Şemadaki MOSFET kullanım amacı nedir ?

Başlatan Proteus, 21 Mayıs 2021, 09:13:38

Proteus

Herkese kolay gelsin,

515V civarı drainde, source da ise 400V civarı geziniyor tam olarak nedir amaç burda ?
Gate bağlı diyotlar zener mi olmalıdır yoksa normal diyotmu tahminim zener yönünde sizlerin fikirleri nelerdir?

power20

JOKERAS

Alıntı yapılan: Proteus - 21 Mayıs 2021, 09:13:38Herkese kolay gelsin,

515V civarı drainde, source da ise 400V civarı geziniyor tam olarak nedir amaç burda ?
Gate bağlı diyotlar zener mi olmalıdır yoksa normal diyotmu tahminim zener yönünde sizlerin fikirleri nelerdir?
Bence Diyotlar 1N4148 dir.
Bu devrede 1N4148 Diyotlar Zaten Zener olmuş.Yaklaşık 150V Zener.
Reverse Voltajı 75Volt imiş.

Mos devresi,Regülasyon devresi.Buck Regülatörden çekilen yükün durumuna göre
source voltajı 150Volt'a kadar gezinebilir düşebilir.150Volt  karar noktası.
Bunu yapmalarındaki sebep Gerilimi Homojenize ederek Entegreyi rahat çalıştırmak olabilir.
500Volt gibi büyük bir gerilimden 5Volt elde etmek akıl karı bir iş olmadığından bu şekilde
bir yol izlemiş vatandaşlar.

Proteus

Arkadaşlar çok sağolun evet regülasyon amaçlı 400V da tutmak amaçlı ,  Gate 400VDC  olarak gözüküyor bu da demekki diyotlar VR=50v ,  ayrıca source ise 400VDC gözüküyor akıma göre derken nasıl tam olarak ben ufak bir simülasyon yaptım netice alamadım.

z

U3 cipini yeni gordum.

Bu cipin gerilimi 380..400v dan dusuk oldugu icin MOS devresi 150v gerilim regulatoru olarak tasarlanmis.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

d3 ve d4 amaci gate korumasi degil hem arada 100ohm var ve source den cok uzak nasil koruyacak.@M.Salim GÜLLÜCE agbeyi goremiyorum nerelerde acaba iyidir insAllah

Proteus

Alıntı yapılan: z - 21 Mayıs 2021, 19:29:41U3 cipini yeni gordum.

Bu cipin gerilimi 380..400v dan dusuk oldugu icin MOS devresi 150v gerilim regulatoru olarak tasarlanmis.

Çıkışta 400V oluyor ama 150 değil giriş ise 515 V civarı

z

Cikis denen nokta DC-HW-SW. O da 150V civarinda.

Proteus

Ölçümlerde DC_HV_SW 400V olarak gözüküyor. anlamadım tam olarak

z

Diyodlar 200v a kiriliyordur.

Diyodlari sok ve ya farkli 1N4148 ya da  toplamda 150V da kirilacak zener bagla.

power20

Normal diyod  maksimum ters gerilim uygulandığında zener gibi çalışır mı? Diyak gibi mi olur? Yoksa kısa devreye mi geçer?

z

Eger diyod akimini sinirlayan eleman varsa diyod delinir ama bir sorun olmaz.

devrecii

Bence çok hatalı, 

Diyotta  veya normal transistörde dayanma voltajı ne ise o degerde dengede kalır bozulmaz ,, bir direnç ile yüksek voltaj verildiğinde.

Ama mosfet böyle değil gatei kapasitif,  eğer 30V dan yüksek voltaj ile gate sarj oluyorsa mosfet bozulur yani dengeye ulaşmaz.

Buradaki devrede Mosfet source  nereye gidiyor göremiyoruz sorun olmayabilir , eğer çıkış yüksek kapasitif ise,   yani GS arası 30v dan yuları çıkması sağlanabiliyorsa (o lnk304 lü devre buna neden olabilir )

Bence en doğrusu gate ile source arasına 27V bir zener bağlanman ve gate i koruman.

Proteus

kolay gelsin elimde zener yok şuanlık 27V  4148 bağladım 530VDC inputu, sourceden 270VDC olarak aldım , 380 VDC çıkış almam gerekmiyormuydu?? VR=75*2=150 , 530-150=380VDC

z

ZenerVoltaji - 6v gibi bir voltaj alacaksin.

Diyelim ki 150v zener kullandin cikista 144v olusacak.