Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

IP kameralar hakkinda

Başlatan z, 09 Mayıs 2021, 13:24:07

z

Gittigidiyor gibi sitelerde 200 TL civarinda hareketli IP kameralar var.

1) Hareketli olmasi motorlu anlamina geliyor mu? Yoksa bakis acisinin elle degisebilir oldugu mu anlatiliyor?
2) Kameralarin IP olmasi kendi baslarina server gibi davrandigi anlamina mi gelir? Kamerlari hic bir ara cihaz kullanmadan akilli TV ile izleyebilirmiyim?
3) Motorlu IP kameralarda kamera acisini nasil degistirecegim?
4) Bu sekilde ugrasmayayim kamera ve kayit cihazi alayim dersem ekonomik bir cihaz olarak ne onerirsiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Bu tane bimden almıştım 1 tane de greentech marka var. 2 side motorlu. Uygulama pc ve telefondan kendi bulut sisteminden kameraya bağlanabilir ve yönünü uygulamadan değiştirebilirsin. Adı sanırım PTZ idi.

Stream özelliği olan hemen hemen her uygulama hatta web browser dan da görüntü cekebiliyorwun bunların bir standardi var. Fakat kendi uygulaması daha stabil çalışıyor.

Bim den aldığım arada bir başkasının kamerasına baglaniyordu 😅
Bi gün bi baktım birisi şortla karşımda oturuyor. Bir gün baktım berber de adam traş yapıyor😂😂

Biraz daha bilindik marka almakta fayda var. Xiaomi nin de benzer kamerası var.

Ofisimde ayrıca set olarak yine bim den aldığım averdigi marka kamera kayit cihazı ve 4 kamerası ile birlikte onu da kullanıyorum. Çok kaliteli ve fiyatida gayet makbuldür. Ethernet ile yine İnternete bağlayıp averdigi uygulaması ile uzaktan izleyebiliyorum. Yine hareket sensoru var ve istediğin kameraya ayrı ayrı kurulum yapabiliyorsun. Mesela benim kapının önünden her geçene ötüyor ama alar mesajı yollamiyor. 12 den sonra hareket olursa uyarı yolluyor gibi bir çok özelliği var. Tabi ilk kurulumda bir monitör şart.

power20

Acaba rastgele IP veya kamera kimliği? deneme ile alakasız yerlere bağlantı sağlanabilir mi? Sık deneme yapan kötü amaçlı program vasıtasıyla?

yas

Alıntı yapılan: Kılıç - 09 Mayıs 2021, 13:45:21Acaba rastgele IP veya kamera kimliği? deneme ile alakasız yerlere bağlantı sağlanabilir mi? Sık deneme yapan kötü amaçlı program vasıtasıyla?
Evet. Genelde şifreler standart bırakıldığı ve değiştirilmediği için bu mümkün oluyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 09 Mayıs 2021, 13:45:21Acaba rastgele IP veya kamera kimliği? deneme ile alakasız yerlere bağlantı sağlanabilir mi? Sık deneme yapan kötü amaçlı program vasıtasıyla?

Bi program vardı eskiden ip kameraları tariyordu. Dünyadaki herhangi bir noktada herhangi bir kameraya bağlanabiliyordun. Milletin evi odası isyeri. Hatta bitane şirkete bağlanmıştım  plaza gibi biyerdi. :)

O yüzden offline kayit herzaman iyidir. Tatile yada şehir dışına çıkınca online a geçmek daha makul.

yas

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2021, 13:24:071) Hareketli olmasi motorlu anlamina geliyor mu? Yoksa bakis acisinin elle degisebilir oldugu mu anlatiliyor?
2) Kameralarin IP olmasi kendi baslarina server gibi davrandigi anlamina mi gelir? Kamerlari hic bir ara cihaz kullanmadan akilli TV ile izleyebilirmiyim?

