GPZ Hız/Mesafe Ölçer Uygulaması Anlatımı

Başlatan elekTRofizikci, 09 Mayıs 2021, 20:42:15

elekTRofizikci

Merhaba arkadaşlar.
Özellikle elektrikli araçların (scooter, bisiklet, moped, motosiklet vs) arttığı günümüzde, bu araçların hızını bilmek, yaptığı mesafeyi bilmek bataryanın şarjının takibi açısından çok önemlidir. Her üründe de gösterge bulunmamakta veya doğruluğu tartışılır durumdadır.   
Bu nedenle bazen benimde merak edip kullandığım bir programı sizlerle paylaşmak istedim.  sosyal medyada da böyle bir talebin olduğunu görünce anlatmak ve paylaşmak istedim.
 İlgilenenlere iyi seyirler dilerim.
https://youtu.be/xWOxe4dt0nc
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

sifirzero

Alıntı yapılan: elekTRofizikci - 09 Mayıs 2021, 20:42:15Merhaba arkadaşlar.
Özellikle elektrikli araçların (scooter, bisiklet, moped, motosiklet vs) arttığı günümüzde, bu araçların hızını bilmek, yaptığı mesafeyi bilmek bataryanın şarjının takibi açısından çok önemlidir. Her üründe de gösterge bulunmamakta veya doğruluğu tartışılır durumdadır.   
Bu nedenle bazen benimde merak edip kullandığım bir programı sizlerle paylaşmak istedim.  sosyal medyada da böyle bir talebin olduğunu görünce anlatmak ve paylaşmak istedim.
 İlgilenenlere iyi seyirler dilerim.
https://youtu.be/xWOxe4dt0nc

Ustam sizinki kadar guzel uygulama olmasada işe yarar bir uygulama mit app inventor ile yapildi.

https://www.sifirzero.com/2020/05/android-location-lokasyon-sensor-ile-hz.html?m=1
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

diot

Ben yerinizde olsam gps in ölçümlerine pek güvenmezdim. Askeri uydular hariç , halkın kullanımına açık olan uyduların gps sistemleri minimum +-5 metre hassasiyetli. Bu bazen havanın durumuna bağlı olarak 1-2 km kadar çıkıyor. Yollarda benim gps devamlı açıktır ve devamlı kontrol ederim. Bazen bulunduğum konumla 5-6 metre gibi ölçüm alabilirken Bulutlu ve yağışlı havada beni 1-2 km ötede gösterdiği bile oluyor.

berat23

Alıntı yapılan: diot - 10 Mayıs 2021, 13:01:07Ben yerinizde olsam gps in ölçümlerine pek güvenmezdim. Askeri uydular hariç , halkın kullanımına açık olan uyduların gps sistemleri minimum +-5 metre hassasiyetli. Bu bazen havanın durumuna bağlı olarak 1-2 km kadar çıkıyor. Yollarda benim gps devamlı açıktır ve devamlı kontrol ederim. Bazen bulunduğum konumla 5-6 metre gibi ölçüm alabilirken Bulutlu ve yağışlı havada beni 1-2 km ötede gösterdiği bile oluyor.

askeri gps sinyalleri doğruluğu arttırmaz, bunlar kriptolu sinyallerdir ve temelde amaçları dışarıdan gelecek spoofing gibi saldırılar ya da gps belirli bölgelerde sivil kullanıma kapatılınca askeri sinyallerle devam etmektir diyebiliriz. doğruluğu siville tamamn aynıdır.

yüksek doğruluklu gnss başka bir konu, onlar askeri değil.

gps, hava şartlarından (kar, yağmur vs.) etkilnmez denilebilir. etkilense de 1-2km mertebesi olmaz. gps sinyallerini asıl etkileyen şey iyonosfer ki o da metre mertebesindedir.

dünya üzerinde konumunuzu 5-6m hata ile ölçen bir sistem için hatalı demek doğru değildir. ölçüm alanı tüm dünya dikkatinizi çekerim.

argeman

Alıntı yapılan: diot - 10 Mayıs 2021, 13:01:07Ben yerinizde olsam gps in ölçümlerine pek güvenmezdim. Askeri uydular hariç , halkın kullanımına açık olan uyduların gps sistemleri minimum +-5 metre hassasiyetli. Bu bazen havanın durumuna bağlı olarak 1-2 km kadar çıkıyor. Yollarda benim gps devamlı açıktır ve devamlı kontrol ederim. Bazen bulunduğum konumla 5-6 metre gibi ölçüm alabilirken Bulutlu ve yağışlı havada beni 1-2 km ötede gösterdiği bile oluyor.

