Tektronix TDS210 Osiloskop Problemi

Başlatan quarko, 11 Mayıs 2021, 00:22:28

quarko

Arkadaşlar merhaba.

Elimde bir Tektronix TDS210 scope var. Fotoğraftaki gibi bir kare dalga sinyalin yükselen ve düşen kenarında dikey beyaz çizgiler çıkıyor. Kontrastı artırınca bu çizgiler belirginleşiyor. Azaltınca kısmen kayboluyor. Nette araştırmalarıma göre lcd ekranın arkasındaki kondansatörleri değiştirince düzeldiğini söyleyenler var. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba. Birşey yapabilir miyim yoksa böyle idare etmeye devam mı ?

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

Kapasitorleri degistirmekten zarar gelmez. Dikkatli calis. Sonucu paylasirsan bize de tecrube olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Analog monitorlerde konnektorler tam oturmazsa bahsettiğin türde hayalet görüntüler oluşuyor.

LCD de benzer durum olacağını sanmıyorum ama gene de LCD konnektörlerini bir mıncıkla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Tektronix forumlarında şöyle bir konuya denk geldim hocam.

https://forum.tek.com/viewtopic.php?t=139058

Burada bahsediyor o kondansatör mevzusundan. Scope eski bir ürün. İlk üretildiğindeki lcd lerde kontrast dengesizliği problemi yüzünden tektronix tarafından lcd ler değiştirilmiş. Bu lcd lerde böyle bir durum var işte. Fotoğrafa baktığımda bu istenmeyen dikey çizgiler yükselen ve düşen kenarda oluşuyor. Özellikle duty cycle değeri değişen sabit bir pwm sinyaline baktığımda ekran dikeyde beyaz çizgilerle dolup taşıyor. Sanki lcd besleme kapasiteleri artık eski performansını göstermiyor diye kanaat getirdim bende.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."