1-) Hareketli demesi motorlu olduğu anlamına geliyor. Hareket algılamalı gibi bir tabir varsa görüntüdeki değişiklikten hareketin olduğunu anlayıp kayıt üzerinde alarm olarak işaretliyor. Böylece geri dönük izleme yaparken alarmlı bölgeler hızlıca incelenip zamandan tasarruf ediliyor. Bir başka işe yaradığı nokta ise sadece hareket algılandığında kayıt etmesi özelliği. Böylece hdd yada sd kart hafızasından tasarruf ediliyor.
2-) Evet. Eğer TV nin webbrowserı üzerinden kameranın ip'sine erişirseniz. Görüntüyü alabilirsiniz. Ama genelde çin malı (olmayanı kalmadı herhalde) kameralarda çalışabilmeleri için acayip acayip activeX lerin yüklenmesine ihtiyaç oluyor. Bu durumu browserların çoğu güvenlik sebebiyle engelliyor izin vermek bazen uğraştırıcı olabiliyor. Onun haricinde akıllı tv android tabanlı ise bir çok ücretsiz program mevcut daha mantıklı. Hiç olmazsa birden fazla kamera aynı anda gözlenebilir. webbrowser üzerinden her bir kamera için ayrı sekme açmak gerekli.
3-) Motoru varsa PTZ kontrol ile yapılıyor. PTZ kontrolü için bir port numarası oluyor. IP üzerinden o porta eriştikten sonra gerisi seri haberleşme. Motor varsa çok bir şey yapmanıza gerek yok web ara yüzünden yada program üzerinden direkt joistik kullanır gibi butonlara tıklayarak açı, konum varsa zoom değiştirilebiliyor.

4. üncü soru biraz göreceli gibi, NVR lar DVR lara göre her zaman daha pahalı. Daha ucuzları olmakla beraber arada uçurum fiyat farkı olmayacağı için hikvision türevi (yada galiba hikvision tarafından üretiliyor) haikon terch edilebilir.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2021, 13:24:07Gittigidiyor gibi sitelerde 200 TL civarinda hareketli IP kameralar var.

1) Hareketli olmasi motorlu anlamina geliyor mu? Yoksa bakis acisinin elle degisebilir oldugu mu anlatiliyor?
4) Bu sekilde ugrasmayayim kamera ve kayit cihazi alayim dersem ekonomik bir cihaz olarak ne onerirsiniz?

Akıllı TV de hiç denemedim ama yüksek ihtimal uygulama bulursan uygulama üzerinden rahatça kullanabilirsin diye düşünüyorum.

En kötü ihtimalle kendi ip sine Web sayfasından girip live görüntü üzerinden alabilirsin.

Motorlu kameralarda da yine kendi Web arayüzünde kontrol tuşları VS oluyor.

Kullanacağı nvr üzerinde ptz kontrolü varsa o şekilde de hükmedebilirsin yada extra kontrol ünitesi alıp 485 üzerinden bağlanıp hükmedebilirsin hatta marka modele göre devamlı bir dönüş alanı belirleyip kaydedip o açıda kamera devamlı döner görüntü alır.

Ekonomik olurmu bilmem ama bizim kullandıklarımız genellikle dalhua marka.

fide

Bir soru da ben sorayım. İp kameraları ptz özelliğini ethernet üzerinden kontrol eden var mı? Özellikle Python yada c# ile.
Özellikle MOBESE kamerası türündeki cihazları yazılım ile kontrolü üzerine uğraşan var mı?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

tunayk

Alıntı yapılan: fide - 09 Mayıs 2021, 23:50:04Bir soru da ben sorayım. İp kameraları ptz özelliğini ethernet üzerinden kontrol eden var mı? Özellikle Python yada c# ile. (Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Özellikle MOBESE kamerası türündeki cihazları yazılım ile kontrolü üzerine uğraşan var mı?
Çok kapsamlı olarak değil ancak bir projemizde C# ile kameradan görüntü almıştık.  Dahua markalı yüksek çözünürlüklü kamera kullandık. O zamandan hatırladığım baya kapsamlı bir SDK leri vardı.

argeman

Pan-tilt-zoom PTZ kameralar genelde rs-422 ya da 485 ile yönlendirilir, tabi bu dediğim kameranın kendisine ait joystick-keyboard modülü varsa, internet üzerinden kontrol için kendi yazılımı ile yönlendirebilirsiniz.

z

Biraz da kendimden bir seyler katmak istiyorum.

Mesela ethernete baglanabilen kameralardan alayim.
Anladigim kadariyla kamera acisini degistirmek icin RS485 kablolari da cekecegim.

