3 Faz BLDC motor faz sargılarını seri bağlamak

Başlatan sezgin05, 18 Mayıs 2021, 00:18:11

sezgin05

Elimde 120 watt-24 volt 3 faz BLDC motor var. Bunu voltaj üretmek için kullanmak istediğimde 6 diyotlu doğrultucu yaptığım halde 400d/dk da 6 volt alabiliyorum. Motoru açıp yıldız noktasını ayırıp sargıları seri bağlasam 3*6=18 volt alabilirmiyim? Tabii tek faz alternatör olacak.Seri bağlamak için deneme yanılma dışında bir çözüm varmı? Yada U/X>V/Y>W/Z gir>çık şeklinde bağlasam olurmu?

z

Vektorel toplam olacagindan 3x6 olmaz.  kok3  kati gerilim elde etmen lazim.

Kafa yormak gerekir. Sargilardan birisini de ters seri yapmak gerekir.

U/X>V/Y>Z/W gibi.

2 katı da olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Dediğiniz gibi 3 katı olmadı.U/X>V/Y>Z/W bağlantısıyla en yüksek 9 volt alabildim. Motorda 3*2=6 sargı var. Şimdi sargıların herbirini bağımsız hale getirip kendi aralarında seri bağlantı yapmayı deneyeceğim.

z

U/X>Y/V>Z/W dene. Bir sargi duz, diger iki sargi capraz seri. Sanirim 2 kati voltaj alacaksin.

sezgin05

z

Bir terslik var.

Tek bir fazin gerilimi V ise, 3 fazdan ikisini caprazlar ardindan da bu uc gerilimi seri baglarsan 2V gerilimi elde etmen gerekiyor.

Hesap hatasi yapmadiysam boyle.

V1=+Sin(x)
V2=-Sin(x-120)
V3=-Sin(x-240)

V=V1+V2+V3=Sin(x)-Sin(x-120)-Sin(x-240)
V=Sin(x)-[sin(x)cos(120)-cos(x)sin(120]-[sin(x)cos(240)-cos(x)sin(240]
V=Sin(x)-[(-1/2)sin(x)-(K3/2)cos(x)]-[(-1/2)sin(x)-(-K3/2)cos(x)]
V=Sin(x)+(1/2)sin(x)+(K3/2)cos(x)+(1/2)sin(x)-K3/2)cos(x)
V=2Sin(x)

sezgin05

Haklısınız hesaplamalarınıza göre iki katı olmalı. Aslında motorun imalatıyla ilgili bir kusur farkettim. 6 bobin grubu varken 8 döner mıknatıs kutbu var. Yani 4 adet N +4 adet S. Böyle olunca bir mıknatıs genişliği bir bobinden daha kısa kalıyor.

z

Bunun sorun olacagini sanmiyorum. Eger miknatislar arasinda olu bos olanlar olsaydi evet sorun olurdu.