Delphi Comport Ekleme

Başlatan tacettin, 01 Mayıs 2021, 10:29:33

tacettin

Delphi yi yeni öğreniyorum. Button, memo, edit gibi işlemleri yapmaya başladım. uygulamalarıma comport eklemek için hangi kütüphaneyi nereden bulup indirebilirim?

power20

"Delphi Comport"
olarak aranır ve bulunabilir

tacettin

Cevap için teşekkürler. Arama yapınca GitHub da 2 3 tane görünüyor bunlar birbirinden farklı. asıl sorum sorunsuz stabil çalışan hangisi olabilir? ya da siz hangisini kullanıyorsunuz?

brandice5

Hocam bence Delphi gibi bir ayağı çukurda bir ortamı öğrenmek ile vakit kaybetmeyin. Güncel olarak bir çok alternatif var ama ben size C# ile devam etmenizi öneririm.

diot

piyasadaki free komponenetlerin hepsi amatörce yazılmış durumdalar . Devexpress veya radstudio için  sağlam paketler var ama onlarda bayağı pahalı. piyasada kırık bulursanız kullanabilirsiniz.

Yuunus

@tacettin setup seklinde kurulan komponent ariyorsan isin biraz zor, cunki buyuk firmalar disinda kolay kolay o sekilde kurulacak kmponenti kimse oturup hazirlamaz. genelde .dpk uzantili paketler nasil kuruluyor onu ogrenmelisin(yeni basladigini varsayarak). https://torry.net burada ucretli yada bedava birsuru komponent var.

Yuunus

@brandice5 40 yilda bir tukana musteri gelmis su yaptigina bak. :o

tacettin

Hepinize çok teşekkür ederim. .dpk uzantılı, işimi görecek kadarını bulup hallettim.

engerex

Şuan aklıma adları gelmese de güzel 2-3 bileşen var.

z

Windows fonksiyonları işini görmüyor mu? Delphiden çağırabiliyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Comport için neyi nasıl çağıracaksın?
Komponent işte onu yapıyor.

z

Windows fonksiyonlari cagirmak icin komponent gerekmez.
API kullanacaksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Comport için hangi API kullanılır?

Cevap: komponentin kullandığı

Openfile.... ReadfileX.  zzzt.

Komponent zaten API dışında başka bir şey kullanabiliyor mu? Yazılan kod eninde sonunda Windows un bir dll fonksiyonunu çağırıyor. İşte API

tunayk

Aslında @z nin dediği yeni bir komopnenti öğrenene kadar yaklaşık aynı çaba ile win api ile de iş görülebilir.  Hem de kalıcı bir yöntem öğrenmiş olur farklı durumlarda da kullanmış olursun.  :)