Cim bicme makinasi sorunu

Başlatan z, 05 Mayıs 2021, 20:50:28

z

Sitenin cim bicme makinesi arizalanmis. Bujisini sokup temizledim. Ipli duzenekle baslatilan motorun ipini asildigimizda bujiden cok cok  ciliz kivilcim ciktigini gordum. Manyetoyu sokup doner aksamdaki miknatislara nerede ise sifir mesafeye getirdim. Fakat gene de degisen bir sey olmadi.

Karburatorun motor govdesi ile arada kalan contada biraz bozulma vardi. Kursunlu conta levhasindan yeni conta yaptim fakat bu da ise yaramadi.

Bu aletlerde bujiden sakir sakir kivilcim beklenmeli mi?

Bu tip benzinli motorlarin genel sorunlari nelerdir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

cok guclu degiller, birara su motorunun ateslemesi ile ugrasmistim bir turlu calismiyordu hatta yeni elektronik atesleme bile tasarlamistim, sonra benim devre biraz buyuk oldu yerine sigmadu, baktim olacak gibi degil yeni atesleme bobini aldim durum yine degismedi, meger ben calistiramiyormusum, bu tip sistemler biraz nazli, ilk calistirmada karburator girisine hava girisini kapatmak gerekiyor yani zengin karisim( yakit vanasi tabi acik olacak), bu islemi birkac kez tekrarlayin, hala calismiyirsa ya yakit pistona ulasmiyordur tikanma vardir yada ateslemeniz gercekten arizalanmistir.

triyak

marş öncesi ve marş anında hava girişinden balata spreyi gibi yanıcı sprey sıkın. Motor çalışırsa sorun karbüratördedir. yok çalışmazsa ateşlemededir.

mg1980

Hocam, STOP işlemi buton vs tipi anahtar ile yapılıyorsa o anahtarın iletkenlik durumuna bakmakta yarar olabilir. Bir de manyetodan bujiye gelen kablonun durumu...

OG

Manyetolu sistemde ip ile ilk haraketi verirken,
motor henüz çalışmaya başlamadığından kıvılcım zayıf olur,
sonuçta el ile döndürüldüğü kadar kıvılcım üretiyor

bu sebeple
spark ilk patlatmaları sağlayacak kadar var ise hata önceliğini yakıt/karburator/hava vs tarafta aramalı
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

izturk

Hocam uzerinde iki tane mandal olacak biri cigle ilk calistirmadan onlarin belli bi konumda olmasi gerekiyor calisir calistirmaz konum degistiriyoruz. O mandallar dogru yonde degilse calismiyor

ramazan10

Kolay gelsin
Bazı motor tiplerinde mini yakıt düğmesi oluyor, varsa lastik başlıklı bu düğmeye 5-6 defa basıp silindire yakıt gönderin.
Jigle çekili iken bir kaç kere marş yapın. Jigleyi kapatıp tekrar deneyin.
Buji yuvasından silindire veya karbüratöre az miktarda enjektörle yakıt püskürtüp deneyin. Ateşleme geliyorsa kısa süreli çalışıp duracaktır.
Karbüratör pislik olabiliyor veya hava filtresi tıkalalı olabilir, temizleyince normal çalışması  lazım. Ayrıca benzine yağ ilave etmeyi de ihmal etmeyin , yağsız benzin pistonun hareketini zorlar ve uzun süreli çalışmada motora zarar verir. Motorların metal alaşımları çok zayıf

elektronik

Hocam böyle birkaç tamir işi daha yaparsanız sitede adınız tamirciye çıkar sonra gelsin bozuk ev aletleri. tv, mikser, ütü, bilgisayar,tablet, hızını alamayıp çamaşır makinem buzdolabım bozuldu bi bakıver diyenler bile çıkar.  ;D .

z

Sitenin elektrik/elektronik arizalarini gideriyorum. Yonetici bu ay aidat odeme ben gider makbuzu ile hallederim dese de kabul etmiyorum.
Kisisel tamir tekliflerini de kafadan reddediyorum.

Boyle yapinca tamirci gozuyle bakamiyorlar.

Yuunus

@z hocam yanlis anlama, sorumlulugun da olmayan isi o isin piiri dahi olsan yapma. iyi niyet sonra basini agritabilir, heleki ortak kullanim alanlarindaki elekteik isleri.

z

Haklisin. Sitenin aidatlarindan elde edilen butceden gider olmasin buna katkim olsun dusuncesindeyim ama hayati tehlike durumlarinda sorumlu olacagimi dusunemedim.

Uyarin icin sagol.

OG

Ayrıca suistimale çok açık konular,
sen ücretsiz yaparsın, başkasına yaptırmış gibi makbuz kesip cukkalarlar

geç öğrenilmiş prensibim;
para işi varsa kork, kuralsız prensipsiz kayıtsız haraket etme.

şeytan tekke de , mekke de..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

power20

Kılıf hazırlanmış oluyor. Bozacı şıracı...

z

Yonetimiz oldukca durust birisi fakat dediginiz bir baska yonetici ile olmayacak sey degil tabiki. Zaten yonetici ile iyi iliskiler icindeyiz. Bir baskasi yonetici olursa sorunlarla bu kadar ilgilenirmiyim bilemiyorum.

Yuunus

hocam olay kisilerle alakali degil peygamber evladi bir yoneticiniz olabilir, lakin yaptiginiz is bir olaya karisir ise sizi arar yillar sonra bile bulurlar, heleki surekli ikamet ettiginiz bir yerde mutlaka birisi ahanda bu adam yaptiydi der  :du: , sen o isten para almisin almamisin, fukaralara su kadar faydan olmus, disarda yaptirdigindan daha kaliteli yapmisin hicbir onemi yok, artik eskisi gibi degil yargi mercii olaya sebebiyet veren nedeni didik didik arastiriyor, durduk yere basiniza corap orersiniz, diger insanlarda olay ciddilesince yapmasaydin kardesim der cikar sende bakakalirsin, tecrubeyle sabit, bosver bina yonetimi iki kat fazla para odesin.