Nükleer Santralden Çıkma Geri Dönüştürülmüş Kurşun Tehlikesi ?

Başlatan FullMetal, 29 Nisan 2021, 10:07:28

FullMetal

Merhaba,
Haberlerde gördüm, geçmiş zamanda bir fabrikada nükleer santralden çıkma parçaları alıp kurşunları geri dönüştürdükleri söyleniyor. Kurşunun bilinen zararları dışında bu tür geri dönüştürülmüş kurşundan yapılmış lehimleri kullanmanın tehlikesi varmıdır?

Mucit23

Kurşunun kendisi radyoaktif ışıma yapsa bile bu değer insanlara zarar verecek miktarda değil. Kendisinin yoğunluğu çok fazla olması sebebi dolayısıyla yüksek enerjili radyoaktif ışınların içerisinden geçip gitmesine engel oluyor. Radyoaktif ışınları kendi üzerinde absorbe ediyor. Fakat bu yoğunluk aynı zamanda kurşunun zamanla bir miktar bozunmaya uğrayarak radyoktif ışımalar yapmasına neden olur.


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.