Stm32 Black Pill için ekstra programlayıcı gerekli midir?

Başlatan SErenG, 21 Mayıs 2021, 16:47:21

SErenG

Selamlar. Küçük bir proje için ekte görülen ürünü almayı düşünüyorum. Bu ürün için harici bir programlayıcıya ihtiyacım var mı, usb üzerinden programlayabilir miyim? Cube programı ile kod yazacağım da?

Tagli

Normalde gerekir. Bunların üzerinde ST-Link yok. Programlama için gerekli 4 bacağı dışarı vermişler, oraya ST-Link dışarıdan bağlanıyor.

Ancak bu işlemcilerde dahili bootloader'lar da oluyor. USART olanı kesin vardır. Harici bir USB-USART dönüştürücü ile programlanabilir. Bazı modellerde USB bootloader da oluyor. Bu durumda cihaz USB DFU cihazı olarak görülür ve doğrudan USB'den kod atabilirsin. Gömülü bootloader'a erişmek için boot pininin ayarını değiştirmek gerekiyor. Kartta bunun için bir jumper var.

Son olarak bir ihtimal, Black Pill kartı içinde ST'ye ait olmayan ayrı bir bootloader ile yüklü olarak da gelebilir. Ürünün özelliklerine bakmak lazım.

Bootloader olması durumunda bunlara STM32CubeIDE'den erişim mümkün mü emin değilim. Ama genelde harici bir program ile kod atılması gerekir. Ayrıca debug imkanı da olmaz. Benim tavsiyem bootloader'lar ile hiç uğraşmayıp klon bir ST-Link temin etmen. Bu durumda işin çok daha kolay olacak. Çinliler zaten $2.5'a falan satıyorlar.

Ekleme: Şimdi baktım, F4'lerde genel olarak USB DFU bootloader var gibi. Ama ben yine de ST-Link tavsiye ederim.
Gökçe Tağlıoğlu