Arduino audio giriş devresinde karşılaşılan 2 adet hata.

Başlatan sessiz_roman, 18 Nisan 2021, 20:42:22

mg1980

Gerilim bölücü yok iken 5.1V zener koysanız...Ayrıca gerilim bölücü direnç değerlerini oluşan en yüksek voltaja göre ayrı bir devrede deneyip bulsanız...

sessiz_roman

Alıntı yapılan: mg1980 - 24 Nisan 2021, 00:12:24Gerilim bölücü yok iken 5.1V zener koysanız...Ayrıca gerilim bölücü direnç değerlerini oluşan en yüksek voltaja göre ayrı bir devrede deneyip bulsanız...
anladım hocam peki 5.1v zener diyodu 1n4148 in yerine mi takayım yoksa ondan sonra mı takayım.

ayrıca gerilim bölücü hesabını şu siteden yaptım.

https://www.edevre.net/hesaplamalar/gerilim-voltaj-bolucu-hesaplama/

giriş voltajını en yüksek değer olan 7.5v yaptım, üst direnci 1k ohm yaptım çıkış voltajını ise 5v yaptım. öyle denedim yani.

mg1980

1 M ohm direncin pozisyonu gibi hemen direncin yanına olur sanırım.1N4148 'den sonra seri olarak 1k direnç de koymak gerekebilir.Zeneri koyunca gerilim bölücü gerekmez.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: mg1980 - 24 Nisan 2021, 00:21:351 M ohm direncin pozisyonu gibi hemen direncin yanına olur sanırım.1N4148 'den sonra seri olarak 1k direnç de koymak gerekebilir.Zeneri koyunca gerilim bölücü gerekmez.
Kardeşim dediğin gibi yaptim zener diyotla işi hallettim şimdi maksimum 5.1 v aliyorum bu sikinti halloldu teşekkürler.

Bir diger sorun daha gozlemledim, şimdi potansiyometreyi(100k) %70 den sonrasina çevirdiğimde şarkıda bas olmasa bile neredeyse hep 5.1 v çıktı aliyorum. Yani sarkida ufak bir ses olsa bile tam voltaj çıktısı aliyorum. Şarkıyı durdurdum diyelim bu seferde kalp atislari gibi surekli bi sinyal cikip tekrar 0a iniyor, yani şarkı calmazken 0v-2v arasi periyodik bir dalgalanma oluyor.

Öte yandan potansiyometreyi başlangıç konumuna daha yaklastirirsam her sey duzeliyor. Muzigi durdurunca okunan sinyal 0a iniyor ve müziği açınca baslarla tam uyumlu sekilde calisiyor. Galiba potansiyometreyi 50k lik bir potansiyometre ile degistirsem çözülecek sorun

z

Chipin 1 ve 8 nolu bacaklarina bagli 10uF ye seri 1K2 baglayarak yada 1 ve 8 i bos birakarak kazanci dusur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

Giriş sinyalini ayırınca sorun ortadan kalkıyor mu? Belki de ses sinyali kaynağın tam analog değildir pwm çıkışlıdır. ISD entegrelerde olduğu gibi yada bazı gsm modüllerindeki ses çıkışı gibi.