dc to dc tasarimi

Başlatan Yuunus, 25 Nisan 2021, 19:12:39

asma

Alıntı yapılan: OG - 25 Nisan 2021, 22:39:23

Şöyle bir yapı bütün yükleri 4'e bölmez mi, yük = zorlama = risk
Merhaba
Çözüm fikrinize ekleme yapmak istiyorum.
Her biri 88Vdc ve 11,4Adc  güce sahip , aynı kaynaktan beslenen bağımsız DC/DC dönüştürücü ile bu işi yapabiliriz.
Her biri kendi çıkış gerilimini sabit tutmaya çalışır , aynı frekansta çalışır ve kendi akım kapasitesine kadar yüklenmeye izin verir. Buraya kadar normal.
Ancak olası problemleri gidermek için
1) TL494 ler senkron çalıştırılabilir. Bu durumda sekonderler direk seri bağlanabilir ve toplam çıkış voltajından geribesleme alır.
2) 3 devre senkron (ya da faz kayması ile sıralı) çalışır. Her biri kendi çıkış voltajını kontrol eder. Diğeri bağımsız olarak çalışır , aynı yapıdadır ancak toplam çıkış voltajından geri besleme alır.
3) 4 devre de yukarıdaki örnekte olduğu gibi bağımsız çalışır. Bir i (veya ikisi) toplam çıkış voltajından da geri besleme alır. Toplar yükselteç mantığıyla TL431 sürülür. Bu yöntemde 88V tan ve 350V tan gelecek akım miktarına göre tepki oranı arttırılıp azaltılabilir. (ATX güç kaynaklarında 5V ve 12V çıkışlarından alınan geri besleme bu şekilde ve 5V çıkışındaki değişim daha etkili seçilir) Eşit oran ile 350V çıkışı %5 düşer ise 88V çıkışı %5 artar. Bu müdahale yeterli gelmez toplam çıkış voltajı halen düşüktür ama o DC/DC dönüştürücü bundan fazlasına izin vermez. Çünkü kendi çıkışı eksilen miktarın 1/4 ü kadar ilave yapabilir.
Bu seçenekler düşünülebilir.

Kolay Gelsin.

Yuunus

topoloji push pull, diyotlar olmadan sargilari seri baglarsak pwm in sekonderde hangi yonde voltaj indukleyecegini nasil bilecegiz kas yapayim derken goz cikaracagiz bu sefer, belki rastgele tetikleme ile voltaji artirmamiz gerekirken tam tersine azaltacak, atx yapida 5v ve 12v sargisi bazilarin seri bagli ama 5v referans alinarak feedback yapiliyor bu regulasyondan da 12v payina dusen az bir regulasyona sahip oluyor diye biliyordum, yukardaki ile ayni durum degil, tl494 nasil senkron calistiriliyor biraz aciklarmisin, daha once hic duymadim.

OG

Alıntı Yap1) TL494 ler senkron çalıştırılabilir. Bu durumda sekonderler direk seri bağlanabilir ve toplam çıkış voltajından geribesleme alır.
Bu madde sıkıntılı gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

asma

Alıntı yapılan: Yuunus - 26 Nisan 2021, 09:22:25topoloji push pull, diyotlar olmadan sargilari seri baglarsak pwm in sekonderde hangi yonde voltaj indukleyecegini nasil bilecegiz kas yapayim derken goz cikaracagiz bu sefer, belki rastgele tetikleme ile voltaji artirmamiz gerekirken tam tersine azaltacak, atx yapida 5v ve 12v sargisi bazilarin seri bagli ama 5v referans alinarak feedback yapiliyor bu regulasyondan da 12v payina dusen az bir regulasyona sahip oluyor diye biliyordum, yukardaki ile ayni durum degil, tl494 nasil senkron calistiriliyor biraz aciklarmisin, daha once hic duymadim.
Sargının seri bağlanması yalnızca bir alternatif. Trafoların aynı olması gerekir. Sarım yönleri farklı olursa olmaz. Tek kontrolör ile daha olası. Ama cazip değil ise elenir.
Senkron çalışma , tek osilatör ile diğerlerinin çalıştırılması durumu için kullandığım terim. Buna master slave olarak isim vermiş üretici.
Figür 18 de göstermiş. Ben yalnız bir kere uygulamasına rastlamıştım.
https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/tl494-d.pdf
Atx yapıda aynen bahsettiğiniz gibi oluyor (sargının seri olması ayrı konu) Asıl önemli olan ve daha az önemli olan gerilimi direnç oranları ile seçebiliyoruz. Yukarıda bir durum yok ki aynı olsun. Eşit durumu örnek verdim. Yalnız biri bu şekilde çalışacak ise hem 350V hem de 88V üzerinden geri besleme alınabilir. Diğerleri ise kendine ait çıkışları kontrol eder.

Ayrıca ben farklı fikirler yazarak biri veya bir bölümü değerlendirilir diye düşündüm. Hayır bu kesinlikle olmaz demek , şu istenmeyen durum oluşur demek, bilgi paylaşımıdır. Siz çözüme farklı yoldan ulaşırsınız , bir başkası için tercih sebebi değişir , kaçınması yada sadık kalması metoda yönelir.

Not: Sıkıntılı madde de ısrarcı değilim. (yazarken yeni mesajı gördüm)

Kolay gelsin.

Yuunus

estagfurullah amac yazdiklarinizi curutmek degil yanlis bildiklerimi ogreniyorum, kusura bakma @asma.figur 18 hic dikkat etmemistim ;)

Yuunus

Yuunus

@OG neden seri yapida israrcisin p.lel daha avantajli degil mi hem primerde daha dusuk akimli mosfet kullanip sekonderi yuksek sipir sarip isi diyotlara yikmak daha avantajli degil mi, tamam yuksek akimli mosfet bulmak dert degil ams bunlari sogutmakta ayri bir dert, malzeme yada regulasyon acisindan seri yapinin bilmedigim bir avantaji mi var. zamaninda yaptigim 24v 2kw inverteri tam yukte calistirinca mosfetler deli gibi isibiyordu ama cikis diyotlarinin umrunda bile degildi.

OG

Alıntı YapSargının seri bağlanması yalnızca bir alternatif. Trafoların aynı olması gerekir. Sarım yönleri farklı olursa olmaz. Tek kontrolör ile daha olası. Ama cazip değil ise elenir.
Senkron çalışma , tek osilatör ile diğerlerinin çalıştırılması durumu için kullandığım terim. Buna master slave olarak isim vermiş üretici.
Senkron çalıştırmanın amaçları başka,
sekonderleri direk seri kullanamazsınız.
edit, (ek)
sekonderleri direk seri şöyle kullanırsınız,
tek TL494 hepsinin primerini aynı anda sürer, sekonderler bu şekilde seri olabilir

Alıntı Yapneden seri yapida israrcisin
hiç bir şeyde ısrarcı değilim, yalnızca önerdim
bırakın smps'i, bütün enerji kaynakların paralel kullanımı sıkıntılıdır, hepsi kendine göre çeşitli zorluklar içerir.

tunayk

Yeri gelmişken farklı bir konu açmak istemedim. UC3846 vb. SMPS kontrol entegrelerinde, senkronizasyon girişi var. Paralel çalışan bazı yüksek güç uygulamalarında, bu ucun kullanarak ünitelerin senkron çalıştığını gördüm.

Peki buradaki amaç nedir tam olarak ?  Normalde her bir güç modülü kendi geribesleme devresine sahip ve akım modunda çalışıyor ve düzgün şekilde akım regüleli çalışıyor iken, senkronlamanın faydası nedir ?

OG

Alıntı YapUC3846 vb. SMPS kontrol entegrelerinde, senkronizasyon girişi var. Paralel çalışan bazı yüksek güç uygulamalarında, bu ucun kullanarak ünitelerin senkron çalıştığını gördüm.

https://www.ti.com/lit/ds/slus352c/slus352c.pdf

sayfa 13 şekil 7

tunayk

Şeklin altına eşit akım paylaşımı yazmışlar ancak pek açıklayıcı bişey göremedim.  Bahsettiğim uygulamada, zaten her güç ünitesinde akım regülesi var ve eşit akım akıtıyorlar.

Bağımsız kullanımda modüllerin farklı zamanlarda oluşturacağı akım darbeleri/harmonikler nedeniyle birbirini etkileme olasılığı mıdır acaba asıl sebep?

elektronik

Böyle bir yapı olabilir.

Yuunus

@OG haklisin, ben hep primer tarafindan seri baglantiya gore paralel baglantida daha az akim cekilecegi gibi bir hisse kapilmisim, halbuki ha seri ha paralel ikisinde de primer anahtarlamasinda ayni guc tuketimi olacak kafa nereye gittiyse artik ::op, yalniz sekonder diyotlarinin voltajini dusuk tutarim diye hesab ederken ariza durumu geldi aklima ve yine en az 400v luk diyot gerekecek sanirim. Tesekkur ederim arkadaslar hepinize, ramazaniniz mubarek olsun :)