CAT5 kablo ile yapilan ethernet agda kablolarin hepsi gerekli mi?

Başlatan z, 10 Mayıs 2021, 19:15:45

z

Ethernet hattlarini internet, kamera  baglantisi icin kullanacagim.

Cat5 kablo kullanildiginda tum kablolar ise yariyor mu? Eger bosta kullanilmayan kablolar kaliyorsa onlardan da 12v besleme ve sensor (reed kontak vs) yollamak istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

1000 Mbit ise tüm teller kullanılır. 10-100Mbit) 4 tel kullanılır.

Tagli

Bildiğim kadarıyla 10 ve 100 Mbit bağlantılarında 4 tel kullanılıyor. 1 Gbit (ve üstü) bağlantılarda 8 tel de kullanılıyor. Ucuz router'lar genelde 100 Mb destekliyorlar. IP kameralarda da pek 1 Gb desteği olmasını beklemiyorum. Aslında pek çoğu "Power over Ethernet" destekliyor. Bu durumda galiba zaten kalan 4 kablo üzerinden bir yerden elektrik iletiliyor.

Yine de dikkatli ol, standart dışı bir bağlantı yapma bence. Gelecekte sen veya bir başkası standart dışı bağlantıyı unutup kabloyu yanlış bir yere takabilir ve bir şeyleri yakabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

ipek

hocam benim kapıdaki vizör kamera 4 tel kullanıyor diğerleri zil voltajı buton vs için kullanıkmış. bir y adaptöre bağlı, buradan modeme gidiyor,fakat bilmeyen biri canım işte standard kablo uzatıyım falan derken kamera falan kalmaz.evde benden başka elleyen olmaz ,ama iş yeri çok tehlikeli..

Tagli

Bu arada kablo kullanımı işi karışıkmış. Wikipedia'da bir tablo buldum. Desteklenen standarta göre kullanılan adetler değişiyor. Sadece hıza bağlı değilmiş yani.
Gökçe Tağlıoğlu

Cemre.

Besleme taşımak için PoE enjektörlere bakılabilir. Sensör sinyali için ethernetli sensör  :D

elektronik

z

Mahalledeki insaat malzemesi saticisi pahali satiyor diye gittigidiyordan 100m kablo almistim.

O zaman yanyana 2 Cat5 kablo cekeyim.

fide

Evdeki modem ve access point arasında 25mt mesafe var. Çatıdan dolaşıyor. Aynı zamanda telefon hattı access pointin yanında, modem daha uzakta.

Cat 5 kablonun kahverengi çifti telefon hattına, turuncu ve yeşil çifti de data için 1,2,3 ve 6 nolu hatlara bağladım. 4 aydır sıkıntısız kullanıyorum.

Ayrıyeten gigabit bağlantı + poe bağlantı yapabilen bağlantı okudum bir yerde. Muhtemelen data ve besleme aynı tel üzerinde gidip L C filtre ile ayrılıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Bu CAT5 kablodan gidip gelen sinyallerin seviyesi nedir?

Sinusel sinyal mi basiliyor?

Elimdeki analog kamerlar koaksiyel kablo ile video sinyalini aktariyor. CAT5 kablo'dan da bu sinyalleri aktarabilirmiyim?

fide

Cat5 - ethernet sinyal seviyesi nedir bilmiyorum. Bildiğim şu: ethernet çipi çıkışı küçük bir trafo datayı karşı tarafa izoleli olarak aktarıyor. Aynı şekilde diğer uçta trafo ile izole edilip çipe giriyor. Arada yüksek bir voltaj yada akım geçişi yok diye tahmin ediyorum. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://datasheet.lcsc.com/szlcsc/Zhongshan-HanRun-Elec-HR911105A_C12074.pdf&ved=2ahUKEwjS0snq3b_wAhXdg_0HHXRoB_EQFjABegQIAxAC&usg=AOvVaw3_vEay2ht8Txe1wZvk9eVe

Linkte trafolu rj45 konnektörü datasheete var.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Endorfin35+

0.75 kablo ile 5 mt analog goruntu aktarmayı denemistim. Goruntu uzerine bir sürü parazit binmisti. Muhtemelen ethernet kablosu ile de analog goruntu üzerinde parazit olur.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

argeman

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2021, 21:10:57Bu CAT5 kablodan gidip gelen sinyallerin seviyesi nedir?

Elimdeki analog kamerlar koaksiyel kablo ile video sinyalini aktariyor. CAT5 kablo'dan da bu sinyalleri aktarabilirmiyim?

Analog to ip

yas

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2021, 21:10:57Bu CAT5 kablodan gidip gelen sinyallerin seviyesi nedir?

ihtiyacınız olan "video balun" uzun mesafede cat kablonun twist olan çiftlerini kullanmanız gerekli.
Eğer IP kamera kullanacaksanız kameraları poe li almak koşuluyla sadece cat kablo yeterli. Aslında hat çok uzun değilse 12volt taşımak için yukarıda söylendiği gibi poe injektörde ekonomik çözüm.