Dremel Proxxon vs. El Motoru seçimi

Başlatan apsis, 09 Nisan 2021, 15:01:16

apsis

Selamlar,

Bir süredir el motoru almak için bakınıyorum. Bu forumda da bu konuyla ilgili bir çok konu açılmış.

Konulara göz atarken bir çok kişi benimde radarımda olan Dremel 4000'i önermiş. Fiyatları da yükselmiş 45 parçalı uzatma spiralli 750tl civarı.

Bununla beraber Proxxon  mikromat 50/E SET 28515 ve Proxxon 28472 FBS240E modellerine de göz attım.

Bunun yanında proskitin de benzer cihazları olduğunu gördüm ( PROSKIT PT-5501I). Bunun fiyatı diğerlerine göre çok uygun. Ancak hiç kullanıcı yorumuna rastlayamadım. Kullanan varsa tavsiye alabilirim.

Alacağım ürünle ufak tefek kesme biçme işlerinin yanında ayrıca PCB deleceğim için uç kırmaması yani çok titreşimli ve yalpalı olmaması gerekiyor.

Hangi ürünü seçmeliyim?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

ilyas KAYA

Proxxon ve dremelciler ; mercedes ve bmw çiler gibidir. Aslında ikiside kalitelidir. Aksesuar bakımından dremel daha ucuz ve bulunabilir.
Ben çok marka aldım denedim ama dremel ve proxxon unun harici hikaye boşuna çöpe para atmak gibi.

Proxxon cihaz olarak uygun olabilir ancak aksesuarlari pahalı. Dremelin de cihaz pahalı aksesuarlari uygun nispeten.
Ben dremel 4000 kullanıyorum sehpasinida aldım yıllardır da kullanırım sıfır yalpa.

apsis

ilyas KAYA

30 bin devire çıkabilen bir alet sonuçta tabiki sesi olacak. Zorunlu kaldığım zaman gece 3 4 gibi 10 bin devirlerde Delme işlerimi yapıyorum.

kimlenbu

Ek bilgi olarak yapı marketlerde satılan ucuz yollu dremel alternatiflerine bakmayın bile. Eski iş yerlerimden birisinde dremel makina almak yerine aynı fiyata çantalı, ufak el aletleri olan bir başka marka ve üstüne matkap, kesme, taşlama uçlarının bulunduğu büyük bir ekstra set almıştım.

1 sene demeden teli koptu, mandreninde problem oldu, piyasada bulamadım ve çöp oldu. Dremel iyidir.

apsis

Dremel 4000 yada proxon fbs240e. İkisinden birini alıcam artık. Ostim de 4 yere sordum dremeli 1k'nın altında fiyat çeken yok. Proxxon İnternette 610 TL iken bana 1.2k'ya yakın fiyat söyledi  :D.

Ersin

Dremel 4000 175w tır , disk ile plastik/ (abs kutu gibi)  keseceksen eğer düşük devirde kesmen gerekliyor yoksa plastik eriyor.Watt ı o zaman önem taşıyor.Bende dremel 300 de var aynı şey değil.
Onun dışında easyclick sistemi var onun kesim diskleri de tavsiye ederim ,kanala girdiğinde / zorlandığında esneyebiliyor nette vardır video ları.

z

Proxxondan cok memnunum. Black Decker'i de 2004'den beri kullaniyorum. O da guzel.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Dremel 3000 kullanıyorum çok memnunum. Kesme, delme gibi işlerde işimi fazlasıyla görüyor.
Bir de ucuna çelik ayarlı mandren aldım. Çapı kendi üzerindeki mandrenine uymayan uçları da kullanabiliyorum. Kendi orijinal ürünleri çok pahalı.
Kömürlerini dışarıdan değişebiliyor olması da artısı, içini açmaya gerek yok.

