Peltier çalışma prensibi hakkında bilgi talebi

Başlatan tunayk, 07 Nisan 2021, 20:55:23

berat23

çok fantastik bir istek olmuş, 15kw enerjiyi 0.5m3 de min. 4-5 saat atacak bir sistem fiziksel olarak mümkün müdür bilemedim. bir yandan rezistansla ısı üretip diğer yandan kompresörlü bir soğutucu ile soğutulabilir. böylece dışarı ısı atmadan içeride soğutma gazına sürekli hal değişimi yaptırıp enerji harcanabilir. ya da en temizi rezistansla havayı ısıtıp dışarı vermek ama 15kw her türlü büyük enerji. yani arabayı sürekli hareket ettirir bu güç.

tunayk

Üzerinden bayağı zaman geçmişti ancak  aldığım iki peltier modül ile şöyle bir düzenek kurup deneme yaptım.

Görüleceği üzere iki eşdeğer soğutucu  arasına ters yönlü iki modülü yerleştirip aynı akımla besledim. Açıkçası beklentim verilen enerji ile  ısının iki soğutucu arasında dönüp durması ve bu nedenle de sıcaklığın sabit kalmasıydı. Lakin her iki soğutucu da giderek ısındı. 55C civarında testi bıraktım. Görünüşe göre modüller  soğuk yüzeyden emdiği ısıdan daha fazlasını ısı olarak açığa çıkarıyor.

power20

Zaten normal değil mi? Verimi yüzde yüzden fazla mı olacaktı ?

Bir akü ile daha yüksek kapasiteli aküyü tamamen şarj etmek mümkün mü

tunayk

Verimin 100 den büyük olmasını beklemiyoruz. İş yapılsın diye zaten sisteme enerji veriyoruz. Beklentimiz  ısı geçişinin eşdeğer olması ve gerek li kayıp enerjinin de güç kaynağından tüketilmesi idi.

power20

Alıntı YapGörünüşe göre modüller  soğuk yüzeyden emdiği ısıdan daha fazlasını ısı olarak açığa çıkarıyor.

Beklenen işi yapabilmesi için daha fazla enerji verilecek. O enerji de ısı olarak çıkıyor. Buzdolabı da öyle çalışıyor. Bütün soğutucular öyledir. Fazladan verilen enerji ne olarak çıkacak? Ses mi?

Sozuak

ercan_t

peltier enerji canavarı, soğutmak için çok fazla enerjiye ihtiyac var,

büyük bir soğutma için en iyisi gaz+ kompresör kullanmak normal buzdolabı gibi.

RaMu

Alıntı yapılan: Kılıç - 19 Mayıs 2021, 23:41:04Zaten normal değil mi? Verimi yüzde yüzden fazla mı olacaktı ?
...

Olması gerekir, %300 makul,
%700 e kadarda çıkılabiliyor.

İklimlendirme sistemlerinde kullanılan elektrik enerjisi ile taşınan ısı enerjisi en fazla eşit olabilir diye bir durum yok.
C.O.P. diye araştırabilirsiniz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

DaRt

Duruma göre peltierin de verimi gaz+kompresör sistemi kadar olmasa da yüksektir. https://cdn-reichelt.de/documents/datenblatt/C800/TECB1.pdf  linkindeki tec1-12706 peltier datasheetinin 2. sayfasındaki cop grafiğine göre iki yüzey arası sıcaklık farkı 20C olduğunda, 5v ve 2 amperle beslendiğinde (ki bu 15W soğutma gücüne denk gelir) verimi %150 oluyor. peltierin sorunu gücünün çok düşük olması. yüksek güç istenirse ya daha güçlü peltier alınmalı ya da  verim kaybını göze alıp büyük bir sıcak yüzey soğutucusu yapılmalı.

berat23

Alıntı yapılan: DaRt - 24 Mayıs 2021, 10:19:27Duruma göre peltierin de verimi gaz+kompresör sistemi kadar olmasa da yüksektir. https://cdn-reichelt.de/documents/datenblatt/C800/TECB1.pdf  linkindeki tec1-12706 peltier datasheetinin 2. sayfasındaki cop grafiğine göre iki yüzey arası sıcaklık farkı 20C olduğunda, 5v ve 2 amperle beslendiğinde (ki bu 15W soğutma gücüne denk gelir) verimi %150 oluyor. peltierin sorunu gücünün çok düşük olması. yüksek güç istenirse ya daha güçlü peltier alınmalı ya da  verim kaybını göze alıp büyük bir sıcak yüzey soğutucusu yapılmalı.

bu durumda 3 aşama cascade peltier kullansak 30w elektrikle 60C sıcaklık farkı elde edebiliriz?

serkan_48

Alıntı yapılan: berat23 - 24 Mayıs 2021, 23:14:05bu durumda 3 aşama cascade peltier kullansak 30w elektrikle 60C sıcaklık farkı elde edebiliriz?

30 watt ile elde edemezsiniz. 1. Peltier 10 watt + soğuk yüzeyden emdiği isi kadar enerji atar.

Bu nedenle ikinci peltier o ısıyı alabilmesi için 10 watt + sogutma yükü kadar enerji harcamaliki sistem dengede gitsin.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com