İnverter kaynak makinesi problemi

Başlatan izturk, 23 Nisan 2021, 20:31:48

izturk

Hayirli iftarlar arkadaslar,

Evde hobi amacli kullanmak icin cin mali ufacik bi inverter kaynak makinesi aldim. Evin garajinda ufak tefek kaynak ogrenmeye calisirken sigortalar atti. Kaynak makinesi bozuldu.

Icinde 2 adet 40a 600v igbt yanmis. Degistirdim. Biraz daha kaynak yaptim. Yine bozuldu. Toplam 3 defa igbt leri degistirdim. Biraz kaynak yapiyorum patliyor.

Bu kaynak makinesinden olmayacak dedim. Gittim yerli uretim kaliteli bi kaynak makinesi aldim. Heyecanla indim garaja. Sadece makineyi prize taktim. Dugmesine bastim sigortalar atti. Sigortalari kaldirdim. Yine actim makine acildi. Kaynak yapmadim. Penseleri taktim. Makineyi kapatip yeniden actim sigortalar yine atti.

Aldigim yere goturdum. Orada da bagladilar prize makine tamamen gum pat cat. Ozur dilediler. Bazen oluyor dediler. Yenisini verdiler. Orada test ettik.

Dukkana getirdim. Orada prize bagladim. Bi kac defa actim kapattim.
Ama kaynak yapmadim.

Eve geldim. Garajdaki sigortalari gozum tutmamisti. Sigortalari degistirdim. Makineyi actim biraz kaynak yaptim guzel. Makineyi kapattim. Biraz sonra makineyi actim sigortalar yine atti.

Tesisat sayactan sonra 25a sigorta ondan sonra yaklasik 5 metre 2.5mm kabloyla sigorta kutusuna giriyor. Sigorta kutusunda 10a sigorta sonra yaklasik 5m 2.5mm kablo prize geliyor. Yanliz sigorta kutusundan sonra toprakla notr birlestirilmis.
Tesisat sigorta kutusuna kadar 25 senelik. Sonrasi yeni.

Birazdan asagi inip makine uctu mu saglam mi tekrar deneyecem. Bi onerisi olan var mi?

Toprakla notrun birlestirmesi yapiyor olabilir mi? Veya 10a sigorta kucuk geliyor ilk acarken kondansatorler sarj olurken atiyor o esnada makine mi yaniyor acaba.

ilyas KAYA

Muhtemelen sıfırlamadan kaynaklı. Fişi takarken ters takınca bisey olmuyor ama nötr ile toprak birleşim şekilde takınca uçuyor.
Kullandığınız prizdeki toprak primlerine giden kabloyu sökün.

wanted0035

10a sigorta ile kaynak yapamazsınız. 100A ile kaynak yapmaya kalksanız, makine şebekeden 14-15 A çeker.

izturk

Sifirlamayi iptal ettim. Makineyi actim acildi. Allahtan yine patlamamis. @ilyas KAYA

@wanted0035 saatten sonra 25a diye yanlis yazmisim 20a mis.
Elimde 25a sigorta var 10a ile degistireyim mi?

Gerekirse yeni tesisat ta cekebilirim saatten sonrasina. Her elektrod degdirdigimde makina bozulacak diye evham oldum is yapamiyorum. Baska onlem ne alabilirim?

Kucuk makine kaynak yaparken daha dogrusu elektrodu degdirdigimde gidiyordu. Bu bosta acma dugmesine basinca attiriyor sigortalari

izturk

Onu da gectim millet dagda bayirda nerelerde makine calistiriyor.
Makine ozelliklerinde ara kablosundan etkilenmeyecegi jeneratorle calisabilecegi yaziyor.

Hadi sigorta kucuk geldi atti makine niye bozuluyor?

power20

Güç yetmedi, istenen akım çekilemedi. Bunun algılanması lazım. Düşük gerilim, aşırı gerilim. Akım algılama hep olması gerekir. Hesaplanan vadedilen  akım gerçekten oluştu mu? Tutarsızlık var mı? Süratle algılayıp korumaya geçmesi gerekir.

Çin malından daha dandik yapabilmişler demek ki. Kapsamlı koruma olması lazımdı. Kontrol etmeden akım çekmemesi, güç vermemesi lazım. Arabada turbo içindeki DC motorun fazla akım çektiğini, dolayısıyla sıkıştığını algılayıp arıza bildiren sistem gibi olması lazım.
Toprak bilmemne hatası? Bunları algılamak bir hata kodu üretmek en azından kırmızı lamba yakmak sorun muydu? Onu da yapmamışlar. Yapmamışlar işte. Çöp o. Tükür içine

izturk

Kaynak isinden anlamam hocam da magmaweld marka kime sorsam iyisi bu diye bunu gosterdiler. Tabi en kucuk makinesi 140a

Ben hatanin bende oldugunu dusunuyorum

Yuunus

kaliteli markalara sozum yok lakin bende bir ara ucuz inverter kaynak makinasi aldim ve icini acip kontrol edeyim dedim baya bir dagittim, cikis diyotlari sogutucuya tam vidalanmamis( gevsek), soguk lehim, akim ayar potunun iki pini kopuk birde cikis konnektoru pcb ye tam basmiyor du iyiki calistirmadan kontrol etmisim, yoksa patlama catlama bende de olacakti heralde, garanriyi dert etmiyorsaniz bence bir kontrol edin.

izturk

Sifirlama iptal 10a sigortayi da 25a ile degistirdim. Simdilik problem yok gibi.

Cevaplar icin tesekkur ederim.

OG

kullandığın sigortan hızlı tip sigorta ise (herhalde adı L tipi olarak anılıyor emin değilim) ondan kaynaklanıyor olabilir.
yani ihtiyacın 10A ise yine 10A'de kalsın ama yavaş tip sigorta olsun, yavaş tip de G ismiyle mi anılıyordu tam hatırlayamadım
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ramazan10

Alıntı yapılan: OG - 27 Nisan 2021, 00:01:58kullandığın sigortan hızlı tip sigorta ise (herhalde adı L tipi olarak anılıyor emin değilim) ondan kaynaklanıyor olabilir.
yani ihtiyacın 10A ise yine 10A'de kalsın ama yavaş tip sigorta olsun, yavaş tip de G ismiyle mi anılıyordu tam hatırlayamadım

B tipi ve C tipi

C tipi gecikmeli
B tipi hızlı atan tip

yas

10 amper sigorta zaten priz beslemesi için uygun bir değer değil. Elektrikli soba(infrared hariç) fırın bile çalıştırmaz. Eğer özel bir durum söz konusu değilse genellikle priz için 5kW güç hesabı yapılır ve 25 amper civarı sigorta seçilir. Ama yine de çin malı olanın arıza yapması ilginç olmuş. Yazıyı okumaya başladığımda elektrot kalınlığı seçilen akıma uygun değil mi acaba diye düşünmeye başlamıştım.