Koşu bandında kullanılan motorlar

Başlatan sezgin05, 20 Nisan 2021, 21:42:29

sezgin05

Gördüğüm incelediğim bütün koşu bantlarında sabit mıknatıslı DC motor kullanılıyor. Mantıklı bir sebep bulamadım. 150-180v DC. 1-2Hp olarak bulunuyor genelde.

OG

bu motorda hız kontrolunun ucuza malolması sebepli olabilir, ayrıca tork da kolayca kontrol edilebilir.
bldc'ler ve kontrol sistemleri yeterince yaygınlaşmadı

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Sabit mıknatıslı yerine fırçalı üniversal motor olsa basit bir AC dimmer ile devir ayarı daha ucuz olmazmıydı?
Aslında kontrol kartı arızalı bir koşu bandı olan birine basit bir devir ayarı yapmak istedim. İnternette AC dimmer devamında köprü diyotlu devreler yapanlar var. Denemelerimde pek memnun kalmadım. Mecburen PWM+IGBT li bir devre tasarlayacağım.

OG

mehmet

Üniversal motorlar gürültülüdür ve
devirleri daha yüksek yüksektir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

Alıntı yapılan: mehmet - 20 Nisan 2021, 23:21:47Üniversal motorlar gürültülüdür ve
devirleri daha yüksek yüksektir.

+ yüksüz kalınca/azalınca devir yükselmeye eğilimlidir.

sezgin

Yıllarca dediğiniz gibi ev tipi cihazlarda bu motorlar kullanıldı, ancak son yıllarda özellikle profesyonel cihazlarda invertör kontrollü motorlar kullanılıyor. Koşu bandlarında en kolay şey hız kontrolü incelerseniz asıl tasarımın görsellik amaçlı kontrol panelinde olduğunu görürsünüz. hızlı erişim hız ve eğim butonları sağda solda ledlerle yapılan animasyonlar vs. yoksa işin motor kısmı en az uğraştıran tarafı.

OG

Alıntı Yapyoksa işin motor kısmı en az uğraştıran tarafı.
dene
sonra konuşalım,
üstelik bu yürüme bandı.

sezgin

Alıntı yapılan: OG - 21 Nisan 2021, 20:22:20dene
sonra konuşalım,
üstelik bu yürüme bandı.

Denemedim uzun süre kondisyon cihazlarıyla uğraştım hala arkadaşa yardım ediyorum kendi işimin yanında.