Fullbridge 7000w Smps çalışmam ve sorunlar

Başlatan rayman, 06 Nisan 2021, 12:07:53

power20

...fare kapanında olur felsefesinden yola çıkarak..

Erol YILMAZ

Giriş ve çıkış gerilimi belli mi?

Giriş gerilimin 220V ise girişten 37A akım çekeceksin.
Çıkış gerilimin 24V ise, 300A akım çıkartacaksın...

Bu kadar akımı taşımak için 7A/mm2 akım yoğunluğu ile min. 43 mm2 sekonder çapına ihtiyaç var.

Sizin tasarımdaki sekonder sarımı kaç mm2 geliyor?

OG

@rayman

Önce, teknik açıdan benim ile ilgili tarafı
Uğraştığın konular benim şu an çalıştığım konular değil,
o sebeple, senin mesajlarını, gerekmedikçe, teknik içerik olarak takip etmiyorum.
Bununla birlikte, ilgilendiğin konulardan bilgi olarak habersiz de değilim.

Alıntı Yapego kasmak mı maksatları ciddi anlamış değilim

Sonra foruma hitap tarzın
Bir konu açıyorsun, belliki yardıma ihtiyacın var (hepimiz gibi)
kafadan
Ben biliyoruum..
Doğru yaptııım..

tarzı ile söze giriyorsun, yani ego kasan sensin.

Bir keresinde, bu tür yaklaşımlı bir mesajının içeriğini inceledim
öyle sırıtıyor ki ASLINDA BİLMİYORSUN
konuya hakim olanlar bunu hemen anlar.

yanlışın var diyecektim, bu tavrın sebebi ile boşver salla gitsin..
aslında konularını bilenler işte böyle diyor, salla gitsin.

Alıntı YapEğer böyle saçma sapan yaklaşımlar devam edecekse Yönetici benim üyeliğimi iptal etsin.
Ciddi isen forum için hiç bir sakıncası yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

bir tank eğitim güç kaynağı panosu görmüştüm 90V 120A 10 adet PFC modülü 10 adet SMPS modülü işaret parmağım kalınlığında bara'lara bağlı,Modüller Nemic Lambda ürünü ,hepsinin Syncro girişleri ve Soft start girişleri birbirine bağlı.

o an düşündüm tek bir kaynaktan yüksek güç almak kolay olsaydı,niye kolay yolu seçmiyorlar..

rayman

Alıntı yapılan: OG - 07 Nisan 2021, 11:37:14@rayman

Önce, teknik açıdan benim ile ilgili tarafı
Uğraştığın konular benim şu an çalıştığım konular değil,
o sebeple, senin mesajlarını, gerekmedikçe, teknik içerik olarak takip etmiyorum.
Bununla birlikte, ilgilendiğin konulardan bilgi olarak habersiz de değilim.

Sonra foruma hitap tarzın
Bir konu açıyorsun, belliki yardıma ihtiyacın var (hepimiz gibi)
kafadan
Ben biliyoruum..
Doğru yaptııım..

tarzı ile söze giriyorsun, yani ego kasan sensin.

Bir keresinde, bu tür yaklaşımlı bir mesajının içeriğini inceledim
öyle sırıtıyor ki ASLINDA BİLMİYORSUN
konuya hakim olanlar bunu hemen anlar.

yanlışın var diyecektim, bu tavrın sebebi ile boşver salla gitsin..
aslında konularını bilenler işte böyle diyor, salla gitsin.
Ciddi isen forum için hiç bir sakıncası yok.
Bana kalırsa bom boş ve kendine has bir açıklama olmuş :D Gereksiz ve benim yazdığım cevaba cevap olarak bizde değil sende sorun var gibi :D Peki kabul edelim '' rica etsem benim üyeliğimi iptal edermisin ? Boşa zaman harcamıyım buralarda .. Çok daha teknik detaylara iniliyor yabancı forumlarda oradan isteidğim bilgiye ulaşabiliyorum.. Yinede bir kaç kişiye burdan sevgiler..

Erol YILMAZ

RAYMAN işi bıraktı atışmakla meşgul...

Sozuak

Üyeliğin iptal edilmesi şart değil forumdan çıkış yapıp bir daha girmediğinde o sorun çözülür.

