Kart Temizlik Spreyi Tavsiyesi.

Başlatan Melih1802, 11 Nisan 2021, 16:43:53

Melih1802

Elektronik kartları temizlemek için bu işe özel profesyonel bir ürün arayışındayım.
Fiyat önemli değil. Sadece kartı temizledikten sonra gerçekten temiz görünmesini istiyorum.

yas

Benimde birçok denemelerim oldu. Bu işteki en önemli ironi, ya bir sprey kullanıp fırça ile pasta kalıntılarını her tarafa yaymak (halk dilinde poku sıvamak) yada bir kabın içerisine alkol bazlı temizleyici koyup kartı onun içerisinde yıkamak. İkinci yöntemde ilk kartlar daha temiz, son kartlar nispeten daha kirli çıkmakta. Araştırmalarım sonucu bu işi profesyonel yapanlar bu iş için ayrı bir makine kullanmaktalar. Pcb ler konum olarak dik durmakta. Bu makinelerin yapıları bulaşık makinelerine çok benzemekte ve bir çoğu su bazlı temizlik yapmakta, kullanılan su sıcak ve sürekli filtre edilmekte. Yani pcb den sökülen yağlı kirli artık bir sonraki pcb ye temas etmeden filtreleniyor. Ve pcb ler tamamen kurutulup çıkartılıyor. Eğer aramızdan bir kahraman çıkıp bulaşık makinesine modifye yapıp olumlu sonuç alacak lütfen sonucu ve deneyimlerini paylaşsın. Şeytan dürtüp duruyor deneme yapmam için ama hatunla kavga etmek istemiyorum  :D

muhendisbey

Alıntı yapılan: yas - 11 Nisan 2021, 17:50:55Benimde birçok denemelerim oldu. Bu işteki en önemli ironi, ya bir sprey kullanıp fırça ile pasta kalıntılarını her tarafa yaymak (halk dilinde poku sıvamak) yada bir kabın içerisine alkol bazlı temizleyici koyup kartı onun içerisinde yıkamak. İkinci yöntemde ilk kartlar daha temiz, son kartlar nispeten daha kirli çıkmakta. Araştırmalarım sonucu bu işi profesyonel yapanlar bu iş için ayrı bir makine kullanmaktalar. Pcb ler konum olarak dik durmakta. Bu makinelerin yapıları bulaşık makinelerine çok benzemekte ve bir çoğu su bazlı temizlik yapmakta, kullanılan su sıcak ve sürekli filtre edilmekte. Yani pcb den sökülen yağlı kirli artık bir sonraki pcb ye temas etmeden filtreleniyor. Ve pcb ler tamamen kurutulup çıkartılıyor. Eğer aramızdan bir kahraman çıkıp bulaşık makinesine modifye yapıp olumlu sonuç alacak lütfen sonucu ve deneyimlerini paylaşsın. Şeytan dürtüp duruyor deneme yapmam için ama hatunla kavga etmek istemiyorum  :D

Bulaşık makinelerinde düşündüğünüzün aksine basınçlı su ile yıkama yoktur. Su serpme mantığı vardır. Kullanılan bulaşık deterjanı ciddi kimyasallar içerdiği için çoğu artığı çözerek yok eder.

Test edin: Demliklerinizi ve termosunuzu içine sıcak su doldurup bulaşık deterjanı tableti koyarak kolayca temizlersiniz.

Kartlar için konuşursak alkol ya da tiner serperek bu iş yapılır diye düşünüyorsak, ya da oluyorsa polietilen (alkol zarar ve aseton zarar vermiyor ama tinerden emin değilim.) kap içerisinde araba silecek motoru ile devirdaim ve püskürtme yapılabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yas

Ben basınçlı olduğunu söylemedim zaten, sıcaklık en büyük etken, çaydanlık kireç temizliği içinse tabletten ziyade limon tuzu rakipsiz  ::ok

Bahsettiğim temizleme aşağıdaki linkte bulunan videolar gibi

https://www.dct.cleaning/pcb-cleaning-procedure/

z

Bulasik makinesi fikri hosuma gitti. Bir ara alkol damitma duzenegi konusu acmistim.
Tazgah ustu mini bulasik makinesi ve alkol damitma birlestirilir daha iyisi damitma unitesi de bulasik makinesinin bos bir yerine konursa 10 numara bir cihaz olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kılıç

Makineyi özel çalıştırmaya gerek yok.
Her bulaşık yıkamada kartı da tabakların yanına dizelim. Belki 10.defada çiçek gibi olur
auto-reverse recording

fide

Daha önce açılan konu başlıklarının birinde aşağıdaki ürünün güzel temizlediği konuşuldu ama sprey şeklinde ve kutusu 230tl civarında. Seri üretim için mantıklı değil.
20 lt sıvı bir ürün vardı. ultrasonik temizleme cihazlarında kullanım için. linkini bulamadım. Bulursam yazayım tekrar.

https://shop.emtel.com.tr/flu/elektronik-kart-temizleyicifircali400ml
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ilyas KAYA

Selulozik tiner karta dökünce pril pril oluyor  :)

wanted0035

Teschspray DeFluxer & Maintence Cleaner adlı spreyi kullanıyoruz. Pcb üzerinde hiçbir şekilde pasta flux kalıntısı bırakmıyor, pırıl pırıl ediyor. prosmt yada rs üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Melih1802

Alıntı yapılan: fide - 11 Nisan 2021, 23:29:38Daha önce açılan konu başlıklarının birinde aşağıdaki ürünün güzel temizlediği konuşuldu ama sprey şeklinde ve kutusu 230tl civarında. Seri üretim için mantıklı değil.
20 lt sıvı bir ürün vardı. ultrasonik temizleme cihazlarında kullanım için. linkini bulamadım. Bulursam yazayım tekrar.

https://shop.emtel.com.tr/flu/elektronik-kart-temizleyicifircali400ml

Evet bu ürünü uzunca bir süre kullandım çok iyiydi. Bunu satın alayım, iyi hatırlattın.

Melih1802

Alıntı yapılan: wanted0035 - 12 Nisan 2021, 00:03:31Teschspray DeFluxer & Maintence Cleaner adlı spreyi kullanıyoruz. Pcb üzerinde hiçbir şekilde pasta flux kalıntısı bırakmıyor, pırıl pırıl ediyor. prosmt yada rs üzerinden sipariş edebilirsiniz.
Link atar mısın?

apsis

12 Nisan 2021, 13:09:40 #11 Son düzenlenme: 12 Nisan 2021, 13:15:14 apsis
Alıntı yapılan: fide - 11 Nisan 2021, 23:29:38https://shop.emtel.com.tr/flu/elektronik-kart-temizleyicifircali400ml

Bundan ben de kullanıyorum. Ancak zamanla etkisi azalıyor gibi geliyor bana. Belirli bir ömrü var mı bunların? İki şişe var ve çok sık kullanmadığımız için 2 yıldan fazladır kullanıyoruz.

https://www.hatfon.com/urun/electrolube-swa-400h-safewash-genel-amacli-temizleme-kopugu-400ml

Zamanında staj yaptığım bir yerde aşağıdakinden vardı. Kartı cam gibi parlatıyordu.

https://www.hatfon.com/urun/electrolube-swa-400h-safewash-genel-amacli-temizleme-kopugu-400ml
"Makineye Beyin" MEKATRONİK


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.