ESP8266 hızlı yükleme için pratik yöntem?

Started by power20, 07 April 2021, 23:34:08

power20

Prototipi yaptık. Çok sayıda karta program yüklemek için nasıl bir pratik yol var? 

.bat, .cmd dosya ile olur gibi. Nasıl yapılır? esptool.py ? upload.py ile mi olacak?

Orijinal kart üzerinden bin dosyayı okumak veya IDE tarafından üretilen dosyayı karta hızlı yüklemek için yol nedir?

BIN dosyayı bulduk diyelim. nodemcu-flasher programıyla ESPyi okuyup başka karta  nasıl yüklerim.?
Arduino iDE ile yaptığım program acaba hafızanın hangi bölümünde duruyor? yazarken nereye yazmam lazım

apsis

Şuan muhtemelen bootloder üzerinden yani modül üzerindeki hali hazırda olan USART bootloader üzerinden program atıyorsun.
Üretimde hızlı programlama için JTAG kullanman gerekir diye düşünüyorum.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

ilyas KAYA

Suan arduino ide üzerinden mi yükleme yapıyorsunuz hocam ?
spiffs var mi ?

Esploader uygulamaları var ancak spiffs var ise bu adres bilgileri buna göre değişir.

power20

Arduino IDE üzerinden tx rx pinleriyle program atıyorum. 3MBaud hız. Fena değil. Fakat her defasında derleme yapıyor ona gerek yok.

ilyas KAYA

Sorun derleme ise flasher uygulaması işinizi görür. Adres olarak tamamını seçmeniz gerekir. Benim hatırladığım kadarı ile esp de tüm adreslerin dolması lazım. Yani boş olacaksa bile boş hex atmanız lazım.

striger

Preferences ten show verbose output ta, upload i da sec,
output ekranında ***.ino.bin dosya yolunu bul, dosyayı biryere kopyala, asagıdaki komut satırını uygun parametrelere gore duzenle

herhangi bir terminalden

"C:\Users\$Users\AppData\Local\Arduino15\packages\esp8266\tools\esptool\0.4.9/esptool.exe" -vv -cd nodemcu -cb 921600 -cp COM5 -ca 0x00000 -cf "C:\Users\$Users\Desktop/SketchName.bin"