Katılmıyorum, aksine gps in verdiği hız doğruluk bilgisi en doğru bilgidir, bir araçta teker çapı değiştiğinde ya da teker havası değiştiğinde ilk etkilenecek olan şey hız bilgisidir (şanzıman son dişliler-diferansiyel ya da 4 tekerin aritmetik ortalaması alınarak) . Hız ölçümü farklı  , koordinat yani konum doğruluğu farklı bir durumdur, ABD' ye ait GPS uydularını alan 5$ lık bir GPS uydu alıcısı bile size tam ve kesin olarak doğru hızınızı verir,kendi çekimim olan videoda görebilirsiniz,(5 yıldır gps alıcı sistemleriyle çalışıyorum), eğer ki konum yani koordinat sizin için cm. mesafesinde önemliyse o zaman ya GNSS (gps-beidou-glonass-galileo-qzss) özelliği olan alıcı kullanmanız ya da düzeltme sinyaline sahip (ntrip) bir alıcı ile RTK sistemiyle 2cm hassasiyetle konumunuzu alabilirsiniz, yağmur-kar-sis-bulut etkisi sinyali etkilemez, berat arkadaşın dediği gibi iyonosferik düzensizlikler etkilidir. Şimdi düşündümde araçlardaki hız bilgisi çizgisel hız bilgisine giriyor, fakat gps ten alınan sinyal ile ölçülen hız bilgisi aracın dönüşlerinde çizgisel hız mı yoksa açısal hız mı kullanıyor? Açısal hızın radyan/saniye olduğunu biliyorum fakat konuya hakim bir arkadaşım aydınlatırsa memnun olurum.

https://www.youtube.com/watch?v=U1yEp_pyuI4

diot

5-6 metre hata değil demişsiniz . 90 km hızla giden bir araba saniyede 25 metre yol alır gps bunu size 30 metre olarak verdiğinde hızınız 108 km gözükecektir. %20 hata ! Mühendislikte %20 hataya normal diyorsanız. Diyecek sözüm yok. Ben gps in gösterdiği hızı polis radarıyla karşılaştırdım %16 hata çıktı . Elinizdeki cihazı yere sabit koyun bakalım devamlı gösterdiği koordinat oynuyorsa o cihaza nasıl güveneceksiniz. Şu an elimdeki gps modülü sabit durduğu halde sürekli kordinatlar oynuyor. hız: 0.10 Km/s ile 5.5km/s arasında gidip geliyor yükseklik 140metre ile 161 metre arasında devamlı oynuyor. Söylediğiniz gibi gps tamam hassas kararlı ama piyasadaki 5-10 dolarlık modüllerle ne kadar kararlı. Araç hızı ölçmek için binlerce dolarlık modülde kullanılmaz herhalde.

berat23

gps, 90km/s ile giden aracımız için değil, tüm dünya çapında konumumuzu metre metrebede ölçmek için yapılan bir sistem. tüm dünya üzerinde 5-6m gayet küçük bir değer.

konum hatasından hız hatası öylece hesaplanmaz ki çoğu gps modülünde hız hatası da verilir. 5-10 dolarlık bir modülden örnek verelim (neo 6m), konum hatası 2.5m, hız için de 0.1m/s denmiş ki gerçek hayatta da bu rakamları görebilrsiniz.

gnss işlerinde önemli olan iyi bir anten ve temiz bir yerleşimdir. antenin etrafında multipath oluşturmayıp ufku da yeterince gören bir yerleşim yapılırsa en ucuz modülden bile verim alırsınız.

argeman

Alıntı yapılan: diot - 10 Mayıs 2021, 18:35:025-6 metre hata değil demişsiniz . 90 km hızla giden bir araba saniyede 25 metre yol alır gps bunu size 30 metre olarak verdiğinde hızınız 108 km gözükecektir. %20 hata ! Mühendislikte %20 hataya normal diyorsanız. Diyecek sözüm yok. Ben gps in gösterdiği hızı polis radarıyla karşılaştırdım %16 hata çıktı . Elinizdeki cihazı yere sabit koyun bakalım devamlı gösterdiği koordinat oynuyorsa o cihaza nasıl güveneceksiniz. Şu an elimdeki gps modülü sabit durduğu halde sürekli kordinatlar oynuyor. hız: 0.10 Km/s ile 5.5km/s arasında gidip geliyor yükseklik 140metre ile 161 metre arasında devamlı oynuyor. Söylediğiniz gibi gps tamam hassas kararlı ama piyasadaki 5-10 dolarlık modüllerle ne kadar kararlı. Araç hızı ölçmek için binlerce dolarlık modülde kullanılmaz herhalde.

Hocam özellikle belirttim video kendi çekimim ve 10 dolarlık gps alıcı kullanıldı, ya da gönderimi hiç okumadınız. Denemelerinizi kapalı alanda yaptığınızı varsayıyorum, ya da 0.10-5.5 km/h  arasında oynuyorsa  min. 4 uydu falan yakalamıştır, 5-10 dolarlık gps alıcıları bile en az 10 uydu bulur ve hareketsiz dururken hız 0.0 km/h dir. Hala iddia ediyorsanız kullandığım modülü ve bağladığım ekranı kayıt edip youtube da yayınlarım. Sizin bu işi yapamıyor olmanız sistemin çalışmadığı anlamına gelmez.