Fluorasan lambalari lede cevirmek

Başlatan z, 25 Mayıs 2021, 21:40:51

z

Salon 16 adet 40w 2 adet 20w fluorasan lamba ile aydinlatiliyor.
Lambalar gizlenmis durumda duvarla tavan arasindaki kesisim bolgesinden isik bari seklinde isima yapiyor ve 3 ayri anahtar ile grup grup on-off ediliyor.

Bunlarin yerine led aydinlatma yapmak istiyorum.

Uzun omurlu ve ekonomik olacak led lamba oneriniz nedir?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

1mt lik alüminyum pcb ye dizili şerit ledler var. Alüminyum profil kasaya monte ediliyor. Ben ısıl iletken gress sürerek monte etmiştim. Bunlardan yaparsanız ince, zarif ve ekonomik olur. İyi soğutursanız benim gibi ve 12V yerine biraz düşük voltajla beslerseniz uzun yıllar sorunsuz çalışır kanımca.

https://urun.n11.com/serit-led/25-50-75-100-cm-aluminyum-kasa-cubuk-serit-led-isik-12-volt-P405023012

z

Lamba konan yerler cukurda kaliyor ve indirek aydinlatma yapiliyor. Lamba hic bir sekilde goriulmedigi icin zarif olmasi derdim yok.
Lamba sayim fazla oldugu icin 12v besleme, guc kaynagi acisindan basimi agritmaz mi?

Tum lambalari yaktigimda 680 W ediyor. Bu gucteki fluorasan lamba aydinlatmasini kac wat led aydinlatma ile elde edebilirim?

Simdi dusundum de lambalarin fluorasant lamba gibi uzun olmasi da gerekmez. Bir suru duy tipi 220V led ampul de sanirim isimi gorecektir.

ismail kaya

Bülent Hocam aşağıdaki 40w 220v led armatürlerden 3 tanesi ile 20m^2 odayı çok güzel aydınlatıyorum. İsterseniz 1-2 adet alıp deneyebilirsiniz.
https://urun.n11.com/led-aydinlatmalar/120-cm-40-watt-yatay-led-bant-armatur-driverli-beyaz-P241980804

z

Indirek aydinlatma konusu bana zorluk cikartiyor. 3 duvarda boydan boya kartonpiyer var ve lambalar bu karterpiyerlerin icinde saklaniyor. Haliyle isigin cok az kismi yariktan cikiyor ve tavani aydinlatiyor. (Mevcut durumda fluorasan lambalari uc uca koyup isik butunlugu olusturmuslar.)

Kartonpiyeri kirmak ekstra is ve maliyet.

Bahsettigin lambalardan 3 tane alsam 3 yerden isik sizacak ve aydinlatma, yamali bohca gibi olacak.

Tum pis isler de beni buluyor. Mecburen 3 duvar uzunlugunu 15..20 m yi homojen olarak aydinlatmam gerekecek.

Bu konuda deneyimim yok. Lamba secim isi gercekten sikinti olacak.

Sozuak

Seri bağlayıp 24-48 V beslersiniz. İnce olduğu için öne alıp görünmeden daha fazla ışığı tavana yansıtabilirsiniz vs vs.

OG

Ampul tip mi, line tip mi (çizgi) led kullanayım sorusuna cevabı zaten karar vermişsiniz

başka bir konuya değineceğim,
12, 24V gibi ürün kullanılırsa tesisatı didiklemek gibi sıkıntılar çıkabilir
ayrıca,
buna kullanılacak power supply gücü genelde fanlı olur, fan zırt pırt devreye girer sesi rahatsız eder

220V ürünlerde can sıkabilecek bir konu,
şebekeyi köprü diyot ile basitce doğrultup ledlere veriyorlar
göz görmese de 100Hz kırpışması bir süre sonra baş ağrıtmaya başlıyor
bu inanılmaz rahatsız edici bir şey, ürün secerken dikkat edilmeli

genişce değinmeyeceğim konu ise, led ürünler gerçekten uzun ömürlü mü
saçma sapan dizayn, kullanılan kalitesiz led, dizayn sebepli ısıl sorunlar, vs vs
yani piyasa çöp dolu
kaliteli ürün seçilmeli

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

izturk

z

Evet flicker etikisi olmamali. Bu yuzden de icinde chipli akim kaynagi olmali.
Ote yandan guc yuksek oldugu icin EMI de az olmali.

Sanirim Osram, Philips gibi firmalarin klasik ampullerinden 20 cm araliklarla dizecegim.

Lamba gucunu 8w yada dusuk tutarsam fiyat da dusecek gibi.

16m /0.2m = 80 tane lamba demek. 80 tane de duy.

Evet evin salonu.

Maxim

piyasa gerçekten çöp dolu
çünkü ilk satın aldığım 40watt ve samsung ledli diye satılan ampülleri iade ettim
adamlar söyledikleri yalanı bile normal birşey zannediyor
içinde dandik smd ledler vardı, toplamda hepsi 10 watt bile değil

ben şöyle yaptım
eski 120cm uzunluğundaki floransanları ve beraberindeki starter ile balastı söktüm
yerine aynı yuvaya, aynı boyda ve aynı tipte 220v led floransan taktım, mis gibide kullanıyorum

üzerlerinde 18watt yazıyor ama o da yalandır kesin
genede aydınlatma kat kat arttı
enerji çok düştü

toplam 8 ampul
2 ay içinde 1 tanesi bozuldu kıpraşmaya başladı

Sozuak

Ben aydınlatmada 12V kullanıyorum ve ledleri kendim alıp birşeyler yapıyorum. Güçlü led kullanıp düşük güçte kullanınca ve iyi soğutunca uzun süre çalışıyor. Aracımın arka aydınlatmasında da aynı mantıkla led kullandım 4-5 senedir sorun çıkmadı üstelik sıcak-soğuk-12-15Volt arası değişen voltajlar ve sınırlı soğutma ile.

Andromeda

..mevcut aydınlatmadaki fluoresan lambaların toplam Lm değerine bakıp, bu ışık akısını verecek led lamba gücü nedir ona bakmak lazım..oda ışık almıyorsa 680 W faturayı epey kabartır.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Lamba sayisi abarti olunca duy sayisi da abarti olacak. Bunlari paralel baglamak ta sikinti.

ikili kabloya igne gibi kontaklarla batarak elektrik baglantisi saglayan duy varmi?

Andromeda

..yer uygun ise  aydınlatma rayı kullanılabilir. İstenen noktaya armatür takılabilir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"