Ama o şekilde çözülmeyecek olan konu ise senin üslubun. Bir şeyler yapma çabana, yaptıklarını paylaşmana kimse istemiyoruz demiyor. En azından kendi adıma diyorum ki ne güzel bu arkadaş benim de yapmak isteyeceğim ama yapamayacağım bir şeyi yapmış. Öte yandan sürekli saldırmaya hazır şekilde bekleyen biri var arka planda. Kıyamet ne zaman kopacak diye bekliyorum her  konunda.
Biraz yazdıklarına dikkat etsen, yaptım oldu zaten der gibi soru sorarken bir yandan da yapamadığın ortada ki yardım istiyorsun.
Biraz alçak gönüllü olsan, biraz kendini geriye çekip kışkırtmadan diyaloglara girsen harika olacak.
Sen de  bu forumun bir değerisin ama kendini değersizleştiriyorsun farkında değilsin.

z

Alıntı yapılan: rayman - 07 Nisan 2021, 09:56:28Bu kıyrıtık ise bize profosyonel , olması gerektiği gibi bir şema çizebilirmisiniz? Deneyelim nasıl olacaksa..

Ben sadece su an ugrastigin devrenin LLC olmadigini soyleyerek yardimci olmaya calistim.

Internette devre semasi vs vardir, firmalarin uygulama notlarinda vardir.

Su anda isim basimdan askin gaz, masa vinc isleriyle ugrasiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: rayman - 06 Nisan 2021, 21:38:03Transformetöre seri bağlı bobin rezonans llc olarak ypaılıyor.. Ancak , çıkış diyotları ve kondansatörler arasında bobin konulması geri beslemeleri  smps de şart. Sebebi ise geri bildirimde yük çekilmediğinde pwm dead time de çalışıyor. Yük devreye girdiğinde pwm i tam veriyor vede anlık kondansatörün şarj durumunu engellemek için .

Transformatore seri bobin ve kapsitor bagladiginda LLC nin guc tarafini adapte olmus olursun. Fakat bu yetmez kontrol devresinin osilasyon frekansini, cip tarafi degil LC den yapilan geribesleme ile belirlemen gerekir.

Zira yuk degistiginde ister istemez transformatorun empedansi kayar. Bu da frekansin gezinmesine neden olur. Eger kontrol devresi kendi kafasina gore anahtarlama frekansi uretir, LC devresi kendi kafasina gore rezonans frekansi olusturursa sen bir yuk degeri icin iki sistemi es frekansda salindirirsin fakat gerek sicaklik gerek yuk degistiginde frekans esitligi bozulur ve sistem rezonans modundan cikar.

Bu yuzden rezonans devreleri AC feedback ister. anahtarlamayi da sifir voltaj gecisinde mi yoksa sifir akim gecisinde mi yapacagin onemlidir ve kontrol devresi bunu da gozonune almalidir.

3525 ile olacak is degil. Belki acaip atraksiyonlarla bir sey yapilabilir fakat smpsler icin tasarlanmis dogrudan rezonans kontrol cipleri var. Bu islerin hepsini o halleder.

z

Alıntı yapılan: rayman - 06 Nisan 2021, 21:38:03Transformetöre seri bağlı bobin rezonans llc olarak ypaılıyor.. Ancak , çıkış diyotları ve kondansatörler arasında bobin konulması geri beslemeleri  smps de şart. Sebebi ise geri bildirimde yük çekilmediğinde pwm dead time de çalışıyor. Yük devreye girdiğinde pwm i tam veriyor vede anlık kondansatörün şarj durumunu engellemek için .

Yok sebebi o falan degil. Devre analizinde bizlere ogretilen ilk kural sudur.

1. Farkli degerde voltaj kaynaklari paralel baglanamaz.
2. Farkli degerde akim kaynaklari seri baglanamaz.

Burdan yola cikinca kapasitorler gerilim kaynagidir. Transformator de bir gerilim kaynagidir. Dolayisi ile sekonderi dogrultup kapasitore paralel baglarsan farkli voltajdaki iki gerilim kaynagini paralel baglamis olursun.

Peki flybackde neden yapiyoruz diyebilirsin.

Flyback de sekonder akim kaynagi gibi calisir. Yani akim kaynagi ile gerilim kaynagini ister seri bagla ister paralel bagla sorun olmaz.

Eger guc katini akim kaynagi gibi davransin istersen mesajlarimdan birisinde PFC ile SMPS arasina seri bobin bagla demistim. Onerimdeki amac bu sebeptendir.

Klasik 50Hz de neden dogrultucu cikisina kapasitoru dogrudan bagliyoruz diyebilirsin. Orda cani cikan sebeke. Cok yuksek gucu var. Ama smps de arada anahtarlama elemanlari var orda bu konu onemli oluyor. Klasik 50Hz de calisan diyod ve kapastorlu sistemler de aslinda sebekeyi zorluyor. Ama sebeke cok guclu bun ragmen PFC devrelerinin diretilme sebebi de bu.

Kapasitore paralel kaynak baglamamalisin. DC gecici rejim durumlari haric tabiki.