Ucuz olanlar mı? Elde kalabalık yapar bir işe de yaramaz. Ya şaftı eğilir, ya motoru yanar, ya gücü yetmez. Dremel 4000 o zaman almadım, tutuşundan çok şikayet vardı, 3000'e göre daha kaba. Tabi 3000 biraz daha ekonomik o da ayrı boyutu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Dremel veya proxxon hangisini alırsanız alın set olarak almayın. Genelde kullanılmayan uçları koyuyorlar. İhtiyacınıza uygun kesici, delici ayrı satın alın. Hem daha kaliteli oluyor hemde boşuna takıma para vermemiş olursunuz.
Eğer set içindekileri kullanırım diyorsanız o ayrı tabi.

apsis

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2021, 20:41:19Proxxondan cok memnunum. Black Decker'i de 2004'den beri kullaniyorum. O da guzel.

@z hocam proxxon hangi modeli var sizde? FBS240e nasıldır?
Ayrıca proxxon güç olarak dremele göre düşük. Her ne kadar bu makinelerde torktan ziyade hızdan faydalanılsa da torku da göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden AC beslemeli olanlar daha kullanışlı görünüyor bana.

Proxxon'un adaptörlü olanları 12-18V 40W civarı. AC olanı 100W.

Alıntı YapUcuz olanlar mı? Elde kalabalık yapar bir işe de yaramaz. Ya şaftı eğilir, ya motoru yanar, ya gücü yetmez. Dremel 4000 o zaman almadım, tutuşundan çok şikayet vardı, 3000'e göre daha kaba. Tabi 3000 biraz daha ekonomik o da ayrı boyutu

Ergonomi açısından bakmamıştım.
Şuan dremel-4000 45 parça spiralli 760tl iken dremel-3000 15 parça spiralsiz 450 500TL civarı. Zaten bu kadar paraya kıymışken 4000'i seçerim sanırım.

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Nisan 2021, 21:05:10Dremel veya proxxon hangisini alırsanız alın set olarak almayın. Genelde kullanılmayan uçları koyuyorlar. İhtiyacınıza uygun kesici, delici ayrı satın alın. Hem daha kaliteli oluyor hemde boşuna takıma para vermemiş olursunuz.
Eğer set içindekileri kullanırım diyorsanız o ayrı tabi.
Tek satılan yok gibi en düşük parçalı olan dremel 3000-5.

Bu gün ostimde fiyat sorduğum bir yer motoru para değil parçalarını satıyorlar sana dedi. En kötü parça 30 40 tlden başlıyor.

Özellikle 4000 i tek bulsam alacağım hemen.

muhittin_kaplan

mozkan87

İş yerinde hem proxxon 240e var hem dremel 4000 serisi var. Dremel daha güçlü ancak titreşim ve ses konusunda proxxon çok daha iyi bence. Dremelin kodu hangisi tam emin değilim ama uç açısından otomatik uç değiştirmeli versiyon. Eğer orjinal uçları kullanacaksanız çok iyi ama yok ben diğer uçları kullanırım derseniz proxxon burada mandren ile bir adım öne çıkıyor. Bence bir yapı markete gidip ikisini de çalıştırıp farkı kendiniz hissedin.

apsis

Alıntı yapılan: mozkan87 - 09 Nisan 2021, 22:37:38İş yerinde hem proxxon 240e var hem dremel 4000 serisi var. Dremel daha güçlü ancak titreşim ve ses konusunda proxxon çok daha iyi bence. Dremelin kodu hangisi tam emin değilim ama uç açısından otomatik uç değiştirmeli versiyon. Eğer orjinal uçları kullanacaksanız çok iyi ama yok ben diğer uçları kullanırım derseniz proxxon burada mandren ile bir adım öne çıkıyor. Bence bir yapı markete gidip ikisini de çalıştırıp farkı kendiniz hissedin.
Ankara'da her ikisini de bulup özellikle deneyeceğim bir yer bulabileceğimi sanmıyorum. Orjinal olmayan takımlarda ne gibi uyumsuzluk olabilir ki?

ilyas KAYA

https://www.bauhaus.com.tr/search?q=Dremel

Bauhaus, koctas ikisinde de var. Ankara da bauhaus var mi bilmiyorum tabi  haritadan bakmak lazım  :)