Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Sterio

Başlatan z, 24 Mayıs 2021, 11:00:40

z

Dun aksam internet TV de bir film izlerken bir kac sahnede bir kac dakikaligina sterio tekniginin mucizesine tanik oldum.

Kulaklikla da degil. TV nin kendi ustundeki hopaorlerden dinledim.

TV beni oyle aldattiki gok gurlediginde ses kafamin arka tarafindan geldi ve basimi cevirdim.

Bir ara helikopter sesi duydum ve bu saatte burda helikopterin ne isi var diye gene kafami cevirdim. Sonra anladim ki ses filme ait.

Bu gune kadar bu kadar muhtesem yanilgi yasamadim. Bu kadar mukemmel sterio oluyorsa neden tum sahnelerde tum filimlerde tum reklamlarda bu hissi bize yasatmiyorlar?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Internet TVde 2 saat yada daha uzun suren  bir filmde bir iki sahnede toplam suresi en fazla 1 yada 2 dakika olan muhtesem sterio etkiye maruz kaldim.

Oyle inandiriciydi ki gok gurlediginde kafami sesin geldigi arka tarafa cevirdim.

Gene filmdeki helikopter sesi arkadan geliyordu ve gene istemsiz olarak basimi arkaya cevirdim.

Sterio etki madem bu kadar guzel yasatilabiliyor neden her sahnede, reklamlarda, vs vs uygulanmiyor.

ilyas KAYA

Konuları da mi stereo yaptın :D

THX ve Dolby dijital lisansı almak sanırım zor o yüzden her filmde yapamıyorlar. Çoğu film surround olarak çekiliyor.

z

Oyle olmus.

Bendeki TV iki hoparlorlu.

Lisans almak zor derken pahali mi diyorsun?

Mucit23

İyide abi sadece TV üzerindeki hoperlor ile nasıl sesin arkadan geldiğini hissetiriyorlar ki? Benim bildiğim ev sinema sistemlerinde bu etkiyi yaratmak için çok daha fazla hoperlor kullanılıyor.

Tagli

@Mucit23 'in de dediği gibi, piyasada 5+1, 7+1 ses sistemleri var. Bazıları epey yüksek paraya satılıyor. 2 hoparlör ile bu iş yapılabilseydi o tür sistemlere gerek kalmazdı.

Belki @z 'nin odasının sıra dışı bir akustik yapısı vardır, ses duvardan falan yankı yapıyordur. Belki de gerçekten helikopter geçmiştir, kim bilir? :)
Gökçe Tağlıoğlu

Cemre.

Sanal Surround...

OG

Evet sanal surround olabilir, 2 ses kanalı ile yapılabilen şey,
sesi kanallar arası gezdiriyorlar (seviyeyi de kaydırarak),
beyin bütünlüyor, şimdi helikopter üstte algısı oluşturuyor
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

MC_Skywalker

Spatial audio diye bir sistem var sterio sistemlerde çevresel etki vermek için. https://www.razer.com/gaming-headsets/razer-kraken-tournament-edition/RZ04-02051000-R3M1 kulaklık kullanıyorum THX, DD, DTS, SDSS olmayan kayıtları bile Spatial audio sistemi sayesinde çevresel etki ile dinliyorum.

ilyas KAYA

Sonuçta kulak da 2 tane ama sesin nereden geldiğini anlayabiliyoruz. :)

izturk

https://www.youtube.com/watch?v=O5ooPGEiXkg

telefona indirip kulaklıkla dinlemenizi tavsiye ederim.
Şarkıyı söyleyen ablamız bildiğin etrafta dolanıyor gibi :D

Orjinal ses vardı tel de bulamadım. Youtube etkiyi azaltmış gibi geldi bana orjineli daha iyiydi.

ilyas KAYA

Kulaklıkla ve gözlerinizi kapatarak dinleyin

z

Ben de ilk basta acaba disarida mi gok gurledi, helikopter mi bizim buralardan gecti diye dusundum.

Fakat kafami cevirdigimde sesin disaridan degil TV'den geldigini anladim.

Acaba odada o anki  konumda degil de bir baska konumda olsaydim bu etki gene olurmu diye de kafamdan gecirdim.

Kulaklikla sterio etkinin cok hissedildigi muzik vs dinledim hosuma gitmisti. Fakat dun TV deki olay resmen beni buyuledi.

Turkcell TV+ Aksiyon 2D kanalinda aksam/gece saatlerinde (24 yada 25 Mayis) izledigim bir kac filmden birisiydi ama filmin tam adini hatirlayamiyorum. 

Kill on wheels, Never go back ya da Bad boys for life olmasi lazim.

tunayk

Normal hoparlör çiftinde, sesin odak noktasında bulunduğunuzda bahsettiğiniz durumu yaşayabilirsiniz. Biraz geride veya ileride veya farklı hoparlör açısında aynı durum olmaz.

power20

2 hoparlör ile bu kadar harikulade olabilmesi zor gibi.

Acaba hoparlör sayısı sadece 2 tane midir? TV'nin yanlarında 2 arkasında ayrıca 2 tane hoparlör olabilir. Oda içinde harici hoparlör var mıydı?
Alıntı yapılan: z - 24 Mayıs 2021, 16:15:00..