Duvar tipi bir piyanonun ağırlığı ile yakın ağırlıkta.

z

Bu isi hizmet olarak degil de kalici duzenek kurarak yapmaya karar verdim.

Ihtiyacim olan seyin 300kg kadar agirlik kaldirabilen pergel vinc oldugunu ogrendim.

Istedigim ozelliklerde 2. El arayisina girdim.

power20

Bunlar hep geçici çözümler. 1 veya 2 sene sonrasını düşünmelisiniz.
Eğer işi devamlı yapacaksanız yanlış bir mekandasınız. Yok hobi amaçlı yapıyorsanız zaten böyle büyük makine gerekmez. Sanayiye gidip gelirsiniz. Gece uykum kaçtı aşağıya inip çalışayım? düşüncesi baştan cazip gelebilir. Fakat yapacağınız işin ciddiyetine aykırı gibi görünüyor.

Vinç de alırsanız tam bir israf.
İş büyür veya batar. Bu dar ve yanlış mekanda 5 sene durmaz

Makineyi yerleştirdikten sonra vinç sürekli lazım olacak mı?

z

Islerim yoluna giderse vincle isim olabilir.

Bu pergel vinc pahali bir sey degil.
2. El bulursam ekonomik olur.

power20

Galiba sağlam olsun diye kolona bağlamak lazım. Duvarda olmaz.
Binaya zarar vererek komşularla külah değişebilirsiniz

ilyas KAYA

Parklarda ki salıncak demirlerini düşünün. Bunu üst kisma koyar ve ortasına da calaskar baglarsaniz ekonomik bir çözüm ile indirebilirsiniz. Kalıcı olmasın derseniz de 2 saatlik vinç yada kepçe kiralayin kepçe ile de iner aşağıya

z

Insaat ustasina caraskali duvara baglama fikrimden bahsettim duvar olmaz ama krise baglayabiliriz dedi.

Boyle degil de kalinca bir boruyu en tabandan ve en ustten yataklayip doner mil yapacagim. Buna 90 derece bir kol yaptigimda bu kola da caraskal bagladigimda isim cozuluyor.

Resimdeki dikey boru icin cikma kamyon safti dusunuyorum. Ancak 90 derecelik aparatin ve 45 derece destek kolunun kaynatilmasi icin profosyonelden hizmet alacagim.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/Vinc2.jpg

yas

Hazır olanları da var pergel vinç diye adlandırılıyor.

Sozuak

Komple mili yataklamak mantıklı değil. O kadar ağırlığı döndürmek te akıllıca olmaz. Mil ya da direk sabit olur onun üzerinde bir kolu yataklayıp döndürmek için gereken rulmanlar mevcut.  İnşaatlarda da bu tip vinçler hazır kulanılıyor. Direkt yapılmışını da alıp kullanabilirsiniz özel bir imalat gerekeceğini sanmam.

z

Dedigin gibi yapacagim. Masalari yapan demirci ustaya dusuncemden bahsettim kafasina yattti.
Alttan gelen boruyu sabitleyip ust tarafta bir boruyu bilezik gibi gecirip sadece ust taraftaki bilezigi dondurecegiz.

cetinkaya

Sozuak

Piston  fiyatını geçtim bir de bunun yağ pompası var panosu var. Koyacak yer bir yana, uygun uzunluktaki piston, pompa, pano fiyatı ve boyutu bir yana. Fantezi olsun diye yapılabilir ama :)

power20

Bu yapılacak vinç, evin değerini yükseltir. Satarken artısı olur. Asansör gibi. 100bin lira farkı olur.