Karavan için güneş paneli...

Başlatan ankyra, 09 Nisan 2021, 03:48:41

ankyra

Selamlar...
Malum, bi karavan hevesi var herkeste. Salgın alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Bir arkadaşım bir servis minibüsü alıp içini boşalttı. Şimdi donatıp karavan yapacak. Güneş paneli için fikir istedi, nereden almalı, nasıl almalı.. Tavsiyeniz olur mu?

İnvertör için de tavsiye alabilirim. 1000 watt lık bir invertör bakıyor.

tunayk

Özdisan firmasından bulunabilir.  Solar konusunda tüm malzemeleri getiriyorlar.

kimlenbu

Küçük alana yüksek güç sığdırmak istiyorsa LG'nin güneş panellerine bakabilir. Bütçesine göre en son model 400W'lık veya daha eski 300W'lık panellerden alabilir. Bildiğim kadarıyla 20 sene garantisi var.

elektronik

09 Nisan 2021, 16:03:58 #3 Son düzenlenme: 09 Nisan 2021, 16:06:26 elektronik
Akıllı invertör kullanmanızı tavsiye ederim tam sinüs, akü şarz devresi kendi üzerinde. bu tip invertörlerin bir kısmında şarj devresi mppt bir kısmıda pwm mppt biraz daha pahalı ama daha verimli. paneli ve akü grubunu direk invertöre bağlayabiliyorsunuz şarj akım oranı ve diğer birçok özelliği menüden ayarlanabiliyor 1kw değilde 3kw daha doğru olur çünkü arada çok fiyat farkı yok.

https://www.orionsolar.com.tr/product/orion-solar-sv3000-mppt/

foseydon

CSUN gibi panel üreticileri var türkiye'de. başka üreticiler de var. mümkünse üreticisinden tedarik etmek daha ucuza gelir diye düşünüyorum.

tip olarak 2 tip var. poly ve mono kristal. mono kristal biraz daha pahalıdır ama sabit alanda daha çok enerji alırsınız. çok fazla fark yok arada. mono daha pahalı.

500w civarı panel var mı hatırlamıyorum, 1kw için 3-4 tane panel koyması gerekecek ona göre yeri olmayabilir. onu bir kontrol etmesini tavsiye ederim. fiyat performans olarak 250-300w arası en efektifiydi.

inverter olarak mppt yapan birşey alırsa daha yüksek verim alır. PWM kullanarak çeviren cihazlar gelen enerjiyi chop etme mantığı ile çalışıyor haliyle verim düşük. birde ısınma sorunu oluyor. ayrıca invertere ihtiyacı da olmayabilir. içerde ne kullanacak onu bilmiyoruz. Buzdolabı olacaktır, DC ile çalışan buzdolabı olduğunu biliyorum. Bütün sistemi DC üstüne kurarsa daha mantıklı olabilir. o durumda inverter yerine converter + batarya iş görecektir.

birde garanti mevzusu için bütün panel üreticileri 15-20 sene garanti veriyor. bu zaman aralığı zaten panelin max verimde çalıştığı dönem. bundan sonra verim düşmeye başlıyor. kalitesine göre kimisi 20 kimisi 18 seneden sonra vs. 25 senede bile panel hala çalışıyor olacaktır ama o vakitten sonra ekonomik olarak kullanmak feasible değil. zaten güneş enerjisi sisteminde son kafaya takacağınız parça panel olur, invertör konvertör daha önce pörtler.

mistek

Alıntı yapılan: ankyra - 09 Nisan 2021, 03:48:41Selamlar...
Malum, bi karavan hevesi var herkeste. Salgın alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Bir arkadaşım bir servis minibüsü alıp içini boşalttı. Şimdi donatıp karavan yapacak. Güneş paneli için fikir istedi, nereden almalı, nasıl almalı.. Tavsiyeniz olur mu?

İnvertör için de tavsiye alabilirim. 1000 watt lık bir invertör bakıyor.

Biz güneş paneli satışı yapıyoruz. Bursa'dayız.

www.solarkutu.com adresinde aradığınız tüm ekipmanları bulabilirsiniz.

Karavan için en küçük sistem önerimiz, 30A MPPT şarj kontrol cihazı, 2x200W Monokristal panel, 1000W tam sinüs inverter, 2x100Ah Jel Akü yeterli gelecektir.

0542 501 4504 numaralı telefondan sistem için teknik destek ve bilgi alabilirsiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

necati

Buzdolabınız ekowat lı olsun
Peltierli buzdolabı çok enerji tüketirir
Buzdolabınızı calıştırmak icin min guç invertor
seçin modifiye Linetech olabilir
Mini buzbolabı için 300w yeterli
Akıllı invertorlerin boşta 1amp 1,5amper tuketir
buda 25w 70w surekli aku tuketimidir
Diger cihazları aku voltajına göre seçin
Kısa süre kullanılacak cihazlar icin baska inverter
alin
Kullanıcının tecrübesi bukadar
skype  necatichina

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.