Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kayan yazı

Başlatan engineer_55, 25 Ocak 2006, 18:46:43

engineer_55

beyler ben sadece kayan yazı ile ilgili komutları istiyorum bende şeması var ben yaptım ama bendeki matrixle kayıyo benim istediğim lcd'de kaysın bana gönderirseniz sevinirim :D gs_3455@hotmail.com

aYe

Lcd derken karakter mi? grafik mi? alfanumerik mi? :?:
Hem yazı kaydırma komutu diye bişey de yok :roll:
Detaylara gir biraz...

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

engineer_55

yok ben sadece lcd'de geçen karakterlerin nasıl yapılacağını biliyorum
ama bu döngüyü nasıl sağlayacağımı bilmiyorum cvp :D

CoşkuN

LCD komutlarında

Cursor Shift
0 0 0 1 S/C R/L X X  

Shift (1) / Cursor (0)
Right(1) / Left(0)

şeklinde bir komut var.Galiba Shift diye seçince ekrandaki yazıyı kaydırıyor.Araya bekleme koydurarak yazının kayması sağlanabilir belki.Ancak satır sonuna gelindiğinde ne oluyor bilmiyorum.

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "engineer_55"yok ben sadece lcd'de geçen karakterlerin nasıl yapılacağını biliyorum
ama bu döngüyü nasıl sağlayacağımı bilmiyorum cvp :D

Ben halen hangi tip lcd olduğunu anlayabilmiş değilim, Coşkun arkadaşımız karakter LCD'ye göre nasıl yapıcağınızı söylemiş zira benim takıldığım nokta ben bişeyimi kaçırıyorum şeklinde, konu karakter LCD'ler gibi bir başlık altındamıydı? Kusura bakmayın hem yeni hem de bakar körüm.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

engineer_55

hayır beyler bu tip işlerdeyseniz LM016 tip lcd var onuda bilirsin şu linke gir bu linke girdikten sonra anlarsın  :D o zaman cevap yaz

www.turkengineers.com/img/metinimg/33_5.jpg

Veli B.

hangi döngü yü yapamıyorsunuz?
Kodunuz nerede?
Kimse, sadece lcd diye verilen bir bilgiye istinaden yorum yapamaz.
Uslubunuz şık değil.!
hd44780 tabanlı bir lcd deseniz ve kod örneği verseniz, ardından takıldığınız döngüyü sorsanız, emin olun çok daha fazla ve net bilgi alabilirsiniz.Birde bunları yapmadan önce bordumuzun arama kısmında bir arama yapsanız!

engineer_55

neden üslub yanlış ben onu anlamadım bu bir ikincisi biz LCD'de kayan yazı döngüsü yapmaya  çalışıyoruz o kadar

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "engineer_55"hayır beyler bu tip işlerdeyseniz LM016 tip lcd var onuda bilirsin şu linke gir bu linke girdikten sonra anlarsın  :D o zaman cevap yaz

www.turkengineers.com/img/metinimg/33_5.jpg

Bu işlerde belli bir süre geçmiş ki, hangi tip lcd displayden bahsettiğinizi sormuşum. Medyumlukta yeni olduğum için affiniza sığınıyorum. LM016 bir tip değil Hitachi'nin HD44780 işlemcili 2x16 karakter lcd modülüne verdiği model numarasıdır, dolayısıyla;
Alıntı yapılan: "CoşkuN"
LCD komutlarında

Cursor Shift
0 0 0 1 S/C R/L X X

Shift (1) / Cursor (0)
Right(1) / Left(0)

şeklinde bir komut var.Galiba Shift diye seçince ekrandaki yazıyı kaydırıyor.Araya bekleme koydurarak yazının kayması sağlanabilir belki.Ancak satır sonuna gelindiğinde ne oluyor bilmiyorum.
sizin aradığınız şeydir.

İyi çalışmalar...

engineer_55

coşkun bey teşekkür ederiz gerektiğinde bi daha cvp yazarız ii günler

OG

Alıntı yapılan: "engineer_55"neden üslub yanlış ben onu anlamadım bu bir ikincisi biz LCD'de kayan yazı döngüsü yapmaya  çalışıyoruz o kadar
Evet bu şekilde söylemeniz bile yanlış bir uslup olmuş.  Neden olduğunu da katana üstad BURADA yazmış. Oradaki linki de inceleyiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.