Dremel Proxxon vs. El Motoru seçimi

Başlatan apsis, 09 Nisan 2021, 18:01:16

ismail kaya

Dremel 4000 ve Proxxon 28515 ikisinide kullanıyorum. Metal keseceğim zaman dremeli kullanıyorum, Dremel'in el için gravür uzantısını alırsanız proxxon'a gerek kalmaz. Proxxon gücü ve hızı düşük ama küçük olduğu için ele daha iyi oturuyor. Bauhaus'larad ikiside mevcut isterseniz ihtiyacınızı hangisi karşılayacaksa bakabilirsiniz.

muhendisbey

11 Nisan 2021, 02:35:14 #16 Son düzenlenme: 11 Nisan 2021, 02:42:48 muhendisbey
Alıntı yapılan: apsis - 10 Nisan 2021, 02:20:51Orjinal olmayan takımlarda ne gibi uyumsuzluk olabilir ki?
Dremel ve el gravüzlerindeki mandren sabit çap için üretilmiştir. 3 ya da 4 ağız vidanın sıkılmasıyla belli bir çağı tutacak şekilde daralır, matkap gibi farklı çaplardaki uçları desteklemez. Bu da uyumsuzluğa neden olur. Dremel için üretilmiş matkap mandrenleri var yaylı ve değişken çaplı. Dremel 3000 için ben aldığımda 40-50TL civarındaydı bu mandrenler.

Bir de dremel alırken çok uç takımı almazsanız kar edersiniz. Plastik çantalı (ki çok işe yarıyor) ve uzatma uçlu  olan en düşük seti aldım.
https://urun.n11.com/hobi-aleti-aksesuarlari/276-parca-gravur-ahsap-oyma-zimpara-taslama-hobi-seti-P442516991
Ben yanında bundan aldım. Eskiyen, çok kullandığım olursa orijinal parçasını alırım böylece ihtiyacımı belirlerim dedim.  Aldığım bu setteki parçalar da çok aşırı uyduruk olmadığından daha eskitemedim. Orijinal dremel ucunu kullanmayacaksam, yatacaksa benim için gereksiz masraf.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

apsis

FBS240'ın PCB delme dahil bir kaç videosunu seyrettim ve yorumlar okudum. Ses ve titreşim açısından başarılı, Dremelde bunun biraz fazla olduğu söyleniyor.

FBS240 PCB delmede dikey tezgahlarla iyi iş çıkartmış. Arıca Ergonomide öne çıkıyor.


Dremel 4000 ile ilgili daha çok oyma biçme işlemleriyle ilgili uygulamalar gördüm ve sesi biraz yüksek gerçekten :). Tezgahı hakkında iyi yorumlar okumadım ve motoru kadar fiyatı var  :) . Dremel alacak olursam şöyle bir ey alabilirim. Ayarlı mendren + tezgah felan derken 1000 tl yi geçiyor.

https://www.hirdavatstok.com/cok-fonksiyonlu-sutunlu-matkap-tezgah-aparati?gclid=CjwKCAjwvMqDBhB8EiwA2iSmPPM6pFL6ZKyYue3AyuAPYdxjIv8nxttczDyTizrnXKMJWigAn2jSGhoCRT0QAvD_BwE

Ayrıca FBS240'da ayarlı mendren var Dremelde yok. Satın almak gerek. Tabi ikisinin arasında güç farkı var bu ayrı bir mesele.

Ses konusunda evdekiler başıma üşüşsün istemem  :D .

Pazartesi bauhaus'a her ikisine de bakacağım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Mucit23

Dremel Düşük devirde mutfakta kullanılan bir el mikserinden çok ses çıkarmaz. Sese bence çok takılma

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Nisan 2021, 17:54:42Dremel Düşük devirde mutfakta kullanılan bir el mikserinden çok ses çıkarmaz. Sese bence çok takılma

Aynen. Bir avantajı ise elektronik tork artırma var. Yani düşük devirde yük binince otomatik belli oranda tork arttırımı yapıyor bu önemli.

apsis

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 11 Nisan 2021, 18:11:30Aynen. Bir avantajı ise elektronik tork artırma var. Yani düşük devirde yük binince otomatik belli oranda tork arttırımı yapıyor bu önemli.
Proxxonda da var bu.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Nisan 2021, 17:54:42Dremel Düşük devirde mutfakta kullanılan bir el mikserinden çok ses çıkarmaz. Sese bence çok takılma

Hele bir gidip bakayım :)
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

apsis

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

apsis

Dremel 4000'in kutusu açılamıyordu. Zar zor rica felan derken açtırdım :D. Hani çift taraflı bir bant ile kapağı apıştırılmış bir ürün geçerse elinize ikinci el değildir sadece bakılmıştır :D.

Her ikisini de aynı devirlerde karşılaştırdım. Dremel 4000 düşük hızda (5k RPM) kulakla duyulabilir hız dalgalanması yapıyor. Ayrıca parmağınızı şafta biraz sürttüğünüzde hemen yavaşlıyor.

Proxxonda ise tüm hızlar stabil ve en düşük hızda dremeldeki gibi dokunmalarda fazlaca düşüş olmuyor. Yani feedback ve tork kontrolü gerçekten iyi. Dremelde torku kontrol ettiğini düşünmüyorum.

Ses ve titreşim konusunda yine Proxxon önde. 20k RPM'de Dremelin yanında Proxxon'un sesi neredeyse duyulmuyor ve Dremel'de titreşim biraz var gibi. Bunu devir kontrolünü düzgün yapamadığına bağlıyorum. Dalgalı devir kontrolü buna sebep olur.

Ayrıca Dremelin parça fiyatları Proxxonun 2 katı neredeyse.

Ancak Dremel içimde bir heves bundan sonra onu da alacağım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

mozkan87

İş yerinde iki marka da var. Proxxon kullanırken ayrı zevk alıyorum. Hem titreşim az olduğu için eli yormuyor hem sessiz. Doğru karar vermişsiniz. İnşallah uzun yıllar kullanırsınız.

ilyas KAYA

Hayrli olsun güzel günlerde kullanın. Bence o makinede  bir sorun olabilir yada kömürler daha tam açılmamistir biraz çalışırsa düzelir.
Dedigim gibi bu iş mercedes ve bmw cilerin kapışması gibidir. Hangisi sana keyif veriyor veya hitap ediyorsa o en kalitelisidir. :)

apsis

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 13 Nisan 2021, 00:35:00Hayrli olsun güzel günlerde kullanın. Bence o makinede  bir sorun olabilir yada kömürler daha tam açılmamistir biraz çalışırsa düzelir.
Dedigim gibi bu iş mercedes ve bmw cilerin kapışması gibidir. Hangisi sana keyif veriyor veya hitap ediyorsa o en kalitelisidir. :)
Eyvallah.
Çalışırken hafif kömür sürtünme sesi geliyor. Alıştıkça azalacaktır.
Dediğim gibi dremel'i de alacağım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.