jupyter notebook için kısayol oluşturma

Başlatan MC_Skywalker, 06 Nisan 2021, 16:03:07

MC_Skywalker

Ubuntu 18.04 dizüstü bilgisayarıma  Anaconda kurdum. Jupyter Notebook hoşuma gittiğinden onu kullanmayı tercih ediyorum lakin herseferinde terminal ekranına
jupyter notebook
yazmakla uğraşmayayım diye kısayol oluşturmak istedim. Google emmi de yaptığım aramalarda edindiklerimle;

sudo nano /usr/share/applications/jupyter.desktop

dosyasını oluşturdum ve şu verileri girip chmod ile çalıştırılabilir dosya yaptım.

Alıntı Yap[Desktop Entry]
Name=Jupyter Notebook
Comment=Jupyter Desktop Shortcut
Exec=jupyter notebook
Type=Application
Icon=/home/developer/Resimler/jupyter.png
Terminal=true

fakat bu kısayolu uygulamalar içinde restrat yapmama rağmen göremiyorum. ternianlde  ls ile ve dosya yöneticisiyle bu dosyayı görüyorum tıklayıp çalıştırma istediğimde de hata veriyor.

Google emminde bulduklarım bunları yaparsam sorunsuz birşekilde çalışacağı yönünde.

Bu sorunu aşmak için ne yapabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

muhittin_kaplan

geldim ben python.

anaconda-navigator adında bir araç yükler Anaconda.
Oradan istediğinizi açar kaparsınız.

MC_Skywalker

Hocam; terminale anaconda-navigator yazıp ordan jupyter'i çalıştırmak hem uzun yol hem dandik dizüstü için iş yükü.
Terminal'e jupyter notebook yazmak daha kısa yol oluyor  :)
bakalım araştırıyorum.  :du:  ::ok

muhittin_kaplan

Hocam ben Mint kullanıyorum. Ubuntuya birşey diyemeyeceğim. Ben masaüstünde sag tık ile "başlatıcı" oluşturuyorum.
Aşağıdaki başlatıcı başlattı.

#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Name=Jupyter-Lab
Version=2.0
Type=Application
Exec=/home/kaplans/anaconda3/bin/jupyter-lab
Icon=/home/kaplans/anaconda3/lib/python3.8/site-packages/anaconda_navigator/static/images/jupyterlab-icon-1024x1024.png
Comment=Open Jupyter Lab
Terminal=false

https://dannyda.com/2020/08/16/how-to-create-shortcut-icon-for-jupyter-jupyterlab-jupyter-notebook-in-linux-debian-ubuntu-kali-linux-how-to-create-desktop-shortcuts-in-linux/

MC_Skywalker

Sorunu çözdüm. vermiş olduğunuz linki dün bulmuştum lakin borowser chek vb. diye açılınca sayfa sıkıtılı diye kapatmıştım. bekleyince açıldı ve orada ki örneğe göre yaptım sorun kalmadı.

muhittin_kaplan

Bulduğunuzu bilseydim, başka çözüm de önerirdim. Ellerinize sağlık.