Pal entegreleri hakkında

Başlatan fractal, 20 Mayıs 2021, 20:09:33

fractal

selamlar;

uzerinde calıştığım bir grafik kartında  4adet pal var.ve cok ısınıyorlar.termal kamera ile bakınca ortam sıcaklığına gore 40-50-60 derece gidiyor.bu kart lcd ekran suruyor.1.5 amper cekiyor.belli bir sureden sonra donuyor.teorim bu sorun pal entegrelerinden.bu doğru olabilirmi?pal entegreleri kopyalanabiliyormu?neden ısınır?

tesekkurler..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

panel ısınmıyor.grafik kontrol kartı ısınıyor.ozelliklede pal entegreler.bu normalmı yoksa bir nedeni olabilirmi...bunu arastırıyorum..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Panel nerden cıktı? Paller ısınır. Normalde TTL bir çip mesela  binary to decimal kodlayıcı fix ve minimize edilmiş bir yapıda tasarlanır.

Fakat PAL çipiyle aynı tasarımı yapmaya kalktığınızda PAL klasik TTL benzeri yüksek akımlı kodlayıcının yüzlerce katı devrecik içerir ve çok büyük kısmı kullanılmaz. (Kod yazdığınız hücreler dışındakiler atıl durumda bekler ama akım çekerler)

Eski PALlerde kullanılamayacak blokların enerji yönetimi olmadığından hele hele de yapı TTL benzeri yüksek akım kullanan yapıda ise bu durumda çip çok akım çeker ve ısınır.

Bu ısınma sorunu yeni nesil çiplerde azaldı. Eskiden PALlerle dolu bir kart belirgin şekilde ısınırdı ve ben de acaba bunlar bozulmuşta mı ısınıyor kaygısı yaşardım.

Haliyle ısı yoğunluğundan kaynaklı çip arızaları da olabiliyordu.

Yerinizde olsam çipleri soğutup ısıtarak ipucu yakalamaya çalışırdım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

cıpler ısınınca panel donuyor.komple sistemi kapatıp acmak gerekiyor.bazen belli bir sure beklemeden de acılmıyor.bu pal leri soktuğum zamanda panele goruntu gelmiyor.sanırım dikey ve yatay göruntuyu bunlar basıyor..dışardan fan bağlayıp pano acık iken sıkıntı olmadan calışıyor.

bu grafik kart rs232 uzerinden haberleşiyor.bu haberleşmeyi cozme sansımız varmı.boyle bir cihaz varmı..tabi oncelik ısınma sorununu cozmek..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur