Lityum pil toplu şarj etme

Başlatan mir_as82, 23 Mayıs 2021, 18:14:18

mir_as82

Bir restauranta 30 tane armatür yapmak istiyorum, her birinde 1 adet lityum pil olacak ve 350 ma led yakılacak.

Sorunum şu, ben bunları toplu halde nasil şarj edebilirim?5 deli veya 10 arlı olarak armatürleri toplu olarak sarjedebileceğim bir düzenek yapmam lazım.
Önerisi olan var mı acaba?
Pilleri armaturlerden çıkarmadan 8-10 adette ürünü bir sisteme takip şarj etmem lazım.

ismail kaya

Ben olsam 5.5x2.5 power dişi konnektör koyardım armatürlere;

Daha sonra 5 yada 10 adet TP4056 korumalı olanları var, 1A ile şarj ediyor istersen Rprog değiştirebilirsin. Bunları 10 Adet için 5V 10A ile beslerdim çıkışlarında yukarıdaki erkek konektörlere bağlardım.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ismail kaya - 23 Mayıs 2021, 18:29:49Rprog değiştirebilirsin

Evde laptoptan söktüğüm bataryaları şarj ederken kullanıyorum aynı modülü fakat Rprog'dan kastınızı anlayamadım. Şarj süresi felaket derecede uzun, sebebi laptop bataryasını ikili paralel ayırmış olmam. Eğer bir şekilde akımı artırabileceksem yöntemi öğrenmek isterim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ismail kaya

http://www.tp4056.com/d/tp4056.pdf

3. sayfada R prog 1k2 olduğunda 1A ile şarj edebiliyorsunuz. Laptoptan söktüğünüz batarya 3000mAh ise 3 saatte doldurursunuz teorik olarak. Ben Rprog arkadaş şarj akımını düşürmek isterse diye yazmıştım.

mehmet

Kablosuz şarj standı yapabilirsiniz.

sezgin

18650 3300mah batarya kullandığını varsayarsak ortalama 10 saat ışık verecektir ledler. Yukarıda dedikleri gibi kablosuz şarj standı en pratik çözüm olur ama hem maliyet yüksek hem şarj süresi uzun dersen armatürlerin altına 2 adet kontak ekleyip bir şarj standı üzerinde şarj edebilirsin işi biten armatürü standa koyarlar o sırada dolar. daha pratik olur. Yine ledlerin kaç saat yanması planlanıyor, kaç saat yanıyor mevcut yapında bilmiyorum ama bütçe ve armatür boyu uygunsa bataryayı büyütüp veya ledleri pwm sürüp armatürlerin tam vardiya yanmasını da düşünebilirsin gün içinde şarj ihtiyacı olmaz.

muhendisbey

Bu armatürlerin beslemesi yok anladığım kadarıyla. Kolayca şarj etmek istiyorsanız mıknatıslı şarj soketi kullanın. Kendiniz yapabilirsiniz ya da hazırda telefonlara takılan modelleri de var.

https://urun.n11.com/kablo/iphone-samsung-micro-usb-type-c-4910a-miknatisli-data-sarj-kablo-P242085937
https://urun.n11.com/kablo/iphone-samsung-huawei-manyetik-miknatisli-3in-1-sarj-data-kablosu-P199677794

Mesela bunlar gibi.

Ya da bataryayı sökülebilir yapıp, bataryayı şarj edip takabilirsiniz. Kablosuz standlar bataryanızı hem yavaş şarj eder, hem ısınır yani bir fanla soğutma gerekebilir, hem de şarj ederken çok fazla enerji zayi eder.
Yalnız tavsiyem eğer sökülür batarya yapacaksanız 18650 bataryayı direk sökmesinler. + kutbu ile - kutbu arasındaki izolasyon zaman içerisinde aşınıp kısa devreye sebep olabiliyor. Tecrübe ile sabit.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.