MC_Skywalker

Kendi adıma bu tarz konuları okurken, esas sorunun bizim olsa olsa teoremi'nin bilmeyişimiz olması.

Halbuki EML Elektronik 1. sınıfta Elketronik drsinin ilk saatinde anlatılmıştı.

Yuunus

@z hocam bunlar boyle hep havada kaliyor, bu islerde bir video hakeder soyle musait olunca, dua ederiz ;)

Yuunus

@z hocam madem oyle neden trafolari duzgun saracagiz diye kasiliyoruz, madem kacak enduktans arzu ettigimiz bir sey ise, cikistaki bobin icin konusuyorum  hani yukarda biyerde dedinya trafoyu ozellikle oyle kacak enduktansi yuksek sarmistir diye.

z

Verilen semada eger bilincli sekilde sekonder dogrultucuda enduktans kullanmadan dogrudan kapasitorle filitreleme yapildiysa ve tasarimci bunu killigina/artisligine/sevimli bir uckagit vs icin yaptiysa ve devre guzel calisiyorsa bu durumda transformatoru kacak enduktansli sarmistir. Bu durumda bu enduktanslar akimin tirmanma hizina limit getirir. Fakat bu devreyi yapmaya yeltenen bu trickten habersizse tirmalar.

Kacak enduktans bu calismada fayda saglarken off aninda yuksek voltaj enduklemelerine neden olur ve bu voltajlar moslarin ters diyodlari uzerinden sebeke tarafina (pfc cikisina) akim akisina neden olarak enerjinin bir kisminin yuke degil pfc cikisindaki kapasitore akmasina neden olur.
Bu da istenmeyen bir seydir. Anahtarlardan ve diyodlarindan gereksiz akim dongusu kayip demektir.

(Yani bardagi surahiden tam dolduruyorsunuz yarisina kadar iciyorsunuz kalan suyu surahiye geri dokuyorsunuz, yada bardagin dibi delik siz dolduruyorsunuz ama bardaktaki suyu icerken suyun bir kismi surahiye dokuluyor.)

Half/Full bridge yapilarinda kacak enduktans bu yuzden flybackteki gibi hayati tehlike arzetmez. Flyback de kacak enduktansli transformator sararsan cikan sorunlarla bas etmek cok guclesir. Bu da onemli bir trick. !!!

Half/Full bridge yapilada trafonun primer baglantisini uzaklara kablolarla tasiyabilirsin. Bu catlamaya patlamaya neden olmaz. Fakat diger topolojilerde bunu yapmaya kalkarsan basina is acarsin.

Transformatorlerde ve motorlarda trickli sarim teknikleri var.
Mesela tek fazli motorlarda yardimci sargilarda 500 sarim ardindan 100 sarim da ters sarim yapilarak aslinda 400 sarima esdeger bobin sarilir fakat bobin direnci artirilir. Bu da bobinin L/R oranini degistirerek motorun kalkis momentini etkiler.

Motor sargilarina disaridan bakan ne var bunda bende sararim der ama bu ters sarim trigini bilmezse tirmalar.

Bir zamanlar gene trickli bir yapi olan, ayni nuveyi hem transformator icin hem de sekonder taraftaki bobin icin kullanmayi anlatan bir dokuman linki paylasmistim.

Kacak enduktasni savunmadim sadece boyle bir sey var babinda yazdim. Kacak enduktansi onermem.

Mesela AC 50Hz kaynak makinelerinde kacak enduktans  arzulanir. Boylece sekonder cok uzun sure olmamak kaydiyla kisa devre olsa bile kacak enduktans akimi sinirlar trafonun yanmasini/sigortalarin atmasini engeller.

yas

Alıntı yapılan: z - 07 Nisan 2021, 13:50:131. Farkli degerde voltaj kaynaklari paralel baglanamaz.

Kondansatörlerin anlık(yada ripple larda) hunharca akım çekmemesi için sekondere seri düşük değerli endüktans doğru bir yaklaşım fakat bu devredeki durumun yukarıdaki açıklama ile alakasız olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu kondansatörler farklı bir noktadan enerji alıp gerilim üretmiyorlar doğrultulmuş gerilimle şarj tutuyorlar ve doğrultma elemanları sayesinde sekondere ters yönde akım geçiremiyorlar. Sekonder yönüne akım iletmeleri mümkün olmadığı için sekonder açısından gerilim kaynağı olamazlar.

Evet farklı gerilim kaynaklarının paralel bağlanmasının teoride bir anlamı yok belki ama eminim %90'ımız en az bir defa da olsun bağlamışızdır ve işe yaramıştır (örnek; akü zayıflığı sebebiyle marş basmayan araca takviye amaçlı :D )