Yüksek güçlü Rüzgar türbinleri şebekeye nasıl senkronize oluyor?

Başlatan remzi, 07 Mayıs 2021, 18:39:39

remzi

Yüksek güçlü Rüzgar türbinleri şebekeye nasıl senkronize oluyor?
Alternatör doğrudan şebekeyemi bağlı?Rüzgar bazen hızlı esiyor bazen yavaş. Mekanik birşey mi yapıyorlar?Yoksa elektronik devre mi var?

z

Tahminen, DC-> AC yada AC->DC-AC yapisindadir. Aksi halde kafanizi karistiran sorunun cozumu zorlasir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Alıntı yapılan: z - 07 Mayıs 2021, 18:48:02Tahminen, DC-> AC yada AC->DC-AC yapisindadir. Aksi halde kafanizi karistiran sorunun cozumu zorlasir.

Çok yüksek güçlü türbinler var. O kadar güçlü devre olabilir mi? Az önce baktım en güçlüsü 12MW imiş.

Okan AKÇA

Mekanik olarak hızı sabit tutulmaktadır. Yada jeneratörlerdeki gibi uyartim sargısından kontrol ediliyor olabilir.

serkan_48

Bu sektörde çalışan bir arkadaşa sordum. Balıkesir'de 53 tane turbine bakıyorlar.

Sistemde üretilen enerji dc ye çevrilip tekrar aç ye çeviren inverterler varmis.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Yuunus

mw lik sistemleri dc ye cevirip tekrar ac ye donusturmek bana cok mantikli gelmiyor, bunu kucuk sistemlerde yapabilirsin ama kardesim korkunc akimlardan bahsediyorsun bunu kontrol edecek yari iletkeni bulduk diyelim donusumde cok fazla kayip olmaz mi, aklima gelmisken sorayim santralleri nasil birbirine bagliyorlar, enterkonnekte idi ismi sanirim, orda nasil oluyor.bence faz eslesmesi ile ilgile bir durum var bu islerde, sistem urettigi enerjiyi surekli sebeke ile ayni faza ayarlayacak sekilde feedbak yapar diye sallayasim geliyor.

remzi

Alıntı yapılan: serkan_48 - 08 Mayıs 2021, 20:37:54Bu sektörde çalışan bir arkadaşa sordum. Balıkesir'de 53 tane turbine bakıyorlar.

Sistemde üretilen enerji dc ye çevrilip tekrar aç ye çeviren inverterler varmis.

teşekkürler.

power20

Eskiden kullanılan mekanik invertör diye bir cihaz varmış. DC gerilimden ac elde ediliyormuş. Belki bu işi de böyle çözmüşlerdir. Yarıiletken ile olacak iş değil. Tam iletken gerekli :)

OG

Alıntı Yapsantralleri nasil birbirine bagliyorlar
Santrallerde rüzgar gibi belirsizlik yok, su deponda duruyor,
üretecin devrini kontrol ettinmi (öyle yapıldığını duymuştum) işin önemli kısmını hallettin
yani frekans ve fazı devirle kontrol etmek, çeşitli firen sistemleri var(mış)

Rüzgar trübünlerinde ise iş muamma, ne kadar esecek, ne zaman esecek ...
depoda hazır rüzgar yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

Büyük türbünlerde kanatlar kendi ekzenleri etrafında gönüyor. rüzgar hızı arttıkça kanatlar rüzgara karşı dik konuma gelir böylece dönme hızı düşer. rüzgar hızı düştükçede tersi olur. ayrıca fren sistemide vardır illaki.