Kameralari ethernet switche baglayayim. Internet kablosunu da baglayayim. Raspberry yi de switche baglayayim. RS485 hatlari da.
Ilave reed kontak tipinnde sensorlerimde var.

Raspberry ye HDD de baglabiliyor diye biliyorum.

Bu durumda sanki ugrasmak kaydiyla ortaya guzel bir sey cikabilir gibi gorunuyor.
Fakat daha once boyle bir duzenekle hic ugrasmadim.

Bu konudaki onerilerinizi dusuncelerinizi ogrenebilirmiyim?

Eger olabilir denirse bu is icin kamera vs onerilerinizi de ogrenmek isterim.

Mesela bu sistemle kameralarin acisini otomatik olarak tarattirabilirim. Bu guzel bir ozellik olur.
Hep kamera hem de alarm sistemi tek cihazda hallolur.

HDMI cikisi sayesinde TV'ye de yuksek kalitede goruntu verebilirim.

yas

RS485 üzerinden ptz kontrolü yapılan kameraların geneli analog kameralar. Zaten yeni nesil IP kameraların hiç birisinde seri donanım yok. Kameranın ptz kontrolü varsa web ara yüzünde ptz için ayrı bir konfigürasyon sekmesi oluyor, burada ptz için bir port numarası atanıyor gerisi seri haberleşme gibi işliyor. Her hangi bir kamera yönetim yazılımı (genelde hepsi onvif olarak çalışıyor) üzerinden kontrol edilebiliyor. İlla raspberry kontrol edilmek istenilirse "ip camera ptz commands" şeklinde arama yapmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Gerçekten çok gelişmiş kameralar var hareketi algılayınca takip etmeye başlıyor, hareket yoksa belirlediğiniz çizgiyi hattı istediğiniz hızda izliyor istenilen noktaya gelince zoom yapıyor belirlediğiniz süre bekliyor sonra tekrar başa dönüp döngüyü tekrarlıyor. Belki raspberry i kullanmaya gerek olmayabilir.

argeman

Alıntı yapılan: yas - 10 Mayıs 2021, 19:30:09RS485 üzerinden ptz kontrolü yapılan kameraların geneli analog kameralar. Zaten yeni nesil IP kameraların hiç birisinde seri donanım yok. Kameranın ptz kontrolü varsa web ara yüzünde ptz için ayrı bir konfigürasyon sekmesi oluyor, burada ptz için bir port numarası atanıyor gerisi seri haberleşme gibi işliyor. Her hangi bir kamera yönetim yazılımı (genelde hepsi onvif olarak çalışıyor) üzerinden kontrol edilebiliyor. İlla raspberry kontrol edilmek istenilirse "ip camera ptz commands" şeklinde arama yapmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Gerçekten çok gelişmiş kameralar var hareketi algılayınca takip etmeye başlıyor, hareket yoksa belirlediğiniz çizgiyi hattı istediğiniz hızda izliyor istenilen noktaya gelince zoom yapıyor belirlediğiniz süre bekliyor sonra tekrar başa dönüp döngüyü tekrarlıyor. Belki raspberry i kullanmaya gerek olmayabilir.

Katılıyorum, eski analog PTZ kameralarda bile alarm özelliği vardı, kamera görüntüsü açıkken belirlediğiniz alanı çerçeveleyip herhangi bir giriş-müdahale ya da hareket olduğunda kameraya bağlı kayıt cihazının alarm çıkışını kullanabilirsiniz.

z

@yas

Bahsettigin kameralar icin model ve fiyat bilgisi varmi?

fide

https://www.google.com/search?q=hikvision.+4425iw-de&safe=strict&client=ms-android-xiaomi-rvo3&prmd=svin&sxsrf=ALeKk00Uq2pysR98Oi16jmB5G1NFz8YtSA:1620671347476&source=lnms&tbm=shop&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwiBvdqf37_wAhWnlosKHcPVAegQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=393&bih=733&dpr=2.75

Ethernet destekli ptz kameralar 2000tl üzerinde. Zoom olayı olmazsa fiyat oldukça düşüyor.

Raspberry pi 4 ve opencv ile yapılabilecek çok şey var. Oturup çalışmak lazım. Bazı kameralarda sdk  ile c#, JavaScript ile kontrol sağlanıyor
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com