MPLab pickit 2 ye bağlanıyor mu ve görsel config ayarı var mı?

Başlatan Andromeda, 12 Mayıs 2021, 15:50:08

Andromeda

Sorum başlıktaki gibi..epey ara vermiştim pic programlamaya..
bir pic e basit bir program yazıp deneyeyim dedim..
pickit2 de görsel config ayarı yok.. şimdi f628 için config registerine sanırım datasheett inden ulaşabilirim..bakmam lazım..internal kristal kullanacağım..
daha önce pickit2 yi kullandım ama configleri nasıl yaptığımı bile hatırlamıyorum :D
uğraştığım zamanlar arka arkaya şıkır şıkır yaptığım şeyde dondum kaldım..
böyle bir program yapıp neden görsel ayar koymazlar ki..gıcık bir durum.. :-[
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Tagli

Program atarken config bitlerini elle ayarlamak hataya çok açık ve tehlikeli bir yaklaşım. İşin doğrusu config bitlerini kodun içinde ayarlamak.

MPLAB X'de XC8 için kod yazarken MPLAB X config bitlerinin ayarlanabileceği bir arayüz sunuyor. Ayarladıktan sonra da kendisi bir kod üretiyor küçük bir pencerece. Onu alıp kendi kodunuza kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Ben genelde projede config.h diye bir dosya oluşturup bunun içine yapıştırıyorum. Bu dosyayı da main.c'nin başında #include ediyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.