Fluorasan lambalari lede cevirmek

Başlatan z, 25 Mayıs 2021, 21:40:51

AXI__

LED pazarında bilmiyorum ama kaliteli ürün bile LED teknolojisinin ömrünü düşünürsek bence çöpe para yatırmak olur. Yıllardır philips, leday, Horoz, Cata, Helios gibi bir sürü markanın farklı tip (ampul tipi, sıva üstü ve altı panel tipi, flarosan yerine oturan uzun tip..) kullandım. Markasız çin ürünler hariç yukarıdaki ürünlerde aynı markanın aylar içinde bozulanıda oldu 4-5 yıldır kullandıklarımda var. Ama sürekli led almaktand eğiştirmekten bıktım. Belki tamir ederim diye biriktirdiğim yaklaşık 1 m2 kutuyu doldurmak üzereyim.

Daha sonra 12 tane 18W lık LED panel ile aydınlanan salon için yine piyasada satılan en dandik en ucuz led panellerden aldım ve hepsini değiştirdim. Ve panel sayısını 22 ye çıkardım (yanlış hatırlamıyorsam naos markaydı ve 12.25 krş tu)
Kendi orjinal adaptörlerinde 72V civarı besleniyordu. Hepsinin beslemesini grup kontrol switclerden geçirip fansız leptop adaptörü tarzındaki adaptörle 60V ile besledim ve yaklaşık 10W a denk geliyordu. Bu şekilde 2 yıldır kullanıyorum ve şükür 1 tanesi bile patlamadı.
Biz gibi teknik insanlar bu led oyununa düşmemek için kendi led beslememizi tasarlamak zorundayız galiba.

ankyra

Hocam şerit ledi döşe geç, duyla fln ne uğraşacan... Led ışığı direk tavana düşüyorsa yeterli oluyor. Ring yaparsan, Birde dimmerli yaparsan ve maksimum güçte çalıştırmazsan, en dandik ledle bile yıllarca kullanırsın, tadından yenmez...

z

12v serit ledlerin fotolarina  bakinca her lede seri bir direnc goruyorum. Yaniliyor da olabilirim. Dedigim gibiyse enerjinin buyuk kismi direnclerde harcaniyor gorunuyor. Bu nedenle serit led kafama yatmiyor.

Birbirine seri bagli ve istedigim yerden kesilebilen serit led bulsam gozum kapali alacagim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mg1980

Hocam , şerit ledler zaten seri bağlı(üç led+bir direnç) ve kesilebilir şekilde bildiğim kadarıyla...

asma

12V olan esnek kendinden yapışkanlı şerid ledler de çoğu aliminyum çubuk ledler de kesilip ekleniyor.
Piyasadaki şerid ledler 2 senede soluyor, sönüyor, parça parça bozuluyor.
Çubuklar da aynı ama kullanılan led ve lehimleri düzgün ise daha uzun ömürlü onlar. 24V ve markalı led kullananlar daha güven veriyor.
Az fiyat farkıyla profil içinde, difüzörlü ve montaj kulaklarıyla satılıyor. Aynı mantıkla 3 led bir direnç ölçüsünde kesiliyor. Aynı ölçüde profil de kesilebilir. Difüzör yazdım ama şeffaf ve yarı mat bombeli plastik kapak oluyor kendileri.
Yansıtan yüzeyde tane tane ledleri sayabileceğimiz hüzmeler oluşmaması için işe yarıyor. Işığı da azaltıyor.
Ben maviye çalan led ışığı altında fazla duramıyorum. 4000K ile duvardan yansıyan ışık sorun çıkartmaz sanıyorum.
Kısaca 24V aliminyum plaka kaliteli led. Tamamı dimmer ile ayarlanabilir (veya bölgesel) olabilir.

Sozuak

Arızalanan ampülleri de kayıp olarak düşünmek lazım. Hem yatırım maliyeti, hem işletim maliyeti hem de bakım-yenileme maliyetlerini toplayınca her şekilde dirençte olsa led avantajlı olur.
Mesela  tasarruflu ampül dediğimiz kompakt flüoresan ampüller de tamam akkor lambaya göre tasarruf var ama tam kendini amorti edecekken bozulur yenisini takarsınız yada pahalı-kaliteli-uzun ömürlü alırsınız satınalma maaliyeti ömrü boyunca sağlayacağı tasarruf değerine yaklaşır yada geçer.
Bir sürü parametre var. Birine bakarken diğerini gözden kaçırmamak lazım.

z

Mevcut alci aydinlatma duzenegini kirdirdim ve yeni bastan yaptiriyorum. Ilk basta fluorasan lamba tipi ledler dusunuyordum simdiki yapida spotlardan kullanacagim.

30 metre kare alani alcipan icine gomulen asagidaki linktekine benzer spotlardan alacagim.

https://www.hepsiburada.com/cata-ct-5144-b-panel-led-slim-yuvarlak-spot-3-w-6500k-beyaz-isik-beyaz-govde-p-HBV00000QAI1X

Toplamda kac tane kullanmam gerekir?

Linkteki urun 16 TL iken Koctas gibi magazalarda Osram, philips gibi urunler 50..60 TL den satiliyor.

Ucuz etin yahnisi yavan olur durumu var?

Spot icin ne onerirsiniz?

akof

https://www.emirelektrik.com.tr/urun/philips-59202-meson-led-gomme-spot-armatur-105-7w-6500k-915005363101

Beyaz led florasanları yukarıdaki marka model aldım. Sarılar eskiden kalma endüktif balastlı (bozuldukça lede çevireceğim).

4 grup anahtar var. Yarısı sarı, yarısı beyaz yanacak şekilde 2 grup olabiliyor. Gece bilgisayar başında sadece sarılar, misafir gelince sarı + beyaz beraber gündüz gibi yapıyor odayı.(Fotoğraftaki gibi sarı beyaz duvar yansıması rahatsız edici değil.) Oda 35m^2 14 armatür var.

Fikir vermek adına umarım faydalı olur.

erkan614

Led spot için soğutucusunu görmediğiniz ürünlerden
Hele hele slim panellerden uzak durun

z

Dimmer ile calisirabilecegim guvenilir ve ucuz bir lamba oneriniz var mi?

ÜC

Burada G4 ampullü  spotlar var , dimleme olur , sonradan lede dönüştürebilirsiniz beğenmezseniz ,13 tl gibi fiyatlar gördüm ampullü.

z

Philips'in bayisini buldum ve @akof'un onerdigi 5w LED Spotlardan aldim. Artik omrunu zaman gosterecek.

(Ostim Ersan Elektrik)