DSO Nano v3 'te Bug Buldum Galiba...

Başlatan Tagli, 05 Mayıs 2021, 20:50:40

Tagli

Elimde SeeedStudio üretimi dandik ama faydalı DSO Nano v3 cep tipi dijital osiloskop var.

Yakın zamanda çok düşük frekanslı bir sinyali ölçmem gerekti. Fark ettim ki yatay ölçek 0.5 saniyeden büyük olunca (1s ve 2s kademelerinde) bir hata ortaya çıkıyor. Bu kademeler sırasıyla 2s ve 4s gibi davranıyorlar.

Örneğin 5 saniyede minimumdan maksimuma ulaşması gereken bir rampa sinyalinin yükselişini 0.5s kademesinde olması gerektiği gibi 10 kutu olarak görüyorum. Kademeyi 1s yapınca 5 değil 2.5 kutu oluyor.

Bu sorun başka kimsenin dikkatini çekti mi? İçinde yüklü gelen v4.30 yazılımı var. Ben bir güncelleme yapmadım. Daha yeni versiyonu olup olmadığından da emin değilim.

Şu anda (tam kapanma sürecinde) bulunduğum yerde elimde kesin testler yapacak cihaz yok. STM32F4 Discovery için sinyal jeneratörü kodu yazmaya çalışıyorum. Haliyle benim kod mu yoksa osiloskop mu bozuk şüpheye düştüm. Ama aynı sinyali farklı ölçüm kademelerinde farklı sürede ölçmeme başka açıklama bulamadım.
Gökçe Tağlıoğlu

erdcan

Bilgisayarın ses kartını test amacıyla kullanabilirsiniz. En azından yazdığınız kodun doğruluğunu görmüş olursunuz.
https://www.nutsvolts.com/magazine/article/turn-your-computers-sound-card-into-a-scope