TL431-Optokuplor-55V

Başlatan Yuunus, 28 Mayıs 2021, 11:06:15

Yuunus

merbaba, smps cikis voltajini tl431 ve optokuplor ile dc 30V ile 55V arasinda izoleli bir sekilde ayarlayabilmek icin resimdeki gibi (sanirim standart kullanim semasi bu) bir yapi kurmak istedim fakat tl431 in kendi hesaplamalarinda giris voltajinin 36v tan dusuk olmasi gibi bir limit var sanirim, simdi bu yapiyi 55v icin bu sekilde kullanamazmiyim.

Melih1802

Çok düşük toleranslı gerilim bölücü yapıp kullanabilirsin.

Yuunus

iki tane direncle voltaji ikiye bolup yapayim dedim sonra hosuma gitmedi, akim gerilim bolucu direnclerin ikisinden de ayni oranda akmayacak.

OG

TL431'in akım yoluna uygun zener.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

power20

Şemadaki r1 r2 r3 değişimi yeterli olmaz mı acaba?

Yuunus

birde boyle bir sey var ama oda fazladan besleme istiyor.

Yuunus

ekstra besleme gerektirmeyen cozumler de kabulumdur :-*

OG

çözümü verdik ???

En üstte verdiğin şemada
Vout'un R1, R2ye gittiği yolu kes
araya seri zener gir (katodu Vout tarafında)
ayrıca zenerin anodundan gnd'ye (çıkışın gnd'si) bir 50-60K at
o kadar

artacak voltaj zener üzerinde kalacak, zener gücünü ona göre hesapla
gereksiz ölçüde arttırılan zener watajı düşük güçlerde işini yapamaz (min Iz akımı meselesi)

ve tabi
R3, R5 yeni çıkış voltajına göre hesaplanmalı

Yuunus

sagol @OG hocam yakisikli baska bir alternatif varmidir deyu bakinirdim. :D kizma

Yuunus

linkte infenonun +-30V simetrik guc kaynaginin dokumani var sayfa 6 ya bakarsaniz, adam tl431 60V a gore dizayn etmemis mi, sadece 12v luk bir zener var geriye kalir 48v simdi bu tl431 48v ta calisabiliyor yanlis anlamadiysam, yoksa yanlis mi yorumluyirum.https://www.google.com/url?q=https://www.infineon.com/dgdl/iraudps3.pdf%3FfileId%3D5546d462533600a40153569afc5e2c03&sa=U&ved=2ahUKEwjApKHD5-zwAhXF-yoKHekuDakQFjABegQIBxAB&usg=AOvVaw1kYTQodXbEK1bqaDllQJ1-

OG

@Yuunus bu işi yapmak istemiyor veya bize inanmıyor.

verdiğin şemada TL431'e uygulanan gerilim -B ile GND arası, yani +-30V değil  -30V'da çalışıyor,

hemen altındaki +B den gelen ne diyeceksin
R117 R118 ile grilimi bölüp ayar (Vref) ucuna uygulamış, yani orada mini bir ayar gerilimi var 2,5V

Yuunus

inanmamak degilde can sikintisi diyelim, kafama takilan asil soru: piyasada yuksek voltajla izole feedback yapan birsuru guc kaynagi gordum bunlarin hepside gizli bir cip kullanmis olamaz diye dusundum, 10a 160v dc guc kaynagi kullandim hemde 0..160v arasi akim ve voltaji ayarli, bu adam nasil yapmis diye kafama takildi,
sonra dedimki bende 0..55 arasi ayarli yapsaydim bu guc kaynagini acaba nasil icinden cikacaktim, aslinda onun arayisi idi bu uzatmalar @OG hocam, neden inanmayayim size cozumunuz zaten dogru,

eger 0..55 volt ayarli yapacak olsaydim sekondere bir opamp koyup tl431 ide hic isin icine karistirmadan gerilim bolucu direncle opampin kazanciyla oynayarak optokuploru sursem olmaz mi diye dusundum, opampin beslemesini de cikistan alirim benim dizayn 0...55v olmazda baslangic degerim opampin min besleme voltaji olurdu sadece @OG hocam sence bu fikir mantikli mi? baska soruda sormayacagim.

OG

0...xV geniş bir alan ise ve akım mini mini değilse ekstra düzenlemeler gerekir
tek sekonder sargıyla, basit bir TL..  ile olmaz

bu yapılar genelde sabit voltajlar içindir.

Yuunus

https://www.apogeeweb.net/article/756.html
dusundugum bunun gibi bir feedback devresi idi, burada sadece ekstra guc kaynagi kullanmis, bu sekilde daha saglikli calisacagi kesin.