11 Mayıs 2021, 10:29:34

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


cubeide neden hata veriyor ?

Başlatan magnetron, 09 Nisan 2021, 18:01:40

magnetron

merhaba forum,

RTC HAL libdeki fonksiyonun başındaki static ibaresini kaldırdım

başka c dosyasındaki fonksiyondan çağırıyorum

neden gene bu hatayı veriyor

(RTC yi MX de aktive ettim)

teşekkürTagli

Normalde kütüphane dosyalarının içini değiştirmemelisin. Fonksiyonu static olarak tanımlamışlarsa bu demektir ki bu fonksiyon kütüphane arayüzünün bir parçası değil ve son kullanıcı tarafından kullanılması planlanmamış. Senin sadece kütüphane arayüzünde sunulan fonksiyonları kullanman gerekir. Aksi halde kütüphanenin çalışması olumsuz etkilenebilir ve hatalı sonuçlar alabilirsin.

static ifadesini kaldırmana rağmen fonksiyonun bulunamamasının nedeni muhtemelen header dosyasında yer almamasıdır. Bu şaşırtıcı değil, çünkü kütüphane içinde kullanılan ve arayüzün bir parçası olmayan fonksiyonlar genelde header dosyalarına konulmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

volkanunal

09 Nisan 2021, 18:47:08 #2 Son düzenlenme: 09 Nisan 2021, 18:48:16 volkanunal
Static keywordünün fonksiyonda kullanılmasının sebebi, sadece ilgili dosya scope içerisinde kullanılmasını sağlamak. Yani client kodların ona erişimi zaten olmayacaktır. Sizin onu kaldırmanız erişebileceğiniz anlamına gelmiyor yani hocam. Zaten .h dosyası içerisinde ön bildirimi yoktur diye düşünüyorum ilgili fonksiyonun.

Edit : Tagli hocamız aynı şeyleri belirtmiş zaten, yazdıktan sonra farkettim.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.